Lex mimovládky pokračuje v choreografii Trestnej novely a RTVS, teda najprv veľké bububu (premlčanie znásilnenia, programová rada, atď., ) a potom tri slepačie kroky späť, aby prevážil konečný umelecký dojem asi v zmysle, Fico IV predsa len nie je úplný Orbán, veď on vie aj kompromisy. Takže nezveličujme, nechajme tomu čas, nech sa ukáže...
Prekročme absurditu „oponentúry“, že väčšina mimovládok je „nepolitických“ (nasleduje zoznam činností), čo sa dá čítať jedine tak, že lustrovanie príjmov tých „politických“ (aká je definícia?) je oprávnené.

No. Ešte absurdnejšie je, že vplyvový výtlak mimovládok je neporovnateľne slabší než zlomok výtlaku chatbotov, trolov, pologramotných influencerov, „deep“ aj nedíp fejkov, atď.
Povedzme to tak, že v dobovej realite jeden deň platformy zvanej telegraf nechá na verejnej mienke silnejší otlak než rok (činnosti) nadácie – napríklad – Šimečku, OSF, či vôbec všetkých dokopy.
Hoci liberálne elity (či čo to je) dobre vedia, že legislatívy o zahraničných agentoch s – prinajmenšom – skrínovaním zdrojov sa uzákoňujú výlučne v autokraciách, naďalej žijú a pôsobia v duchu – povedzme - nejde o gate a prežitie, sú to len akési dobové kreácie „pragmatika“ Fica“. Nie kontrarevolučná zmena režimu, v ktorej už férové voľby ,- aby sa sily zla dali vymeniť – nebudú.
Poďme z inej strany. V tridsiatich štátoch bývalej „sovietskej zóny“ skrínoval Freedom House (celkom dobrá značka) demokraciu zo siedmich perspektív resp. hľadisk: nezávislosť súdnej moci, sloboda médií a mimovládneho (občianskeho) sektora, komunálna demokracia, korupcia, férovosť volebného procesu, demokratické vládnutie.
Na Slovensku prebiehajú hlboké a radikálne zmeny všetko v jednom SMER-e v piatich. Pričom dej beží v omnoho rýchlejšom tempe a brutálnejšie (drevorubačskejšie), než postupovali Orbánove dve tretiny v Maďarsku. Pričom – toľko špekulovať nech je dovolené – volebný proces ako zásah číslo šesť je otázka času.
Dala by povedať, no veď vidíte. Hodnotením „pevná demokracia“ za „zisk“ päť a pol bodu je Slovensko medzi tými lepšími - vyššie sú len Balti a Česi. Ďaleko relevantnejšia a výpovednejšia než špekulácia, že Freedom House zrejme z akýchsi dôvodov nezachytili vývoj posledných šesť mesiacov (čo iného), je výrazné (zásadné) zhoršenie stavu v už piatom zo siedmich kritérií, podľa ktorých sa na škále demokracia – autokracia – totalita štáty umiestňujú.
Presne toľko je „prínos“ lex mimovládky a vy môžete pokojne staviť, že najbližšie hodnotenie Slovenska bude „hybridný režim“, ako dnes Freedom House oceňuje Maďarsko (a spolu s ním Kosovo, Srbsko, Albánsko, Bosnu).