O dva týždne nás čaká najtesnejší prezidentský súboj, aký Slovensko zažilo od volieb v roku 1999. Stretnú sa v ňom predseda koaličného Hlasu Peter Pellegrini a kariérny diplomat s podporou opozície Ivan Korčok.
Už teraz obaja kandidáti dokázali získať toľko voličov ako žiadny iný kandidát v prvom kole od volieb v roku 1999. Tie voľby však boli špecifické, pretože boli prvé priame a súperil v nich Vladimír Mečiar proti Rudolfovi Schusterovi.
Ivan Korčok v sobotu získal 958-tisíc hlasov a Peter Pellegrini 834-tisíc.
Vysoká bola aj účasť, tá dosiahla 51,8 percenta. Od roku 1999 nebola v žiadnom kole prezidentských volieb takáto vysoká účasť. Najviac sa jej priblížila účasť v druhom kole volieb v roku 2009, keď proti sebe stáli Iveta Radičová a Ivan Gašparovič a dosiahla 51,67 percenta.
Výsledky prvého kola ukázali, že voliči oboch hlavných kandidátov sú nadpriemerne motivovaní. Otázne teraz je, či dokážu presvedčiť tých, ktorí ich nevolili.
Čítate povolebný newsletter Kontext Jakuba Fila. Ak ho ešte neodoberáte, prihlásiť sa môžete kliknutím na tento odkaz.
Dva silné tábory
Najskôr menšie obzretie sa za poslednými dvoma voľbami. Zuzana Čaputová pri svojom víťazstve pred piatimi rokmi získala 1 056 582 hlasov. Oproti prvému kolu sa jej podarilo zvýšiť počet voličov o 186-tisíc. Maroš Šefčovič získal v prvom kole 400-tisíc hlasov, v druhom kole ho už volilo 752-tisíc voličov, teda o 352-tisíc viac.
Kandidáti, ktorí nepostúpili a mali viac ako jedno percento, získali 740-tisíc hlasov. Mohlo by sa zdať, že výraznejšie týchto voličov dokázal mobilizovať Šefčovič. V skutočnosti však z potenciálnych táborov mobilizoval menšiu časť.
Milan Krajniak (vtedy Sme rodina), Béla Bugár (Most-Híd) a František Mikloško (KDH) mali v prvom kole dohromady 250-tisíc voličov.
Naopak, Štefan Harabin, Marian Kotleba a Eduard Chmelár vtedy získali súhrne 590-tisíc voličov. Už vtedy išlo najmä o silno pronárodných a antisystémových voličov, ktorí by zrejme nikdy nevolili prozápadnú liberálku Zuzanu Čaputovú. No veľká časť z nich neprišla voliť ani Šefčoviča.
Ku komu sa priklonia
Čo si z toho môžeme vziať pre druhé kolo tohtoročných volieb?
Špecifikom týchto volieb je výrazná sila dvoch popredných kandidátov. Peter Pellegrini zoskupil hlasy koaličného Smeru a Hlasu, naopak, Ivan Korčok združuje hlasy súčasnej opozície. A potom je tu necelých 12 percent, teda 264-tisíc hlasov, pre Štefana Harabina. Ide o najvýraznejšie antisystémových, proruských, nacionalistických voličov.
Jednotky percent pre ostatných kandidátov ako Igor Matovič, Ján Kubiš či Krisztián Forró by sa mohli v predchádzajúcich voľbách ľahko stratiť. Tentoraz bude mimoriadne dôležité, ku ktorému z dvojice postupujúcich sa voliči týchto kandidátov napokon priklonia.
V poslednom prieskume agentúry NMS Market Research pre denník SME sme zisťovali, či voliči neúspešných kandidátov prídu voliť v druhom kole a komu dajú svoj hlas. To by nám mohlo naznačiť, ako sa upracú hlasy v prospech Pellegriniho či Korčoka.