Autorka je redaktorka českého Deníka N
Stačí pár dní a človek obklopený informáciami riadenými z Kremľa uverí, že tadžickí teroristi, ktorí 22. marca v ruskom Krasnogorsku neďaleko Moskvy povraždili takmer stopäťdesiat ľudí, mali v hlave čipy. Inštalovali im ich na americkej ambasáde v Tadžikistane americkí agenti. Potom ich pomocou umelej inteligencie riadili a čakali na nich na Ukrajine, aby im čipy vybrali alebo ich ako nepohodlných svedkov zlikvidovali.
Lenže ruskí bohatieri teroristov lapili a pretože boli horliví, jednému odrezali ucho. Možno v ňom hľadali miniatúrne riadiace centrum. Keď nič nenašli, od hnevu teroristu nútili ucho zjesť.
Zdá sa vám to neuveriteľné? Bláznivé? Konšpirácia, až to kričí? Tisíce ľudí v Rusku tejto verzii veria, milióny si povedia: „Možno na tom niečo je.“
Ruská televízia, dokonale ovládané sociálne siete a internet vytvárajú priestor, v ktorom má človek pocit, že je to inak, ako tvrdia BBC, CNN alebo The New York Times. Dokonca, ako sám videl.
Keď občas dlhšie sledujem ruskú štátnu televíziu, začnem pochybovať aj o vlastných zisteniach.
Vymývanie mozgov novou wikipédiou
Rusi sú vo vymývaní mozgov dôslední a kreatívni. Siahli aj na ruskojazyčnú verziu wikipédie, ktorú milióny Rusov využívali na rýchle informácie.
Vlani v decembri hlavný „wikipedista“ Ruska Stanislav Kozlovskij priznal porážku a definitívne ukončil projekt wikimedia.ru. Otriasla sa aj budúcnosť ruskojazyčnej wikipédie, pretože spoločnosť wikimedia.ru tento projekt podporovala, editovala, zháňala a kontrolovala prispievateľov, organizovala konferencie pre wikipedistov atď.
Napriek tomu ruská wikipédia nezahynula. Denne má tristotridsaťštyri miliónov návštev, čo je pre mnoho iných jazykových verzií nedosiahnuteľné číslo. Čelí síce častým obmedzeniam, cenzúre, nedostatku peňazí aj autorov, z ktorých časť sa podarilo zastrašiť a časť radšej prešla na „perspektívnejšie“ projekty podporované Kremľom, ale ešte žije.
Kremeľ sa ju snaží nahradiť. V minulosti podporil dva informačné projekty Runiversalis a Znanie, ale veľkú popularitu nezískali. A tak nedávno pribudol Ruviki, tretí pokus o nahradenie klasickej wikipédie ruským, lepšie kontrolovaným portálom.