Autor je europoslancom za KDH a vedúcim slovenskej delegácie EPP
Šok z atentátu na predsedu vlády Roberta Fica zasiahol nielen Slovensko. Od tejto smutnej udalosti ma bombardujú európski kolegovia i zahraniční novinári s otázkou, čo sa to u nás deje.
Pripomína mi to zhrozenie po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, keď sa Slovensko dostalo negatívnymi správami do celého sveta, a dnes je to tak opäť.
Po ochladnutí emócií v polarizovanej a radikalizovanej spoločnosti je dôležité si premýšľať ako ďalej. Nechajme vyšetrovanie zločinu na políciu a konšpirácie na konšpirátorov.
Tento tieň nad Slovenskom bude ešte dlho. Vyjasniť sa môže len vtedy, ak si väčšina v našej spoločnosti uvedomí, že aj slovo radikalizuje, násilie plodí násilie a nenávisť nikdy neviedla k zlepšeniu nálady.
Pomôže nám len tolerancia, rešpekt k pravidlám a znášanlivosť. Zodpovednosť za ďalší vývoj majú najmä všetci verejní činitelia, ale spoluzodpovednosť nesú aj občania.
K zlu nemôžeme zostať nikdy ľahostajní. Zlo sa dá potlačiť, ale nie nečinnosťou. Na národnej úrovni by sa nemali znižovať tresty za porušenie zákonov a na európskej úrovni musia pokračovať aktivity pre potláčanie nenávistných prejavov v online priestore.
Európsku úniu založili kresťanskí demokrati, aby sa v nej nestrieľalo. Tento apel na pôvodné hodnoty, na ktorých je založená európska spolupráca, u nás nebol nikdy aktuálnejší.