S pocitom istého dlhu, že uznanie a chvála KDH za angažmán v kampani Korčoka neboli dostatočné, ku komunikácii hnutia sa dajú vysloviť i dve kritickejšie pripomienky.
Je veľmi nevhodný čas politizovať podľa známeho klišé parlamentnej opozície (v zmysle) „podporíme všetko, čo je dobré pre občana, bez ohľadu na to, kto to navrhuje“.
Iste je možné, že napríklad v medvedej otázke je zásah štátu azda potrebný. (Azda – autor netuší.) Celý medveď hnedý a jeho hrozba sú však predovšetkým a v prvom rade politická kampaň.
Zapojiť sa do nej – trebárs konkurenčným návrhom zákona – je fakticky podpora a vyjadrenie legitimity celého toho humbugu okolo medveďa. Isteže – aj keď Sloboda zvierat bude protestovať – človek je viac ako medveď.
V situácii, v ktorej je asi desaťkrát viac dymu než ohňa, je kontraproduktívne podieľať sa na otváraní novej frontovej línie kultúrnej vojny.
Ešte zmätenejšie než vyvolávanie ilúzie, že Smer-Hlas-SNS majú agendu, ktorá je užitočná, legitímna a nie protislovenská, sú manifestácie hĺbky, hrúbky a šírky konzervativizmu KDH.
Jasné, treba zohľadniť a chápať, že KDH je v nepretržitom zápase o voliča s ešte väčšími pozérmi predvádzajúcimi, že oni nie sú len konzervatívni, ale ešte konzervatívnejší než konzervatívni.
Ale odtiaľ-potiaľ. Podozrenie, že v KDH sa pomiatli, navodzuje výzva vláde Fica IV, aby sa nejako dištancovala (či čo) od jedného vyhlásenia EP.
Nuž, aj „bratské“ kresťansko-ľudové strany z rodiny EPP si podobne myslia (vedno s autorom textu), že „právo na interrupciu“ nie je základné ľudské právo a nepatrí do žiadnej charty.
Na rozdiel od Majerského a spol. však nevyzývajú svoje vlády ani nikoho na nič. Najlepšie totiž vedia, že potratová politika je a vždy bude v kompetencii členských štátov a nikdy inak. (Kto si myslí, že to inak byť môže, je hlupák.)
Po druhé vedia i to, že parlamenty vrátane parlamentu európskeho sa môžu slobodne vyjadrovať ku všetkému – rozumej úplne a totálne k všetkému – bez ohľadu na to, do čej kompetencie spadá tá či oná agenda.
Rozumejme sa: tak, ako nikdy nebude a nemôže byť zasahovaním do právomocí izraelskej vlády vyhlásenie trebárs aj slovenského parlamentu, že chce v Gaze prímerie a väčšiu humanitárnu pomoc, presne tak nie je zasahovaním do právomocí orgánov Slovenska uznesenie EP o tom, ako by mala vyzerať interrupčná politika v celej EÚ.