Milé čitateľky, milí čitatelia,
Maďari občas svojim oponentom hovoria: „Nech ťa podporí Orbán.“ Tento vtip vychádza z poznania, že viacerí zahraniční politici, ktorých maďarský premiér v posledných rokoch vrúcne podporoval, prehrali voľby. Mubarak v Egypte, Saakašvili v Gruzínsku, Berlusconi v Taliansku, Robert Fico v parlamentných voľbách 2020, Andrej Babiš v Česku, ale aj Bolsonaro v Brazílii.
Septembrové víťazstvo Roberta Fica v parlamentných voľbách a úspešná prezidentská kandidatúra Petra Pellegriniho však Orbánovo prekliatie zjavne láme. Prinajmenšom na Slovensku. Zároveň to, čo Orbán poskytol Pellegrinimu a Ficovi, je oveľa viac ako slovná podpora.
Poskytol im manuál, svoje propagandistické kanály, tréning a kampaň počas moratória.
Špeciálne v prípade prezidentských volieb hovoríme o takom významnom maďarskom zásahu, že ak by nejaký sused podobne pomáhal Orbánovmu súperovi, tak jeho nový úrad na ochranu národnej suverenity určite zasiahne.
Tento úrad, vyzbrojený veľkými právomocami a s asistenciou tajných služieb môže bez rozhodnutia súdu kvalifikovať akúkoľvek zahraničnú pomoc ako nepriateľskú k suverenite Maďarska.
Robert Fico teraz s takýmito zásahmi problém nemá, keďže z nich profituje. Zrazu mu neprekáža ani to, že Orbán pristupuje k Maďarom na Slovensku, akoby mu patrili. Vie, že on je skutočným partnerom Orbána na Slovensku, a nie etnické maďarské strany.
Vie aj to, že Orbánova podpora nebude zadarmo. Ale jeho prípadné ústupky nebudú výsledkom premyslených analýz toho, čo Maďari na Slovensku naozaj potrebujú, aby si dokázali chrániť kultúru, mali svoje kvalitné školy, nemuseli sa pre nezamestnanosť sťahovať z južných regiónov, kadiaľ nejde žiadna diaľnica.
Bude to vzájomná podpora autokratov, ktorí hrajú mocenskú hru s Európskou úniou, aby za jej rozkladanie neboli trestaní stratou fondov. Aby za útoky na západné krajiny a svojich skutočných partnerov neprišli o privilégiá členstva v tomto spoločenstve.
Orbánova podpora pre Pellegriniho nemá nič spoločné s hodnotami, dokonca ani s vojnou na Ukrajine. Je o spoločnom prístupe k právnemu štátu, spoločnej snahe zakrývať masívnu korupciu strašením vlastných obyvateľov. Je o populizme a väzbách na Rusko.
Samozrejme, že nič z toho nezvýši kvalitu života Maďarov na Slovensku. Časť maďarskej komunity uverila Pellegrinimu práve pre podporu od Orbána, ale druhá časť nezabudla na to, kto je a čo reprezentuje Ficova bývalá pravá ruka.
Maďari na Slovensku doplatili aj na to, že politici, ktorí ich mali reprezentovať, začali obchodovať s hodnotami, s ktorými sa neobchoduje. Začali ich rozdeľovať na dobrých a menej hodnotných Maďarov na základe príklonu k Orbánovi. Dokonca aj György Gyimesi sa začal zaujímať o osud svojich maďarských spoluobčanov z dôvodu kariérneho postupu - raz v jednej, potom v inej strane.
Orbán aj Pellegrini nedávno hovorili o tom, aké sú medzi Maďarskom a Slovenskom výborné susedské vzťahy. Sú. Ale nie tak, ako si to predstavujú oni. Veľa Maďarov žijúcich v Maďarsku fandí Slovensku, že stále má slobodné médiá a živú občiansku spoločnosť. Spája ich strach o základné princípy demokracie, strach o zahraničnopolitickú orientáciu regiónu. To, že chcú patriť na Západ a nechcú byť Putinovou spiacou kolóniou.
Čí Maďari zlyhali?
Po víťazstve Petra Pellegriniho mnohí znovuobjavili Maďarov na Slovensku. Začali analyzovať, prečo časť komunity volila Petra Pellegriniho. Kolega Peter Schutz dokonca napísal, že „naši Maďari“ prišli o zdravý rozum, lebo sa zamilovali do Orbána.
Márk Finta, reportér portálu Napunk argumentoval, že „naši Maďari“ neexistujú, „lebo nie sú jednoliata masa zabalená do predsudkov. Nikdy takou neboli. Maďarov na Slovensku spája jazyk a kultúra, nie politické preferencie“.
Finta vysvetľuje, že tak ako Maďarsko nie je Orbán, ani Maďari na Slovensku nie sú Gyimesi či Forró a nechcú byť posudzovaní podľa nich.
„Ak slovenská demokratická verejnosť chce, aby sa zúčastnili na redemokratizácii Slovenska, musia ich osloviť ako rovnocenných partnerov, pochopiť a reprezentovať ich. Nemali by považovať pestovanie tohto vzťahu za nadprácu. Až potom sa z legendárnych našich Maďarov stanú naši maďarskí priatelia. Znie to omnoho lepšie.“
Čítajte: Čí Maďari zlyhali?
O koho sa opiera Fico
Predstavitelia vlády Roberta Fica legitimizujú neonacistu Daniela Bombica tým, že chodia diskutovať do jeho kanála. Keď ich kritizovali štandardné médiá, tak sa odvolali na slobodu slova alebo prezumpciu neviny. Prípadne tvrdili, že Bombic nie je extrémista.
Denník SME uverejnil viaceré fotografie a videá, na ktorých Bombic hajluje, stretáva sa s významnými predstaviteľmi neonacistickej scény a obnažuje sa na verejnosti. Na viacerých fotografiách Bombic pózuje aj s Rastislavom Rogelom, spevákom neonacistických skupín Krátky proces a Juden Mord. Na inej je odfotografovaný aj s ďalšími členmi skupiny. Na ďalších záberoch sa Bombic vyzlieka a prikladá si na genitálie alebo zadok dúhovú vlajku.
Môj kolega Jakub Filo vysvetľuje, že premiér a ministri vystupovali u Bombica napriek tomu, že ten je stíhaný pre extrémizmus, nebezpečné prenasledovanie, ohováranie a nebezpečné elektronické obťažovanie.
Čítajte: Debatujú s ním Fico, Kaliňák, Gašpar či Šutaj Eštok. Vo voľnom čase hajloval a obnažoval sa na ulici
Čo odkazujú ľuďom?
Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok sa opýtal, ako sa iným spôsobom prihovoriť ľuďom, ktorí konzumujú dezinformácie, ak nie cez dezinformátorov? Spomínané vystúpenia u Bombica žiadnym spôsobom neposilňovali fakty, skôr hostia neonacistu prilipli k mýtom a naratívom, ktoré podobné kanály dlhodobo šíria.
„Ľudia, ktorí by mali chrániť zákonnosť, sa spolčujú s útočníkmi a trestne stíhanými extrémistami. Uvoľňujú obrovské dávky nenávisti do spoločnosti, lebo si myslia, že tie emócie môžu mať pod kontrolou. Myslia si, že skutočné nezávislé médiá môžu nahradiť Ruskom platení propagandisti, lenže v skutočnosti vážne narušujú vzťah spoločnosti k faktom, k ľudským právam, k hraniciam slušnosti. A na to môžu doplatiť aj ďalšie generácie, aj ich deti a vnuci.“
Čítajte: Prečo sa nesmiať, keď Kaliňák vtipkuje a Bombic hajluje
Únos fondu
SNS chce zásadne ovplyvniť fungovanie Fondu na podporu umenia. Nový návrh poslanca Romana Michelka presúva prakticky všetky kompetencie o udeľovaní podpory na radu fondu, v ktorej má byť väčšina členov dosadených ministerstvom kultúry. Odborníci a opozícia hovoria o politizácii a likvidácii nezávislosti fondu, keďže o finančnej podpore pre tisícky kultúrnych projektov už nebudú rozhodovať odborníci, ale politickí nominanti.
Kolegyňa Soňa Jánošová vysvetľuje, ako môže SNS nový systém rozdeľovania peňazí zneužiť.
Čítajte: Všetka moc v rukách ľudí od Šimkovičovej. Michelko potichu vypracoval návrh, ktorý ničí FPU
Brečtan
Pokusy o ovládnutie Fondu na podporu umenia sú ďalším príkladom, ako sa SNS snaží prerásť všetko ako popínavý brečtan a odsávať verejné peniaze na posilnenie preferovaných skupín. Určite sa nebudeme fatálne mýliť, ak si povieme, že konšpiračná scéna už plesá z vidiny štátnej podpory.
To všetko SNS nestačí. Andrej Danko chce ešte viac a Robert Fico mu opäť niečo hodí. Niečo z rezortov, na ktorých mu až tak nezáleží, lebo kašle na ďalšie generácie. Nech si tu žijú s vymytým mozgom pod pražiacim slnkom, ale skutočne slovensky.
Čítajte: Fico hodí SNS ďalšie žrádlo, aby Danko nerobil problémy
Ďalšie články, ktoré ste minulý týždeň ocenili:
- IBM v Bratislave hromadne prepúšťa, no dáva štedré odstupné. Vo firme vládne nervozita
- Po polstoročí rozlúštili šifru Zodiaca. Teraz zverejnili prácu o tom, ako sa im to podarilo
- Traja pacienti dostali otravu krvi. Sestru podozrievajú, že kradla opiáty
Ďakujem, že nás čítate.

Beata Balogová, šéfredaktorka denníka SME