Keby bol autor Benjamin Netanjahu a získal súhlas vojnového kabinetu (nerozhoduje sám), prietrž výziev, aby nezaútočil v Rafahu, by poslúchol.
Totiž, aj keby Izrael zvládol operáciu, dlhodobé mínusy sa zdajú o hodne vyššie než zisky. Perspektívne omnoho väčšou hrozbou pre Izrael i svetové židovstvo než na črepiny rozprášený, ale nie úplne zlikvidovaný Hamas, by totiž bol nový vzostup globálneho antisemitizmu na veľa ďalších rokov.
Vysvetlenie, že čím dlhšia vojna, tým dlhšie premiér politicky prežije, by znelo logicky, keby existoval niekto, kto má menej záujmu o prežitie „Bibiho“ než Gantz, ktorý má vo vojnovom kabinete rovnaké slovo ako Netanjahu.
To, že napriek verbálnym hrozbám sa útok na Rafah nedeje, naznačuje skôr strašenie než vážny úmysel. Na prognózu, že sa neuskutoční vôbec, treba dosť guráže. No menej už na to, že k útoku nedôjde dovtedy, kým Katar, Egypt a USA rokujú o podmienkach „neútoku“.
Takže veľké globálne pohoršenie, že Netanjahu nedá už ani na Bidena, je nedorozumenie. Podstatnejšia obava než z humanitárnej katastrofy je u Bidena obava zo straty moslimských voličov. Netanjahu je fanúšik Trumpa, ale volaniu Bidena rozumie správne. A preto si „dovoľuje“.
Kto predsa nerozumie a má stále problém s Izraelom, nech skúsi nasledovnú predstavu (ktorá sa môže naplniť skôr, než Izrael vydymí Hamas z Gazy.) Čiže: Rusi bombardujú Užhorod (Ľvov, Mukačevo atď. ) deň za dňom, sú tam stovky civilných obetí a ešte aj hladomor. Aj posledný pes by odtiaľ ušiel (jeden by tam nenechal ani Fica), Európska únia však rečie: do schengenu ani noha utečenca. Takže Slováci a spol. okamžite a vodotesne uzavrú hranicu.
Že je to nepredstaviteľné? Nuž, o hranici v Rafahu, kde vraj ani nestačia kopať hroby, sa dá povedať len toľko, že proti totálnej uzávere egyptskej hranice je „Orbánov“ plot promenáda, korzo.
Na skvelú otázku, na čom viazne aspoň stotina tlaku, ktorý je vyvíjaný na Izrael, autor ako známy alibista nedá vlastnú odpoveď. Len spravodajskú informáciu, že pred pár dňami podpísali Leyenová a El-Sísí „strategickú“ dohodu s pointou, že Egypt nepustí na more ani pol bárky s utečencami, za čo dostane od EÚ sedem a pol miliardy.
Pozor, to nie je zďaleka celé vysvetlenie, prečo je také hlboké ticho okolo Egypta. Len indícia, asi aké úprimné a náruživé sú humanitárne vášne vyzývateľov Netanjahua.
Vojna: Izrael vs. Palestína a Hizballáh
- Všetky informácie a správy o kríze na Blízkom východe
- Rok od útoku Hamasu. Ako sa zmenil Blízky východ
- Hamas vs. Izrael: Porovnanie armád
- Ako vznikol štát Izrael?
- Z čoho pramení izraelsko-palestínsky konflikt?