Autorka je docentkou na IFIS Poľskej akadémie vied a hosťujúcou odborníčkou na CEU Democracy Institute
Maďarské ministerstvo vnútra tento mesiac potvrdilo, že čínski policajti sa čoskoro môžu zúčastňovať na spoločných hliadkach v maďarských uliciach. Na základe dohody s čínskym ministerstvom verejnej bezpečnosti budú príslušníci oboch krajín hliadkovať v oblastiach s veľkým počtom turistov.
Podľa ministerstva sa tým „prehĺbi spolupráca v oblastiach vrátane boja proti terorizmu, boja proti nadnárodnej trestnej činnosti, bezpečnosti a budovania kapacít v oblasti presadzovania práva“. Existujú obavy, že motivácia čínskej vlády je jednoduchšia: sledovať svoju diaspóru žijúcu v Európe, najmä disidentov.
Spolupráca široká aj hlboká
Je to súčasť správania premiéra Viktora Orbána, ktorý neustále prehlbuje vzťahy s Pekingom. V čase, keď EÚ a USA varujú pred prílišnou závislosťou od čoraz autoritárskejšej Číny, Orbán rozšíril svoj záväzok otvoriť maďarskú zahraničnú politiku smerom na východ a stať sa najspoľahlivejším partnerom Pekingu v rámci EÚ.
V októbri sa Orbán ako jediný líder EÚ zúčastnil na summite čínskej iniciatívy Pásmo a cesta (BRI; čínsky plán investícií do globálnej infraštruktúry), kde rokoval s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom a Vladimirom Putinom.
„Sme presvedčení, že toto je iniciatíva, ktorá zmení svet, zmení globálnu ekonomiku a premení svet na miesto, ktoré bude slúžiť blahu väčšieho počtu ľudí ako doteraz,“ povedal Orbán v čínskom hlavnom meste. Podľa neho počas Siovho pôsobenia v úrade vzťahy medzi oboma krajinami „vzrástli na historicky najvyššiu úroveň“.
Hĺbka tejto spolupráce by sa nemala podceňovať. Maďarsko opakovane zablokovalo alebo odložilo vyhlásenia EÚ kritické voči Číne, najmä pokiaľ ide o ľudské práva v Hongkongu. Orbán sa zároveň usiloval o to, aby čínske spoločnosti začali pôsobiť v Maďarsku.
Čínsky výrobca technológií a batérií, spoločnosť CATL, ktorá je považovaná za úzko prepojenú s Komunistickou stranou Číny, plánuje v Maďarsku vybudovať závod na výrobu batérií v hodnote 7,3 miliardy eur.
Čínsky gigant v oblasti elektromobilov, spoločnosť BYD, oznámil, že svoj prvý európsky závod na výrobu automobilov postaví v Maďarsku. Najväčšia logistická a výrobná základňa telekomunikačnej spoločnosti Huawei mimo Číny sa nachádza v Maďarsku.
Cez Maďarsko vedie jeden z hlavných projektov BRI, železnica Budapešť – Belehrad. Ide o značne oneskorený projekt, ktorý vyvolal kontroverziu pre svoje údajne vysoké náklady a pre rozhodnutie maďarského parlamentu utajiť podrobnosti o ňom. Výstavba železnice je financovaná najmä prostredníctvom čínskeho úveru.
Korupcia ako hybná sila
Orbán vo svojom euroskeptickom diskurze ideologicky rámcuje väzby Maďarska s autokratickými štátmi, ako sú Čína, Rusko a stredoázijské republiky. Podľa neho je vzhľadom na úpadok Západu logické, aby Maďarsko prehlbovalo vzťahy s týmito krajinami. Železničný projekt však slúži ako príklad toho, že hlavnou hybnou silou Orbánovej politiky voči Číne je korupcia.
Správy odhalili, že rodina Lőrinca Mészárosa, najbohatšieho muža Maďarska a premiérovho priateľa z detstva, je jedným z hlavných ekonomických príjemcov železničného projektu.
Ideologicky sa Maďarsko otváralo na Východ, ale vládnuca elita to považovala predovšetkým za obchodnú príležitosť na urýchlenie bohatnutia. Podnikateľské elity spojené s Orbánom už majú možnosť profitovať z čínskych investícií do závodov na výrobu batérií v Maďarsku.
Investigatívny portál VSquare uviedol, že čínske spoločnosti plánujú vybudovať solárne elektrárne na pokrytie svojich energetických potrieb v rámci investície v odhadovanej výške 2,5 miliardy dolárov. Podľa spoločnosti VSquare z toho budú mať prospech maďarské spoločnosti napojené na vládu, ktoré pracujú ako subdodávatelia, keďže dominujú v určitých segmentoch solárneho priemyslu.
Hlavné riziko spočíva v tom, že rozširujúce sa obchodné väzby Maďarska s Čínou by mohli pomôcť politickým elitám upevniť moc nad štátom a spoločnosťou, pretože sa stávajú zásobárňou finančných prostriedkov a nie sú transparentné.