Nudné avízo tlačovej besedy Smeru – odpočet plnenia programového vyhlásenia vlády v rezorte spravodlivosti – mohlo človeka sprvu aj pomýliť, lebo chýbalo slovo masaker a niekoľko výkričníkov.
Na úvod prišlo trochu sebachvály: účastníci dosiahli cieľ z PVV – zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry, ako aj zmeny v Trestnom poriadku, ktoré „neboli atakované“ predbežným opatrením Ústavného súdu. (Čítate správne, keď Ústavný súd prijme na ďalšie konanie a predbežne pozastaví účinnosť zákona, lebo by mohli vzniknúť nenapraviteľné škody, je to podľa Roberta Fica „atak“.)

Neuškodí pritom pripomenúť si, že Ústavný súd netvrdí, že napríklad zrušiť špeciálnu prokuratúru je hrozne fajn, len v tomto bode nevidí zrážku s ústavou, a teda dôvod, prečo sa ním zaoberať.
To však nie je prípad pokusu spustošiť Trestný zákon.
Berme si príklad z Česka
V Česku vraj začínajú pracovať na zmenách, kde výsledkom by bolo, že za všetky majetkové trestné činy by sa mohli ukladať podmienečné tresty. To je zas taká polopravda ako zvyčajne z úst Roberta Fica.
Česi jasne zdôraznili, že závažnej kriminality sa to týkať nesmie a nebude. Väznice im však napĺňajú drobné krádeže a na tie spolu s neplnením vyživovacej povinnosti sa zameriava ich pokus o restoratívnu justíciu.
Myšlienka vziať si z Česka príklad je naozaj pekná, tak teda: žiadne zrýchlené legislatívne konanie sa tam nekoná. Naopak, minister spravodlivosti Pavel Blažek zdôraznil, že prebehli siahodlhé diskusie s každým, kto vám len na um zíde: sudcovia, väzenská služba, štátni zástupcovia (ekvivalent našich prokurátorov), mimovládne organizácie. Pred prvým čítaním sa bude o zákone rokovať aj so zástupcami opozície. Len sa inšpirovať.
O páchateľoch rozhodujú politici
Predstavitelia Smeru naďalej trvajú na tom, že „tu bola organizovaná skupina policajtov, vyšetrovateľov NAKA, prokurátorov ÚŠP a, žiaľ, aj niektorých sudcov“.
Fico vraj položil ministrovi spravodlivosti otázku, „ako je možné, že tu máme sudcu, ktorý...“
Ako je však možné, že tu máme predsedu vlády, teda predstaviteľa výkonnej moci, ktorý sa na tlačovke, štandardne obklopený bývalými aj súčasnými obžalovanými, bezostyšne vmiešava do moci súdnej?
Ako je možné, že predseda vlády konštatuje existenciu organizovanej skupiny, ako keby išlo o nejakým súdom potvrdený poznatok?
Je to možné jedine tak, že páchateľ sa stane páchateľom rozhodnutím politika, nie sudcu či sudkyne. Čiže v demokracii to možné nie je.
Je faktom, že Ústavný súd zrušil rozhodnutie Najvyššieho súdu (o kolúznej väzbe pre advokáta Mareka Paru). Nevedno, či ho „atakoval“, pretože v tomto smeráci súhlasia s rozhodnutím ÚS. Áno, nikto by nemal byť vo väzbe nesprávnym rozhodnutím súdu ani pol hodiny.
Podstatné je však niečo iné: jedno rozhodnutie súdu opravilo iné rozhodnutie – a presne tak to má byť.
Prednedávnom Fico dával najavo, že si praje odchod predsedu ÚS Ivana Fiačana, dnes by sa na mieste sudcu Klimenta „zbalil hneď“. A tak to byť v žiadnom prípade nemá.