Autorka je redaktorka českého Deníka N
V pondelok prišiel do Kyjeva šéf Severoatlantickej aliancie Jens Stoltenberg . Vyhlásil, že jej členovia by mali v prvom rade dodávať zbrane Ukrajine, a priznal, že doteraz sa NATO veľmi nevyznamenalo. Bez okolkov hostiteľom povedal, že vstup Ukrajiny do NATO dnes ani v nasledujúcich rokoch nepripadá do úvahy.
O niekoľko hodín ruská raketa v Odese zabila piatich ľudí a tridsiatich dvoch zranila.
Americké miliardy, ktoré majú vytiahnuť Ukrajinu z problémov, sa ešte nestihli prejaviť. Navyše, nadšenie z americkej pomoci možno z viacerých dôvodov nie je oprávnené.
Aká je skutočná americká pomoc
Prvým je pohľad na frontovú líniu, ktorá sa na mnohých miestach otriasa. Zatiaľ to nie sú dramatické trhliny hroziace zrútením celej alebo podstatnej časti frontu a prienikom veľkého počtu ruských jednotiek do ukrajinského tyla, ale nie je to príjemný pohľad.
Skrátka, pomoc prichádza neskoro. Zdržanie stálo Ukrajinu mnoho životov a prezidenta Volodymyra Zelenského aj časť sympatií a trpezlivosti ukrajinskej verejnosti.
Čoraz hlasnejšie počuť od samotných Ukrajincov návrhy, aby sa začalo uvažovať nie o návrate krajiny do bezpochyby spravodlivých hraníc z roku 1991, ale o tom, čo Rusom nechať, čo sa pokúsiť vziať im silou, o čom rokovať, prípadne čo vymeniť napríklad za zmiernenie sankcií.
Čas na rokovanie zrejme naozaj nastane, ale nie v najbližšom čase.
Druhým dôvodom je pohľad na to, čo americká pomoc Ukrajine vlastne obsahuje a čo bude v skutočnosti znamenať. Suma 60,8 miliardy dolárov vyzerá viac ako dôstojne. Lenže.
Interpretácia médií, ktoré informujú o rozhodnutí USA pomôcť Kyjevu ako o prejave solidarity, úcty a podpory spravodlivo sa brániaceho, zaváňa zjednodušením na hranici dezinformácie. Jasanie nad euroatlantickým spojenectvom a víťazstvo amerického dobra nad americkým zlom nemá nič spoločné s realitou.
Washington netrpí romantickým pocitom, že Ukrajine treba pomáhať, pretože je to sympatická napadnutá krajina, kde žijú statoční a hrdí ľudia. Uvažuje výhradne pragmaticky a aj preto osemdesiat percent zo schválenej sumy zostane doma v USA.
Ukrajincov asi najviac zaujíma 13,8 miliardy dolárov, ktoré padnú na Ukraine Security Assistance Initiative, teda na výcvik, poradenstvo a zbrane. Americké ministerstvo obrany ich podľa ukrajinských potrieb nakúpi od amerických zbrojárov. Budú to kvalitné zbrane, ibaže nebudú hneď. Kým ich vyrobia, Ukrajinci budú ešte dosť krvácať – ak ich ekvivalenty už nie sú v Európe alebo aspoň v amerických skladoch.