Autor je filozof a správca Nadácie otvorenej spoločnosti
Keď sa v Rusku v roku 2012 blížili prezidentské voľby a Vladimir Putin ohlásil, že bude kandidovať, milióny prívržencov demokracie pochopili, že majú poslednú šancu ho zastaviť. V Moskve prepukli masové protesty na čele s Alexejom Navaľným. Nebývalý odpor obyvateľstva bol pre Putina signálom, že najväčším ohrozením jeho doživotnej diktatúry je individuálna sloboda aktívnych ľudí a občianska spoločnosť.
Nasledovalo policajné násilie a hromadné zatýkanie nevinných demonštrantov vyskladaných tak, aby už na pohľad reprezentovali všetky sociálne vrstvy. Správa o tom, že odpor sa v Rusku nebude tolerovať, prenikla spoločnosťou všetkými smermi.
Politickou zložkou brutálnej reakcie Kremľa sa stal zákon o zahraničných agentoch namierený proti mimovládnym organizáciám, prijatý dva mesiace po Putinovej inaugurácii. Akákoľvek finančná podpora zo zahraničia znamenala biľag, ktorý zmenil fungovanie stoviek organizácií, desiatky boli v dôsledku zákona administratívne zrušené. Zákon sa stal historickým míľnikom konca gorbačovovskej éry a pokusu o demokraciu v Rusku. V roku 2022 zákon novelizovali, zahraničným agentom sa dnes v Rusku môže stať prakticky ktokoľvek a hrozí trest odňatia slobody na štyri roky.
Ruský vzor prenikol aj do EÚ, keď v roku 2018 poslúžil Viktorovi Orbánovi k tretiemu volebnému víťazstvu za sebou. Kampaň postavil na strašení cudzími vplyvmi, nenávisti voči Sorosovi a jej súčasťou sa tak stal aj zákon o zahraničných agentoch z roku 2017.
Už dva týždne po jeho prijatí sa ozvala Európska komisia a podala na Maďarsko žalobu na európskom súdnom dvore. V roku 2020 rozhodol, že zákon je v rozpore s právom EÚ a Maďarsko ho muselo zrušiť.
Z vecného pohľadu je preto absurdné, ak dnes na Slovensku prichádza SNS s identickým návrhom. Je predsa zrejmé, že ak prejde parlamentom, povedie k žalobe a prehre na súdnom dvore. Súd už dal všetky argumenty na stôl v rozsudku proti Maďarsku.
Prijatie finančnej podpory zo zahraničia nesmie byť podľa sudcov z Luxemburgu dôvodom na stigmatizáciu mimovládnych organizácií. Porušuje princíp voľného pohybu kapitálu, na ktorom stoja základné zmluvy EÚ, porušuje zákaz diskriminácie, právo na ochranu súkromia a ďalšie predpisy.
Politicky sa snaží vnútiť predstavu, podľa ktorej sa občania slobodne aktivizujú, aby slúžili darcom. Je to blud. Darcu s obdarovaným obvykle nespája zištný osobný, ale vyšší spoločný záujem a presvedčenie o verejnoprospešnej povahe nejakého typu aktivít.
Skutočným cieľom návrhu SNS je rozoštvávanie spoločnosti a zasievanie nedôvery medzi ľuďmi. Je to perfídny pokus o obmedzovanie občianskych slobôd, ktorý nevyhnutne stroskotá, no dovtedy aspoň poslúži na to, aby sme jasne videli, či sa k SNS a Smeru na ceste do Ruska pridá aj údajne proeurópsky Hlas.