Autor bol predsedom Slovenského syndikátu novinárov a členom Rady vlády pre masmédiá
„Pozrite sa, pani ministerka kultúry sa mýli a premaľovanie fasády RTVS nerieši problémy verejnoprávnych médií, ale my ponúkame takúto komplexnú mediálnu politiku Slovenskej republiky,“ povedal na tlačovej konferencii predseda opozičnej strany... Aha, nepovedal.
Nepovedal, lebo odkedy Slovenská republika existuje, ani jedna parlamentná politická strana nepredložila jasnú mediálnu stratégiu. Tú si vždy mýlili s personálnou politikou v médiách. My predsa máme svojich ľudí a oni to už „nejako vyriešia“.
Len pre jednoduchú ilustráciu: STV a RTVS mali už spolu dvadsať riaditeľov. STV šesťkrát menila logo – a spolu s tým hlavičkové papiere, obálky, označenie budov a v budovách, polepy na autách a prenosových vozoch.
Nechajme bokom honoráre ľuďom, ktorí to vymýšľali, a „honoráre“ tých, ktorí to zadávali. A za zmenami fasád sa skrývali personálne výmeny a, samozrejme, externí dodávatelia.
V divokých 90. rokoch sa to dialo aj prostredníctvom mediálnych agentúr nakupujúcich reklamný a sponzorský priestor (Prvá slovenská mediálna agentúra pre SRo a IP pre STV), aj externých spoločností, za ktorými stáli zamestnanci STV a SRo. V noci vyrábali programy najmä pre STV na strojoch STV pre STV za peniaze STV, ktoré po tejto zbytočnej komplikácii končili mimo STV.
Áno, diali sa aj iné zhovädilosti. Lexova SIS dodávala programy na „kľúč“, ktoré diskreditovali vtedajšiu opozíciu, vysielali sa Fašírky, Rádiožurnálu sa hovorilo Rádio Mečiar, verejnoprávne správy aj iné programy suplovalo Rádio Twist (áno, s programovým riaditeľom Ľubošom Machajom).
Teda je na čom stavať, lebo Fico a spol. v umení deštruovať nie sú jediní. Bývalého riaditeľa STV Mariána Kleisa v roku 1992 odvolala Mečiarova vláda v noci. O dva roky neskôr Vladimíra Štefka tiež v noci a tiež Mečiarova vláda odvolala z pozície riaditeľa SRo.
Aby predčasne skončil Štefan Nižňanský, riaditeľ STV v roku 2010, na základe rýchlo pripraveného návrhu z dielne SaS, minister kultúry v Radičovej vláde Daniel Krajcer spojil STV a SRo.
Koncesionárske poplatky skončili v roku 2023 počas vlády Eduarda Hegera tiež na večernom rokovaní parlamentu ako poslanecký návrh SaS bez akejkoľvek diskusie.
Čo môže terajšia opozícia s čistým svedomím vyčítať Ficovej vláde? Návrh bez prípravy a odbornej diskusie? Ako sa zlučovali STV a SRo a ako sa rušili koncesionárske poplatky?
Ako skončili, áno, mnohí aj nespravodlivo, na najvyššom poschodí dnes opustenej budovy STV ľudia, ktorí nútene opúšťali STV pod vedením Richarda Rybníčka za premiéra Mikuláša Dzurindu?
Keďže tu naozaj nik nedisponuje materiálom, ktorý by sa dal považovať za mediálnu stratégiu štátu, ostáva len otázkou dní, či dajú do verejnoprávneho média riaditeľa harabinovského razenia, alebo niekoho, kto bude hovoriť: „Zobral som to, lebo keby nie ja, mohol prísť aj horší.“
Nebudeme mu tlieskať, len nesmelo priznáme, že vlastne má pravdu. A ako bonus bude možnosť mlčať o svojom podiele viny.