Autor je bývalý poslanec NR SR, expredseda strany Spolu, pôsobí ako vedecký koordinátor Európskej siete expertov na ekonómiu vzdelávania, hosťuje na Sciences Po
Väčšina aktuálnych komentárov k prezidentským voľbám sa, pochopiteľne, venuje otázke, prečo vyhral Peter Pellegrini. Odpoveď je pomerne jednoduchá – získal na svoju stranu väčšinu voličov.
Vzhľadom na jasný odstup od porazeného a vysokú účasť ťažko spochybňovať jeho mandát. Ivan Korčok podľa všetkého neurobil v kampani žiadnu zásadnejšiu chybu, ale proti koalícii strachu a jednému z dvoch najpopulárnejších slovenských politikov jeho odhodlanie nestačilo. Nikdy sa nedozvieme, či mohla vyhrať Zuzana Čaputová a už je to aj jedno. Skúsme sa radšej pozrieť na otázku, čo Pellegriniho víťazstvo znamená pre budúcnosť slovenskej politiky a demokracie.
Teraz je najdôležitejší Ústavný súd
Výsledok prezidentského súboja netreba preceniť. Voči fungujúcej vládnej koalícii má hlava štátu slabé postavenie – to sme videli počas posledného polroka, keď prezidentka kričala, ako mohla, a Fica to spomalilo nanajvýš symbolicky. Príchod Petra Pellegriniho preto bude znamenať zmenu tónu, no nie praktického výsledku.
Z hľadiska ochrany demokracie je v súčasnosti najdôležitejší Ústavný súd. Pri výbere jeho členov má prezident dôležité postavenie.
Naposledy to ukázal Andrej Kiska, keď z dvojnásobného počtu kandidátov navolených koalíciou Smer – SNS – Most-Híd vybral sudcov, ktorí dnes bránia právny štát. Počas tohto volebného obdobia sa však skončí funkčné obdobie len jednej sudkyni, a tak prítomnosť Pellegriniho v paláci nebude mať na zloženie košického strážcu ústavnosti zásadnejší vplyv.
Problém nastane len vtedy, ak väčšina Ústavného súdu vyvodí z prezidentských volieb záver, že s výkonnou mocou treba uzavrieť prímerie, a prestane dôsledne brániť právny štát.
Horšie je to so Súdnou radou, ktorá dozerá na súdnictvo ako celok a predstavuje najvyšší orgán jeho samosprávy.
Keď radu viedol Štefan Harabin, dokázal ju využiť na odmeňovanie verných a zastrašovanie odvážnych sudcov. Jej súčasný predseda Ján Mazák, zvolený za predchádzajúcej vlády, sa usiloval o očistu justície, ale väčšinu stratil už pred niekoľkými týždňami. Dnes je zjavné, že s prezidentom Pellegrinim prichádza úplná dominancia smeráckeho valca – prezident odvoláva a vymenúva troch jej členov.