Autorka je spisovateľka
Film Billyho Wildera z roku 1950 s názvom Sunset Boulevard spracúva tisícku tém, od prchavosti slávy a pozlátky Hollywoodu cez závislé vzťahy, krásu a smrť až po prehľad toho, čo si kúpite za peniaze a čo vás stojí len stratu zdravého rozumu.
Ako vidieť, paralelám so súčasnosťou sa pri sledovaní tohto diela dá len ťažko ujsť – dianie v našej krajine človeka napokon inšpiruje ku kadečomu.
Ku koncu filmu vysloví protagonistka Norma Desmondová vetu: „The stars are ageless, aren’t they?“ Hviezdy nestarnú, ľudia sa nemenia, časy a ich ťažkosti sa krútia dokola.
Na Slovensku riešime problémy jednoduchým premenovaním vecí, veď čo tam po mene? Čo RTVS zvú, zvané inak aj onakvejšie smrdieť bude. Navyše, hlavná „star“ môže byť aj tak len jedna.
Každá z postáv bizarného štvoruholníka v epicentre filmu Sunset Boulevard zažíva svoj „Be careful what you wish for“ príbeh. Koniec koncov, dobrá rada, ako rozhýbať dej pri písaní scenárov, znie: ak sa postava snaží dopracovať k tomu, čo si želá, dosiahnutie cieľa môže mať neočakávané následky alebo to prinesie viac problémov, než by si pôvodne predstavovala.
A to publikum priklincuje k sedadlu, obhrýza si nechty a sleduje, čo sa ešte udeje, čo všetko je vôbec možné.
Bežne túžime po niečom, čo sa nám na prvý pohľad zdá atraktívne alebo uspokojujúce, ale keď sa to stane, môže to priniesť aj nečakané následky, problémy, ťažkosti.
Z mladého scenáristu, ktorý chce písať a žiť na vysokej nohe, sa v Sunset Boulevard stáva vydržiavaný objekt túžob excentrickej filmovej hviezdy. Keď sa chce oslobodiť, naráža na jej túžbu a to sa môže skončiť iba tragédiou.
Kto z nás v detstve nepovedal vetu „Keby som bol prezidentom...“ – a dokončil ju podľa ľubovoľných preferencií, či už odvážnym návrhom na zmrzlinu zadarmo pre všetky deti, zákazom večierky, alebo zabetónovaním výlučného práva na ovládač od televízora?
Mnohí zostanú zaseknutí vo svete detských sníčkov, keď musí byť všetko podľa ich predstáv a v telke ide len to, čo dovolia oni.