Opatrné prirovnávanie prezidentských volieb v roku 2014 k terajším sa autorovi dosiaľ vyplatilo, tak prečo nepokračovať? Najmä ak sa po prekvapivo vysokom víťazstve Ivana Korčoka v prvom kole (ak niekto tipoval náskok nad päť percent, všetka česť) objavila ďalšia analógia v podobe vyplašeného štábu favorita.
Za zmienku tiež stojí, že tak ako Robert Fico pred desiatimi rokmi, aj teraz si Peter Pellegrini povedal, že najlepším riešením bude robiť ešte viac toho istého. Takže kým Ficove proxykanály okydávali „úžerníka“ a „scientológa“ Andreja Kisku, Pellegrini s kolektívom ešte viac vreštia, že občania si zaslúžia pokoj. Asi od nich.

Nebola by to však plnokrvná panika, keby nepriniesla aj nové témy a nápady, čo v prípade Hlasu znamená snahu mobilizovať svojich výstrahou, že Korčok ako prezident zbúra vládu, občania prídu o sociálne výdobytky, zostane im len z koláča diera a niektorí ešte pomašírujú na front.
K tomu sa hneď pýtajú prinajmenšom dve poznámky.
Po prvé, s pádom vlády ako motívom volieb prišiel ako prvý Andrej Danko, keď oznamoval svoju prezidentskú kandidatúru. Akurát vtedy vravel, že nebezpečenstvom pre stabilitu koalície je práve zvolenie Pellegriniho, lebo po jeho odchode do paláca Fico do roka a do dňa nebude premiérom.
A keďže Danko je predsedom SNS, netrepe len tak do vetra, z čoho vyplýva, že dnešnou podporou Pellegriniho vedome pracuje na páde koalície. Ak teda ide členom Hlasu o ochranu stability vlády, je priam v ich životnom záujme udržať svojho predsedu v každodennej politickej prevádzke ako koaličného lídra.
Niečo veľmi podobné platí, ak im ide o sociálne benefity a vyslanie vojsk do cudziny. Niežeby s nimi stabilita vlády nejako súvisela, vidina volieb vedie skôr k novému kolu zvyšovania sociálnych transferov.
Na účely komentára však narábajme s predpokladom, že to v Hlase myslia vážne. V takom prípade je opäť najrozumnejšie ponechať predsedu koaličnej strany na čele parlamentu.
Ak to totiž nevedia, nie prezidentský palác, ale Národná rada je ohniskom a ťažiskom slovenského politického systému. S výnimkou samotnej vlády je to jediná inštitúcia, ktorá ju môže zbaviť funkcie. To isté platí pre existenciu a výšku sociálnych dávok či vysielanie vojsk do cudziny.
Prísne technicky teda Hlas zatiaľ predniesol množstvo dobrých argumentov, prečo by mal svojho predsedu udržať na čele parlamentu a koaličnej strany.
Na to volič zvykne počúvať.
Prezidentské voľby 2024

- SME minúta: Výsledky prezidentských volieb 2024 (online)
- Výsledky prezidentských volieb 2024 (druhé kolo)
- Oficiálne výsledky prezidentských volieb 2024
- Volebná mapa: Ako volili obce v prezidentských voľbách
- Volebná mapa: Ako volili okresy v prezidentských voľbách
- Výsledky volieb v krajoch: Bratislava, Žilina, Prešov, Trnava, Banská Bystrica, Košice, Nitra, Trenčín
- Volebná účasť: Koľko ľudí volilo v prezidentských voľbách?
- Fico uniesol aj prezidentský palác (komentár šéfredaktorky)
- Lži, strach a neférové postupy. To vyhralo Pellegrinimu voľby (Kontext Jakuba Fila)
- Pellegrini to nakoniec dal na Zemana (komentár)