Ľudí možno osloviť rôznymi spôsobmi.
Milí Slováci. Milé Slovenky a Slováci.
Prvý spôsob oslovuje iba mužov slovenskej národnosti, druhý iba ľudí slovenskej národnosti.
Alebo: všetkým obyvateľom Slovenska. Občania. Slováci, Slovenky.
Tieto nájdete v prejavoch Jozefa Tisa. Zaujímavé je, že preňho ľudia neboli ani vážení, ani milí.
Skúsme toto: milé občianky a občania Slovenskej republiky. Vážené spoluobčianky, vážení spoluobčania.
Prípadne: milí ľudia, všetci, ktorí žijete na Slovensku.
Predposledný patrí prezidentke Zuzane Čaputovej. Zahŕňa obidva rody a všetky národnosti, ktoré žijú v Slovenskej republike a majú občianstvo. Napríklad pred voľbami je to absolútne v poriadku, keďže občianstvo je podmienkou práva voliť.
Sú však situácie, keď by sa mal použiť posledný spôsob. Zahŕňa všetkých ľudí žijúcich na území nejakého štátu vrátane trebárs azylantov a používa ho rakúsky prezident Alexander van der Bellen (len som mu vymenila krajinu, prirodzene) v situáciách, ktoré sa týkajú všetkých ľudí žijúcich na území Rakúska. Takou bola napríklad pandémia.
To sú tie drobné rozdiely, ktoré v konečnom dôsledku znamenajú veľmi veľa.
Je to nielen citlivé k ľuďom, ale aj dôležité z praktického hľadiska, aby sa nenašiel človek, ktorý sa bude cítiť z prejavu vylúčený.
Vráťme sa k našej nešťastnej umierajúcej verejnoprávnej televízii a rozhlasu. Okrem jej bytostnej podstaty sa už zasa bude meniť aj jej názov. RTVS – Rozhlas a televízia Slovenska – bola určená pre celú krajinu.
Áno, genitív je často jazykovo horší variant.
Spomeňme si na nedocenený film Nejistá sezona: „To je hrozný, jak se dneska mluví. ... Až půjdu jednou přes Most Karla do Divadla Národa na Stěnu čerta, smířím se s tím, že jste zvítězili. Ale upozorňuji vás, že to bude vítězství Pyrrhy.“
Slovenská televízia a rozhlas nám však zmenou prívlastku z nezhodného na zhodný oznamuje zmenu zo zásahu na krajinu na zásah na národ. Etnicitu. A to nie je dobre.
Prečo niekto pokladá za potrebné zmeniť názov RTVS práve takto? Lebo kultúra sa chystá byť slovenská národná.
A tým sa uviedla do rozporu aj so Slovákmi a Slovenkami, ako je prezidentka alebo ako som ja.