Pre externých pozorovateľov sa to začalo zhruba takto na jar pred troma rokmi. Minister financií Igor Matovič (to sa naozaj dialo) vtedy začal zverejňovať sériu škôlkarských zamyslení na tému demografickej krízy.
Zistil totiž, že pokles pôrodnosti bude mať vážne hospodárske následky.
A keďže išlo o zamyslenia škôlkarske, nevyhnutne musel prísť na to, že riešením je radikálne zvýšenie pôrodnosti. Nová generácia od rodičovského rozhodnutia po nástup na trh práce síce dospieva tak štvrťstoročie, ale rýdzo technicky sme mu to mohli uznať.
Najväčšia medzera vo formálnom aj neformálnom vzdelávaní sa prejavila, až keď prezradil, ako si to zvýšenie pôrodnosti predstavuje: dá ľuďom peniaze!
Normálne keš. Bude to stáť vyše miliardy ročne, ktorú nemáme, rozbije pre to vládu a verejné financie, ale povedal si, že to pretlačí „bez ohľadu na následky“.
Tak už tie následky poznáme, na oboch stranách rovnice.
Totiž, doteraz sme poznali náklady, jednak politické (nehľadenie na následky znamenalo napokon pád vlády), a jednak fiškálne. Autor však okrem legitímnej sociálnej politiky myslel na dlhodobý horizont, teda stvorenie novej kohorty pracujúcich, s ktorými sme sa mali radovať za spoločným stolom.

Nuž, ako povedal kolega Gašparovič, je to radosť iná – je to smútok.
Za dva roky, počas ktorých funguje „prorodinný balíček“ (to je marketingový názov, oveľa presnejší je prívlastok probankrotový), počet pôrodov klesol o 14 percent, teda osemtisíc uvrešťancov a uvrešťaniek ročne.
Nebudeme príkro tvrdiť, že to ľudia robia Matovičovi na just a balíček ich od plodenia odradil. To je nezmysel, rádovo podobný pokles sledujeme aj v okolitých krajinách, trebárs v Česku alebo v Poľsku.
Naopak, z týchto faktov skôr vidíme, že reprodukčné správanie je od politicko-sociálnej činnosti v rozhodujúcej miere nezávislé. Nie je to novinka, ľudia sa o takej vážnej veci, ako je plodenie detí, nerozhodujú podľa toho, či budú mať o stopäťdesiat eur mesačne viac, alebo menej.
Dobre, Matovičovi to mohlo vyjsť inak, veď sa desaťročia obklopuje ľuďmi, čo za päť korún a pol funkcie zaprú vlastnú dôstojnosť. O to väčšiu vinu nesú tí, čo mu to umožnili.
Už s tým nič nenarobíme, tak si z toho aspoň môžeme vziať ponaučenie, že veci sú zložitejšie. A vlastne si môžeme aj oddýchnuť.
Atómové zbrane proti covidu si vypýtali desaťtisíce životov ľudí a miliardy eur. Teraz sme z toho vyviazli len s hospodárskymi škodami.