Milé čitateľky, milí čitatelia,
to, čo dnes prebieha vo verejnom priestore na Slovensku, ďaleko presahuje rozmery politického boja. Už dávno nejde o boj ideí alebo politických smerov. Celá spoločnosť je vťahovaná do konfliktu, ktorý nie je zrážkou liberálnych a konzervatívnych hodnôt.
Je boj proti korupcii, proti dezinformáciám alebo proti rozkladu právneho štátu liberálna alebo konzervatívna hodnota? Vládna koalícia sa snaží presviedčať verejnosť, že liberáli chcú nanútiť spoločnosti postoje, ktoré by oberali občanov o ich slovenskú identitu. Aj preto označuje nezávislé médiá ako liberálne. Snaží sa pod túto definíciu napchať aj významy, ktoré s ňou nemajú nič spoločné.
V skutočnosti dnes prebieha boj o to, aký bude náš vzťah k faktom a k pravde. Dnes je Svetový deň slobody tlače a pripomeňme si, že slobodné a nezávislé médiá sú v tomto boji v prvej línii.
Vláda si buduje svoju vlastnú mediálnu armádu. Keďže v nej nemôže rátať s kvalitnými novinármi, status „novinárov“ prepožičiava kanálom a osobám, ktoré s novinárstvom nemajú nič spoločné.
V súčasnom chaose sa bežný čitateľ oveľa ťažšie orientuje v otázkach dôvery a nedôvery, hoci existuje mnoho návodov, ako overovať informačné zdroje. Najdôležitejšia je otázka, kto vlastne obhajuje záujem verejnosti?
Skúsme na chvíľu zabudnúť na názorové texty, komentáre. Mimo súboja názorov a postojov existuje niečo, čo jasnejšie poukazuje na to, kto robí skutočnú žurnalistiku podľa princípov, na ktorých sa desaťročia zhodujú najkvalitnejšie médiá, novinárske ceny, svetové novinárske organizácie a aj čitatelia.
Jeden z tých aspektov je kontrola mocných a verejná služba. Dezinformačné médiá nerobia žiadnu investigatívnu žurnalistiku, neprinášajú zistenia, ktoré zlepšujú kvalitu života ľudí a umocňujú ich schopnosť robiť dobré rozhodnutia. Nielen pre seba, ale aj pre svoje deti a ďalšie generácie.
Spomeňte si, kto vás upozornil na to, že Mečiar uniesol prezidentovho syna a zneužívala sa tajná služba. Kto vám prináša príbehy pacientov, ktorí nedostali adekvátnu liečbu, kto konfrontuje nemocnice v prípade zanedbania starostlivosti? Kto vám ukázal, že politik je plagiátor a odpísal diplomovú prácu, že vláda sa zúčastnila na únose cudzieho občana na Slovensku, že odpočúvali novinárov, že Marian Kočner na motúziku poťahoval mocných ľudí tejto krajiny?
Kto vám prináša výsledky volieb a prvé analýzy, kto vám napíše o tom, že sa kradli onkologické lieky alebo sa na čelo nemocnice dostal amatér, ktorý mal navyše problém s alkoholom?
Ktoré médium upozorňuje, ak vláda chystá zákon, ktorý negatívne zasiahne kvalitu života ľudí bez ohľadu na ich politické preferencie?
Kto v skutočnosti stráži verejné zdroje, do ktorých prispievate cez vaše dane? Kto upozorní na to, ak práve z týchto peňazí politik alebo starosta odleje svojim známym?
Ak politik nevie vysvetliť, ako si mohol dovoliť luxusný byt v centre mesta, sú to práve nezávislé médiá, ktoré vám tento príbeh vysvetlia.
Dezinformátor, troll alebo kanál, ktorý sa tvári ako novinárske médium, vám neprinesie vlastné odhalenia o zneužívaní vašich daní, o stave zdravotníctva, v ktorom môže byť ohrozené zdravie vašich detí. Prinášajú vám svoje názory, bludy alebo mýty, ktoré sa točia vo verejnom priestore už desaťročia. Prinesú vám reči o nepriateľoch a o tom, kto všetko môže za vašu mizériu, ale bez jediného rukolapného dôkazu.
Preto je nezávislá žurnalistika osudovo dôležitá pre krajinu.
Aj preto podporte nezávislé médiá kúpou predplatného, táto podpora nám aj v denníku SME umožňuje prinášať pre vás kritickú a nezávislú žurnalistiku.

Beata Balogová, šéfredaktorka denníka SME