Rusko najradšej spolupracuje s krajinami, kde volení zástupcovia prisudzujú prioritu národným záujmom, ako napríklad Slovensko a Maďarsko, povedal ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov po stretnutí s Jurajom Blanárom.
Ťažko si predstaviť krajinu, ktorá by v súčasnosti tak existenčne presadzovala svoje národné záujmy ako Ukrajina, ale na tú Rusko útočí. Takže Lavrov myslel na ruské mocenské záujmy. Navyše sa stretáva len s politikmi, ktorí sú po invázii Ukrajiny ochotní ukazovať sa s ním pri okrúhlych stoloch alebo na obskúrnych konferenciách. Ako napríklad maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó alebo predstavitelia Azerbajdžanu, Kirgizska či Uzbekistanu.
Je možné, že predstavitelia Smeru sa cítia komfortnejšie v spoločenstve spomínaných krajín, ktoré sa v rebríčkoch vnímania korupcie bežne umiestňujú v poslednej tretine 180-miestneho zoznamu.
Aj slovenskí ministri spravodlivosti a vnútra by v Uzbekistane určite našli väčšie pochopenie pre prijaté zmeny v trestných zákonoch než u predstaviteľov Únie.
Samotný Lavrov sa nemusí báť vyšetrovania v Rusku. Dlhé roky žije s partnerkou, ktorá má nevysvetlené príjmy a exkluzívne nehnuteľnosti v hodnote desiatok miliónov dolárov, kým jej dcéra má luxusný majetok vo Veľkej Británii. Upozorňoval na to Protikorupčný investigatívny fond Alexeja Navaľného, ktorý na podobné zistenia doplatil životom.
Práve korupcia, väznenie kritikov a agresia sú dôvodom, prečo Rusko nie je súčasťou demokratického sveta.