Len deň uplynul od momentu, ako Robert Fico v mene Petra Pellegriniho oslavoval víťazstvo v prezidentských voľbách slovami, že takto sa to robí do psej matere, a už na návšteve u ministra financií Kamenického oznámil 30-percentné škrty zamestnancov ústrednej štátnej správy. A s nimi aj dôraz na konsolidáciu a žmurknutia voči sociálnemu systému.
Aj keď podobné vyhlásenie sme už z jeho úst v minulosti počuli, počet úradníkov naďalej rástol a treba byť ostražitý. Za týmito slovami sa môže skrývať hneď niekoľko problematických rozhodnutí s vážnymi dôsledkami. Akákoľvek snaha o šetrenie na strane štátu by si zaslúžila pochvalu, keby bola podložená praktickými prepočtami a neskrývali by sa za ňou ďalšie riziká či rovno hrozby.
Zhruba 40-tisíc zamestnancov ústrednej štátnej správy (ministerstvá) je len približne desatina zo všetkých 430-tisíc zamestnancov štátnej správy (učitelia, lekári, vojaci, policajti atď.), ale aj tak náhle prepustenie tretiny úradníkov ochromí schopnosť štátu zabezpečovať rôzne agendy.
O to viac, že za takýmto škrtom možno po skúsenostiach z uplynulých mesiacov badať snahu porátať sa s kritickou časťou aparátu. Ministerstvo životného prostredia, kde minulý týždeň skončil posledný dlhoročný šéf sekcie a odborník na klímu, je toho živým príkladom.
A tiež je namieste otázka, ako s týmto dôrazom na konsolidáciu ladia 500-eurové odmeny, ktoré v uplynulých týždňoch avizovali Šutaj Eštok aj Kaliňák v rámci Pellegriniho kampane plošne vo svojich rezortoch. Zaplatí sa to z budúcich úspor kolegov?
Fico vie, že má vo verejných financiách problém. Na jednej strane je obrovský dlh a predražovanie jeho udržiavania, na druhej strane čoraz vážnejšia a reálnejšia hrozba, že Európska komisia pre kroky Ficovej vlády zastaví časť z miliárd plynúcich z eurofondov aj z plánu obnovy.
Vytušil, že vedie s Európskou komisiou „mimoriadne tvrdú odbornú a politickú diskusiu“. To v praxi znamená, že robí všetko pre to, aby Komisia pre zmeny v trestných zákonoch nezastavila časť eurofondov. Pre svoju cieľovku si už pripravuje pôdu a konšpiruje o treste Západu za nezvolenie Ivana Korčoka o tom, že Komisia z politických dôvodov pre výsledky prezidentských volieb skočí Slovensku na fondy.
A tak sa v snahe „konsolidovať“ môže zamerať na už ohlásený dôchodkový systém, špeciálne na zoštátnenie úspor v druhom pilieri. Trúfne si Fico na súkromné peniaze 1,8 milióna Slovákov? Žiaľ, vidíme, že nemá vôbec žiadne zábrany.