Autor je prezident MESA 10 a exminister financií
V demokracii platí, že každá krajina má takú vládu, akú si zaslúži. Takže ak dnes nadávame na vládu, na jej neschopnosť, nekompetentnosť či nezodpovednosť, problém je hlbší a zodpovednosť za tento stav neleží len na pleciach vládnucich politikov, ale aj ich voličov.
Samozrejme, v plnej miere to platí len vtedy, ak si ich títo voliči zvolili v slobodných a férových voľbách. A tie na Slovensku boli. Teda, aspoň zatiaľ.
Pred pár dňami zverejnil Globsec pravidelnú výskumnú správu , v ktorej na základe prieskumov verejnej mienky mapuje situáciu v oblasti geopolitiky, bezpečnosti a demokracie v deviatich krajinách od Estónska po Bulharsko (pobaltské krajiny, Visegrádska štvorka, Rumunsko a Bulharsko). A táto správa je pre Slovensko desivá.
Dokresľuje ju aj to, že najprestížnejšia bezpečnostná konferencia v strednej a vo východnej Európe (a druhá najprestížnejšia na svete), organizovaná tým istým Globsecom , sa prvýkrát od roku 2005 nebude konať v Bratislave.
Mimochodom, odchod z Bratislavy priamo súvisí s výsledkom jesenných parlamentných volieb a ich výsledok zase s tým, čo nám už viacero rokov ukazujú (aj) správy Globsecu.
S Ruskom navždy a nikdy inak, ukázal Globsec
Keď tvrdím, že najnovšia správa Globsecu (Globsec Trends 2024) je desivá, nemám na mysli celkové výsledky za deväť skúmaných krajín. Naopak, tie sú väčšinou celkom pozitívne. Celková podpora členstva v Európskej únii a Severoatlantickej aliancii je vysoká (78 a 81 percent), ľudia viac podporujú zvýšenie verejných výdavkov na obranu a uvedomujú si dôležitosť Nemecka ako strategického bezpečnostného partnera.
Rastie aj podpora členstva Ukrajiny v NATO a EÚ a udržiava sa vysoká podpora vojenskej pomoci Ukrajine (74 percent).
Desivé sú však slovenské výsledky.