Autor je bývalý poslanec NR SR, expredseda strany Spolu, pôsobí ako vedecký koordinátor Európskej siete expertov na ekonómiu vzdelávania, hosťuje na Sciences Po
Minulú stredu vláda schválila odovzdanie fakultnej nemocnice v Prešove ministerstvu obrany. Tretie najväčšie zdravotnícke zariadenie v krajine prejde od 1. júla do rúk Roberta Kaliňáka, ktorý s ním má odvážne zámery.
Vysoko zadlženého poskytovateľa chce ozdraviť a zároveň využiť na postavenie úplne novej nemocnice v jej areáli.
Prípadová štúdia prešovskej nemocnice je zaujímavá nielen pre jej významné postavenie v systéme slovenského zdravotníctva, ale aj ako symbol toho, čo môže fungovať počas štvrtej Ficovej vlády.
Nebudú Rázsochy ani Martin. Možno Bystrica
Nemocnice na Slovensku stavať potrebujeme, no nevieme. Reálne to dokázala len Penta (najprv v menšom v Michalovciach a neskôr vo veľkom na bratislavských Boroch). Symbolom neschopnosti štátu je večný projekt novej univerzitnej nemocnice v hlavnom meste.
Areál na Rázsochách rozbiehala ešte komunistická vláda Petra Colotku, ale dokončiť ho nedokázal žiadny zo štrnástich ponovembrových kabinetov. Vrcholom ich výkonu bolo zbúranie starého betónového skeletu Petrom Pellegrinim.
Podľa plánov Hegerovej vlády sa z európskych peňazí mala do konca decembra 2025 postaviť nová hrubá stavba. Na webovej stránke plánu obnovy ešte stále visí harmonogram, kde v apríli 2024 svieti „Zahájenie výstavby Národnej univerzitnej nemocnice Rázsochy“ po úspešnom verejnom obstarávaní, podpise zmluvy so zhotoviteľom stavby a získaní stavebného dozoru. Samozrejme, nič z toho sa nestalo.
Nádejnejšie vyzeral projekt novej nemocnice v Martine, ktorý viedla komunikačne aj manažérsky zdatná Martina Antošová. Najprv sa však v polovici minulého roka nikto neprihlásil do prvého kola verejného obstarávania, čo prinieslo niekoľkomesačný sklz.
Po voľbách nové vedenie ministerstva zdravotníctva a martinskej nemocnice dali jasne najavo, že k Antošovej a jej tímu stratili dôveru a z nemocnice ju postupne vytlačili – aj za cenu ďalšej niekoľkomesačnej paralýzy. Momentálne martinská stavba zaostáva spôsobom, ktorý ohrozuje možné financovanie z plánu obnovy.
Ako sa favoriti potkýnali, prišli na scénu noví hráči. Najprv ešte Ódorova vláda zaradila do plánu obnovy novú nemocnicu v Banskej Bystrici v gescii dnešnej Fakultnej nemocnice F. D. Roosevelta.
Jej riaditeľkou je Miriam Lapuníková – ambiciózna manažérka, ktorá má asi najbližšie k Smeru, ale dokáže vychádzať so všetkými garnitúrami, čo dokazuje jej dlhoročné pôsobenie vo funkcii a významné úspechy v získavaní projektov, ako aj celkovom vylepšovaní fungovania nemocnice.
Podľa dostupných informácií stihli v Banskej Bystrici do marca 2024 vyhodnotiť verejné obstarávanie – presne podľa harmonogramu. Oficiálne vyhlásenie výsledku a podpis zmluvy však zatiaľ stoja na námietkach uchádzačov a kontrole Úradu pre verejné obstarávanie.
Ďalší ťah win-win hráča
Najnovšie sa na scéne zjavil Robert Kaliňák, ktorý sa rozhodol nadviazať na úspech z čias riadenia ministerstva vnútra, keď postavil v Bratislave síce malú, ale úspešnú Nemocnicu svätého Michala pre ozbrojené zložky.
V Prešove na seba berie oveľa ambicióznejší projekt – 2800 zamestnancov, 1200 lôžok a dlžoby väčšie ako hodnota majetku organizácie. Navrhovaných deväťsto lôžok je tiež veľkosťou na úrovni Bratislavy, Martina či Banskej Bystrice. Nemocnica má naďalej slúžiť širokej verejnosti a vojenský účel bude skôr doplnkový.
Prečo to robí on, je pochopiteľné – samotné ministerstvo obrany ho zjavne nevyťažuje a druhý muž Smeru bol vždy oveľa úspešnejší v konkrétnych projektoch než v reformách. Pri systémových zmenách rýchlo stratí pozornosť, no stavby a nákupy ho dokážu pripútať na dlhšie.
Čo to však znamená pre nás ostatných?
Kaliňákova účasť znamená zvýšenú pravdepodobnosť, že v Prešove dokážu konsolidovať hospodárenie a postaviť konečne novú veľkú nemocnicu na východe.
Samozrejme, je to len odhad, ale vychádza z politickej sily ministra obrany. Kaliňák má k dispozícii zdroje rezortu a postavenie druhého najsilnejšieho muža vo vláde. Ak bude chcieť, peniaze vybaví. Či to budú lepšie platby z poisťovní, eurofondy, alebo rozpočtové prostriedky ministerstva obrany, niekde sa nájdu.