Autor je poslanec Progresívneho Slovenska a podpredseda parlamentného výboru pre zdravotníctvo
Ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková dostala na výber z dvoch možností. Ani jedna nebola ideálna, no jej sa podarilo nájsť tretiu. Ešte horšiu.
Dolinkovej rozhodnutie o najväčšej nemocnici na Slovensku, s ktorým sa ani len nepochválila na tlačovej konferencii, ani o ňom nediskutovala s odborníkmi, je len ďalším zo série zlyhaní. V opozícii sme preto tento týždeň ohlásili jej odvolávanie.
Jej rozhodnutie totiž znamená, že nemocnicu nebudeme mať rýchlo a nebude ani poskytovať komplexnú starostlivosť.
Desaťročia nečinnosti
Slovensko potrebuje novú koncovú národnú nemocnicu v Bratislave, to sa vedelo už za minulého režimu. Ide o stavbu strategického významu.
Pacient tam má nájsť všetko pod jednou strechou, aby sa nemusel prevážať sanitkami hore-dole po meste. Takáto nemocnica by mala pohltiť všetky špecializované ústavy od onkologického cez srdcovo-cievny až po detskú nemocnicu.
Pod dohľadom špičkových lekárov sa tam mali vzdelávať budúci zdravotníci. Nemocnica by preto mala mať aj vzdelávací kampus.
Všetky tieto úlohy mohla plniť nemocnica Rázsochy, ktorú sa však nepodarilo dokončiť ani po desiatkach rokov. Nedostavaný skelet stavby dal strhnúť Peter Pellegrini, keď bol premiérom, ale plán prežíval. S novým projektom.
Kúsok od Rázsoch však finančná skupina Penta postavila vlastnú nemocnicu Bory. A rozbehla sa tak diskusia, či potrebujeme dve veľké nemocnice vedľa seba. Nemali by sme novú národnú nemocnicu radšej postaviť na druhom konci mesta?
Nemám vyhranený názor na to, kde má najväčšia nemocnica na Slovensku stáť. Jej výstavba však musí sledovať dva ciele.
Po prvé, mala by byť hotová čo najskôr, keďže súčasné univerzitné nemocnice padajú na hlavu pacientom aj personálu. A po druhé, pacientovi musí priniesť všetku potrebnú starostlivosť pod jednou strechou.
Dolinkovej rozhodnutie neplní ani jeden z týchto cieľov.
Nebude to ani rýchlo, ani v záujme pacienta
Ministerka zdravotníctva zabila Rázsochy, ktoré majú náskok v tom, že ich projekt je prakticky hotový a stavba je ďaleko v povoľovacích procesoch. Keby padlo rozhodnutie, že sa ide stavať tam, nová národná nemocnica by mohla fungovať už v roku 2030. Takto sa to predĺži dvojnásobne.
Zároveň si nezvolila ani druhú možnosť – postaviť národnú nemocnicu na inom mieste tak, aby pacient našiel všetko pod jednou strechou.
Výsledkom je mačkopes, ktorý univerzitnú starostlivosť v Bratislave rozláme na kúsky. Dolinková chce rozšíriť súčasnú nemocnicu v Ružinove a urobiť národnú nemocnicu tam. Nemá povolenia ani projekt, a tak to potrvá asi 15 až 20 rokov.
Detskú špecializovanú nemocnicu plánuje presunúť zas na Rázsochy a zvyšné špecializované ústavy (srdcovo-cievny a onkologický) zostanú na Kramároch.
Ministerka ako zvyčajne mlčí. Nediskutuje, nevysvetľuje. Novinári si však svoju prácu robia. Všimli si zmluvy zverejnené v Centrálnom registri zmlúv. Podľa jednej z nich má štát projektantovi Rázsoch zaplatiť štyri milióny eur, aby nepokračoval vo svojej práci.
Namiesto vysvetľovania svojich krokov a vedenia poctivej diskusie sa ministerka pri výstavbe novej národnej nemocnice iba vyhovára na minulé vlády, pričom zabúda, že po Richardovi Rašim, Tomášovi Druckerovi a Petrovi Pellegrinim je už štvrtou ministerkou zdravotníctva spomedzi politikov Hlasu.
Komu to vyhovuje?
Toto rozhodnutie je v súlade so záujmami finančnej skupiny Penta, ktorej nemocnica Bory je priamym konkurentom Univerzitnej nemocnice. Kto Dolinkovú sleduje dlhšie, nie je prekvapený. Zvýhodňovanie tejto finančnej skupiny je od začiatku jednou z hlavných pracovných náplní ministerky.
Spolu s Pentou, ktorá je so svojimi Bormi priamym konkurentom Univerzitnej nemocnice, si platila aj analýzu, ktoré nemocnice v Bratislave majú ostať a ktoré skončiť.
Pentu zvýhodnila pri výstavbe nemocnice v Spišskej Novej Vsi. Minulý týždeň sme sa dozvedeli, že toto konanie už vyšetruje aj Európsky úrad na boj proti podvodom (OLAF). Pre tieto pochybenia nám hrozí aj strata miliónov z plánu obnovy na výstavbu nemocníc.
Kým pre Pentu robí veľa, pre pacientov nič. Za šesť mesiacov nepohla so žiadnymi zásadnými problémami nášho zdravotníctva. Stále chýbajú tisícky sestier, kolabujú ambulancie, doplatky sú neúnosne vysoké, nemocnice sa naďalej zadlžujú a rozpadajú. Navyše zrušila benefity na zuby.
Ministerka Dolinková musí skončiť. Väčšinou nerobí nič, a keď začne niečo robiť, vyslovene škodí.