Po totálnom opozičnom fiasku v apríli 2022 zjavený (takmer) konsenzus, že voľby v Maďarsku môže vyhrať už len Fidesz, začína byť trochu pod otáznikom. Niežeby Orbán pri budovaní volebnej (polo)autokracie vynechal nejaký kľúčový pilier. Nevynechal a nezabudol. Len so šoumenom, ktorý vystrelil z jeho vlastnej sekty, aby mu vyhlásil vojnu, však počítať nemohol.
Péter Magyar povstal z morálnej hystérie a chaosu po obrovskom pedofilnom škandále, ktorý pripravil – okrem prezidentky Novákovej – o kreslo ministerky spravodlivosti jeho exmanželku (rozviedli sa pred rokom). Zatiaľ čo parlamentná (inštitucionálna) opozícia dokáže na pouličné protesty priviesť tisíce ľudí, Magyar cez facebook státisíce. Pritom priemer z rôznych prieskumov (je ich asi päťkrát toľko ako na Slovensku), ktorý je plus-mínus 15 percent, sľubuje jeho „strane“ v eurovoľbách tri mandáty, čo je asi toľko, čo zvyšok opozície.
„Strana“ je v úvodzovkách preto, lebo okrem obalu so značkou TISZA, ktorú Magyar kúpil od akéhosi mŕtveho subjektu, TISZA nemá zvolené vedenie, čiže ani regulárneho predsedu, ani štruktúry, ani členstvo, ani program atď. Teda asi okrem peňazí na kampaň, čo si mnohí vysvetľujú ako kamufláž, podvod, akýsi Fidesz B.
Špekuláciu, že inšpiráciou bol slovenský „projekt“ Smer/Hlas, autor nevie potvrdiť ani vyvrátiť. Zaujímavou indíciou však je, že hoci sa verbálne lokalizuje medzi opozíciu a Fidesz, názorovo je bližší Orbánovi. Na Ukrajinu zbrane nie, má sa rokovať o mieri. EÚ je príliš liberálna; migrácia je veľká; netreba „spojené štáty európske“, ale viac suverenity.
Okrem nefunkčnosti rôznych oblastí fakticky výlučným predmetom kritiky je „nebotyčná“ korupcia. No napriek sľubu, že predloží také dôkazy, že vláda podá obratom demisiu, až na jednu (dosť závažnú) tajnú nahrávku seba a ministerky exmanželky nezverejnil nič iné.
A keď sa Orbán naplno zapája najmä do komunálnej kampane (volí sa spolu s eurovoľbami), Magyar „kradne šou“ vo veľkom na sociálnych sieťach, v bulvári, režimových aj nezávislých médiách, online aj offline.
Sociológia, psychológia i politológia sa budú sporiť o možných paradoxoch: akú rolu vo vzostupe Magyara hrá (manželkino) obvinenie z domáceho násilia? A akú mohutná antikampaň (za verejné a štátne miliardy), ktorá zvyšuje poznateľnosť do marca úplne neznámemu Magyarovi?
A keďže na údajne rezultatívnu otázku – ohrozuje „fenomén Magyar“ viac elektorát Fideszu alebo opozície? – dá akúsi odpoveď až 9. jún, dovtedy môže byť útechou, že nesmrteľní (politicky) nemusia byť ani Fidesz s Orbánom.