Autor je poslanec NR SR za Progresívne Slovensko
Identifikovať, separovať a nakoniec likvidovať. Pre politikov bažiacich po neobmedzenej moci je dôležité používať tento postup. Len tak si dokážu zabezpečiť, že v štátnej správe alebo v ozbrojených zložkách nebudú narážať na odpor. A budú mať celý štát pod kontrolou.
Jeho súčasťou je budovanie lojality vlastných, diskreditácia oponentov, oslabenie ich vplyvu. Inokedy ide o naoko nesúvisiace vyjadrenie alebo skôr vyhlásenie na tlačovej konferencii.
„Ak sa dohodneme na vláde, že z Úradu vlády musí odísť tridsať percent ľudí, nikto si to ani nevšimne. Máme teda prezamestnanosť. To hovorím nielen o Úrade vlády SR, ale aj o všetkých ministerstvách,“ povedal premiér Robert Fico v Slovenskom rozhlase a už predtým na tlačovej konferencii.
Už len vyslovenie týchto slov môže viesť k tomu, že Fico dostane štátnu správu ešte viac pod kontrolu. Niektorí zamestnanci začnú zvažovať, či majú ostať v štátnej správe, alebo či nemajú aspoň prestať vyjadrovať svoje postoje.
Väčšiu moc dostanú udavači – a ak raz naozaj príde rad na škrtanie, každý Ficov verný minister bude vedieť, ktorej z týchto skupín sa má týkať. V niečom sa to už aj rozbehlo.
Poďme však postupne.
Tri kroky
Identifikovať v tomto procese znamená pomenovať všetkých potenciálnych nepriateľov – osoby, ktoré majú schopnosť poukazovať na škodlivosť autokratického systému a zároveň majú aj prirodzenú autoritu, čím dokážu presviedčať o tom iných a stiahnuť so sebou masy.
Keď už viete, koho máte proti sebe, musíte ho separovať. Aby tieto zárodky odporu prišli o vplyv, musíte znižovať ich autoritu, vytlačiť ich na okraj systému a znemožniť prístup k dôležitým informáciám, ktorými by vedeli systém nabúrať a následne rozložiť.
Potom prichádza na rad likvidácia – odstránenie zo systému. Odtiaľ ich totiž môžno vypudiť až po tom, ako po dôkladnej separácii už nemajú prístup ku kľúčovým informáciám, ktoré by si mohli so sebou odniesť a narúšať nimi systém zvonku.
Nadpráca na Úrade vlády
Neprezrádzam žiadne tajomstvo a je zjavné, že tieto postupy poznajú aj na Úrade vlády. Začali s nimi hneď po nástupe k moci.
Ako prvé ohrozenie identifikovali takzvaných kajúcnikov, ktorí svedčili o korupcii v štátnej správe. Preto bolo jedným z hlavných zámerov promafiánskej novely trestných kódexov znefunkčnenie inštitútu spolupracujúcich osôb s orgánmi činnými v trestnom konaní.
Cieľom je, aby sa v budúcnosti už nikdy nenašiel niekto, kto by chcel vypovedať a ohroziť vládnu moc. Ťažko môžeme predpokladať, že sa po tom všetkom nájde policajt či prokurátor, ktorý by tento inštitút efektívne využíval.
Navrhovaná novela zákona o oznamovateľoch protispoločenskej činnosti má zas zabezpečiť, že v budúcnosti sa už žiaden whistleblower nebude môcť spoľahnúť na ochranu štátu.
Separáciu vidíme pri prokurátoroch zo špeciálnej prokuratúry, ktorí sa doteraz zaoberali najťažšou kriminalitou, no zrazu sa presúvajú na odbory, kde nemôžu využiť svoju expertízu a logicky to nie je miesto, kde môžu byť pre štát najprospešnejší. No pre vládnu moc tam narobia najmenej škody.
Rozšírenie na celú štátnu správu
Ficovo vyhlásenie, že má v pláne redukovať pracovníkov v štátnej správe o tridsať percent, je rozšírením týchto snáh na celú štátnu správu. Rozbieha sa dôsledná identifikácia všetkých štátnych zamestnancov, ktorí majú iný názor ako vláda.
Môže ísť o dlhoročných úradníkov, ktorí na súčasných pracovných miestach prežili už niekoľko ministrov, no teraz sa zlomia. Odídu alebo aspoň prestanú dávať najavo svoje nesúhlas s vládnou politikou.
Zelenú dostanú aj udavači na pracovisku, ktorí prídu s vlastným zoznamom pracovníkov, ktorí vernosť vládnej moci len predstierajú a podľa týchto udavačov by mohli pomôcť pri rozložení systému.
Už len účasť na pomyselnom zozname môže znamenať, že úradník s iným myslením ako súčasná vládna moc sa už nebude dostávať k najdôležitejším dokumentom. Možno sa stretnú v jednej kancelárii, kde budú preradení a odrezaní od kľúčových rozhodnutí.
Potom sa už sám ponúka krok likvidácie. Separovaní zamestnanci nebudú efektívni, nebudú vykonávať dôležité úlohy a bude ľahké zdôvodniť, že zrazu sú nadbytoční. Aj o tom sú Ficove slová o znižovaní počtu štátnych zamestnancov.
Zdôvodní sa to nutnosťou dostať rozpočet pod kontrolou, ale ministri budú vopred vedieť, koho do skupiny „nadbytočných“ zaradiť.
Ako zastaviť ovládnutie štátu
Tento krok z pohľadu koalície splní tri dôležité prvky naraz. Znížia sa náklady na verejnú správu, možní škodcovia sa ocitnú mimo systému a odmenení budú štátni zamestnanci, ktorí pochopili, že pri súčasnej vládnej moci je lojalita dôležitejšia ako odbornosť či profesionalita.
Fico sa zbaví ľudí, ktorých považuje za zradcov, ktorých tak nenávidí a ktorými tak opovrhuje. Pokúsi sa vytvoriť si sieť udavačov, bez ktorých by jeho vysnívaný autoritatívny systém nebol dlhodobo udržateľný.
V tomto mu treba zabrániť. Okrem postupu, ako získať absolútnu moc, existujú aj kroky k rozbitiu autoritárskeho režimu. Fico nikdy nezlomí všetkých čestných ľudí a práve od toho, akú podporu tí čestní ľudia dostanú, bude závisieť budúcnosť slobodného Slovenska.