Samozrejme, autor si nemyslí, že dekonšpiráciu ruských špiónov načasovala BIS zámerne do týždňa, ktorý bude zvlášť citlivý (rezultatívny?!) pre česko-slovenské vzťahy. Keby však vyslovil také podozrenie, nikto ho nemôže obviniť, že na to nemal dôvody. Posúďte sami.
S hybridnými operáciami Ruska Slovensko skúsenosť už má. Neporovnateľne tuhšia káva než video, na ktorom akýsi truľo preberá od ruského agenta päťsto eur, je však odhalenie celej agentúrnej rezidentúry. O čom je reč?
Akcia BIS a ďalších západných služieb je lapidárnym svedectvom (asi dvadsiatym), že ruské hybridné pôsobenie nie sú žiadne (situačné) improvizácie, ale spravodajská a ideologická diverzia v síce nevyhlásenej, ale inak naplno zúriacej, regulárnej vojne.

Môžete namietať, že špióni a špionáž existovali vždy aj v mieri, aj v tzv. studenej vojne. Vymoženosti a inštrumenty 21. storočia však robia zo studenej vojny „horúcu“, ktorej jedinou zrejmou odlišnosťou od druhej svetovej je, že mŕtvych a ranených niet. Zatiaľ.
Poučenie z rozbitia pražskej filiálky FSB (či čoho) teda je, že sme vo vojne, ktorú nevidíme, resp. nechceme vidieť, keďže sa nepodobá na tie bývalé.
Nezávisle od otázky, či odhalenie ruskej bunky bolo, či nebolo načasované, prichádza v najpravejšej chvíli, v ktorej hrozí, či zlom v česko-slovenských vzťahoch zostane rovnaký, alebo sublimuje na 180-stupňový – čiže z nadštandardných rovno na nepriateľské.
(Ak sa hovorí o vzťahoch, vždy sa myslí na medzivládne, nie medziľudské.) Nepriateľstvo totiž nemá alternatívu v situácii, ak v čase vojny sa dva štáty nachádzajú na rôznych stranách barikády.
A teraz banalita. Slovensko je v procese zmeny skupenstva z demokratického do, povedzme, čohosi iného. (Definície sú predčasné.) Naopak, vysoko nebanálny aktualizačný moment je, že na to, aby sa Slovensko našlo na opačnej strane barikády než priatelia z EÚ a NATO, netreba vôbec okupáciu typu 1968.
Neveríte? Na to, aby otočil zahraničnú a bezpečnostnú politiku Ukrajiny, Putin vôbec nemusí „fyzicky“ anektovať celý štát až po Užhorod. Úplne mu postačí, ak v Kyjeve dosadí vládu bábok (miestodržiteľa).
Putin však nepotrebuje prelievať ruskú krv všade, kde si zmyslí vytrhnúť krajinu zo sveta slobody a demokracie. Tam, kde si bábky, vazalov a nohsledov v slobodných a demokratických voľbách navolí sám ľud, mu na ovládnutie ducha a zdrojov krajiny môže stačiť aj jednofarebná dezolátna garnitúra mentálnych pohrobkov Husáka.
Rozumieme sa?