Autor je šéfredaktorom českého denníka Právo
Tady Havel, slyšíte mě? Na otázku v názve nového filmu by sa chcelo odpovedať: Počujeme, pán prezident. Je dobre, že ste sa po trinástich rokoch pripomenuli a posielate nám cez hradby času komentáre k dnešným krízam a trápeniam s demokraciou, zodpovednosťou, zlom, klamstvom...
Z dokumentárneho filmu Petra Jančárka o posledných rokoch a dňoch Václava Havla je totiž naozaj možné čítať odkazy pre dnešok, a to odkazy veľmi praktické, hoci bol Havel dramatik, originálny mysliteľ a politik.
Havel a Snyder
„Či je, alebo nie je všetko stratené, záleží len na tom, či ja sám som, alebo nie som stratený,“ znie posledná veta Listov Oľge (Havlove listy z väzenia z roku 1983). Pre Havla platila aj na sklonku života. Pripadalo mu prirodzené, že bude slúžiť aj po odchode z aktívnej politiky, i keď sa tešil na pokojný život, čítanie kníh, písanie.
Vo filme si povzdychol, že byť prezidentom je úloha obmedzená v čase, zato byť bývalým prezidentom, „to je na doživotie“, hovorí Havel a film ukazuje, že to preňho platilo do posledných dní, keď už bol veľmi krehký a chorý.
Niekedy počas roka 2011 sa jeho zdravotný stav zhoršil (zomrel v nedeľu 18. decembra 2011 ráno) a na chalupe na Hrádečku sa o neho starali rehoľníčky boromejky.
Sestra Angelika Ivana Pintířová si pri pozretí filmu poplakala, ale tiež sa zasmiala, povedala Českej televízii. Havel bol podľa nej citlivý človek, ktorý spájal. Celý život sa okolo neho stretávali ľudia, ktorí by sa inak míňali. Sestra Angelika poslúžila dobrým postrehom – vedel počúvať, hľadal pravdu aj v odlišnom názore. Prejavoval pritom pokoru, nie ušliapnutosť. Bol vnútorne poctivý, pretože len tak sa dá vzbudzovať dôvera a spájať ľudí.
Z filmu aj z Havlových poznámok z obdobia po prezidentstve (2003 až 2011) by sa dal odvodiť súbor pravidiel či odporúčaní, ako čeliť ťažkým časom, zlu a nízkosti. Celý svet pozná dvadsať rád, ako brániť demokraciu, ktoré spísal v roku 2017 americký historik Timothy Snyder po zvolení Donalda Trumpa v knihe O tyranii, dvadsať ponaučení z 20. storočí.
Napríklad – nepodriaďujte sa vopred, bráňte inštitúcie, vezmite na seba zodpovednosť za okolitý svet, verte v pravdu, učte sa od priateľov v cudzine, buďte vlastenci, majte odvahu...
Havel by s väčšinou súhlasil, a má aj svoje originálne dodatky.