Autorka je poslankyňa NR SR za Progresívne Slovensko
Počujete to ticho zo strany súčasnej vládnej koalície? Žiadna bezpečnostná rada, hoci na slovenskom území sa ocitol aktívny spolupracovník režimu, ktorý napadol nášho suseda. Agent, na ktorého Česko uvalilo sankcie a ktorý mieri na celoeurópsky sankčný zoznam.
Bezpečnostnú radu štátu vláda zvolávala pár dní pred prezidentskými voľbami pri mužovi, ktorý je podľa mnohých informácií ľudskoprávnym aktivistom a za teroristu ho označoval len autoritársky režim v jeho vlasti.
Pri Arťomovi Marčevskom však vláda podobne rázne nekoná. Nevyužíva možnosti, ako voči nemu uplatniť sankcie. Neobvykle ticho je aj minister vnútra Matúš Šutaj Eštok, ktorý sa tak rád verejne prezentuje ako ochranca bezpečnosti.
Ukrajinský občan a ruský agent
Marčevskyj pritom jednoznačne je osobou, ktorej by Slovensko malo dočasné útočisko zrušiť a pracovať na jeho vyhostení. Zrejme nie na Ukrajinu, ale do Izraela, jeho druhého úradného domova.
Arťom Marčevskyj je ukrajinský občan a ruský agent. V Prahe prevádzkoval proruský web Voice of Europe, ktorým sa pokúšal ovplyvniť politiku vo viacerých krajinách. Po tom, ako jeho činnosť odhalili české tajné služby, dostal ochranu na Slovensku.
Dočasné útočisko je špecifický typ ochrany hromadne udeľovanej ľuďom utekajúcim z Ukrajiny pred vojnou. Je nastavené tak, aby sa predišlo kolapsu azylových systémov členských štátov EÚ, a preto sa pri jeho udeľovaní postupuje rýchlo a zákon nepozná možnosť útočisko neudeliť, ak sú splnené podmienky. Z tohto pohľadu má Marčevskyj nárok na pomoc.
Štáty však môžu za istých podmienok útočisko odobrať, no Slovensko v tomto prípade nekoná. Vyhovárať sa vláda nemôže ani na humanitárne dôvody, keďže Marčevskyj má okrem ukrajinského aj izraelské občianstvo. Je ho teda kam vyhostiť.
Zákon o azyle aj únijná smernica o dočasnej ochrane, z ktorej zákon vychádza, myslí na situácie, v ktorých osoba, aj keď inak spĺňa podmienky, „nie je hodná“ ochrany, pretože je rizikom pre bezpečnostné záujmy Slovenska.
Arťom Marčevskyj nesporne takouto osobou je a Slovensko by mohlo jeho dočasné útočisko jednoducho zrušiť.
Naštrbená dôvera tajných
Podkladom pre zrušenie dočasného útočiska by mali byť spravodajské informácie Slovenskej informačnej služby poskytnuté pre migračný úrad.
Za normálnych okolností mala mať naša tajná služba informácie o Marčevskom pripravené už v čase jeho príchodu. Celý proces odobratia útočiska tak mohol trvať len niekoľko dní.
To však hovoríme o svete, v ktorom českí a slovenskí spravodajcovia spolupracujú. To je po nástupe súčasnej vlády a dosadení Pavla Gašpara na čelo SIS viac než neisté. Dôvera je zjavne naštrbená.
Rozhodnutie o zrušení dočasného útočiska by sa stalo účinným už doručením – ani prípadná správna žaloba nemá odkladný účinok. Marčevskyj by tak musel opustiť Slovensko, vyhostenie do Izraela by nemalo byť problémom. Polícia by dovtedy mohla Marčevského zaistiť, aby predišla jeho možnému úteku.
Pri občanoch Sýrie alebo Iraku, ktorí nemajú pri sebe doklady ani o ich totožnosti nič nevieme, vybaví polícia konanie o vyhostení a zaistenie aj za menej ako dva dni. Pri Marčevskom takto z neznámych dôvodov nepostupuje.
Dvojaký meter alebo snaha chrániť človeka, ktorý zjavne ohrozuje bezpečnosť krajiny?
Agenta chránia pred sankciami
Slovensko nevyužíva ani možnosť uvalenia domácich sankcií a nepresadzuje zaradenie Marčevského na európsky sankčný zoznam. Podľa informácií českého Deníka N dokonca Slovensko jeho zaradenie na európsky sankčný zoznam niekoľko dní blokovalo.
Vláda tak koná v rozpore so záujmami vlastných občanov.
Medzi základné úlohy štátu patrí ochrana bezpečnosti krajiny a predchádzanie vzniku rizík, ktoré ohrozujú národnú bezpečnosť. Je nepochopiteľné, že pri takto rozsiahlo opísanej činnosti Marčevského SIS, ministerstvo vnútra a ministerstvo zahraničných vecí nekonajú.
Buď niekto vedome chráni ruského agenta, alebo sú neschopnejší, ako sme si mysleli.