Autor je umelec a publicista
Týždeň po atentáte na Roberta Fica sa politickí predstavitelia, ale aj médiá a širšia verejnosť dokázali zhodnúť na tom, že násilie, prehlbovanie nenávisti a rozdeľovanie spoločnosti je cesta, po ktorej nechceme kráčať. Podpisy poslancov pod spoločné vyhlásenie spečatili rámcovú zhodu na istých základoch ľudskosti.
Táto podoba konsenzu je zároveň aj maximom toho, čo nateraz dokážeme dosiahnuť. Keby sme totiž chceli slová o nešírení nenávisti a nepolarizovaní naplniť konkrétnym obsahom, krehký konsenzus sa nám rozpadne.
Stačí, ak sa opýtame, aké konkrétne činy, výroky a prejavy prekračujú pomyselnú červenú čiaru polarizovania a šírenia nenávisti. Od aktérov politického a verejného života si vypočujeme pestrú zmes rôznorodých a neraz aj vzájomne sa vylučujúcich názorov a perspektív. Prekročenie červených čiar jednotliví aktéri spoločenského diskurzu vnímajú zvyčajne u oponenta, zatiaľ čo u seba samých vidia skôr právo na názor, využívanie hyperbol či autorský rukopis.
Poctivej diskusii o polarizácii a spoločenskej nenávisti nepraje atentát na premiéra Roberta Fica aj preto, že samotný premiér svoju politiku postavil na rozdeľovaní spoločnosti, hrubých vyjadreniach a nevyberaných útokoch na oponentov. Lenže v týchto dňoch sa sám stal obeťou násilia a nenávisti, a preto nie vhodný čas jatriť rany.
Rovnako je to aj s kritickým zhodnotením úlohy médií pri polarizovaní spoločnosti. Ak sa pustíme do tejto náročnej úlohy, iba ťažko môžeme opomenúť silnejúci vplyv tzv. alternatívnych médií, ktoré podliezajú aj najnižšie štandardy pri práci s faktmi a emóciami. Práve tieto médiá si však vybrali politici súčasnej vládnej garnitúry za svojich spojencov. V mene upokojenia odložme tieto námietky radšej na neskôr.
Spočiňme teda v sebareflexii. Skôr či neskôr však príde deň, keď opäť pocítime potrebu kriticky hodnotiť aj dianie okolo nás. Vtedy môžeme naraziť na to, že príliš voľné používanie slov ako polarizácia a politika nenávisti tieto pojmy vyprázdňuje a prispieva k ďalšiemu zmäteniu jazyka. A rovnako ľahko, ako sa vojna stala mierom, fašizmus liberalizmom a demontovanie právneho štátu vnášaním pokoja do spoločnosti, tak sa aj polarizovaním a šírením nenávisti môže stať nesúhlas s vládnou mocou.
Prejavme však dobrú vôľu a buďme vďační aj za dočasný pocit pokoja. Pokoja, ktorý narúšajú iba obavy, akým obsahom sa všeobecné slová a deklarácie začnú skutočne plniť.