SME

Prečo Strana európskych socialistov pozastavila členstvo Smeru a prečo to nie je zanedbateľná udalosť

Fico a Smer porušili tabu.

Minister zahraničných vecí Juraj Blanár a premiér Robert Fico.Minister zahraničných vecí Juraj Blanár a premiér Robert Fico. (Zdroj: SITA/Úrad vlády SR)

Autor je analytikom Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika

V októbri 2023 Strana európskych socialistov (PES – Party of European Socialists) pozastavila členstvo strane Smer-SD. „K tomuto kroku sme pristúpili po tom, ako sa líder Smeru-SD Robert Fico jasne odklonil od hodnôt rodiny PES. A tiež v dôsledku obáv, ktoré vznikli po ohlásení koaličnej vlády Smeru-SD, Hlasu-SD a radikálnej pravicovej strany,“ uviedla PES v tlačovej správe.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Následne skupina socialistov a sociálnych demokratov v Európskom parlamente pozastavila členstvo troch europoslancov Smeru aj v skupine S&D . „Nedávne verejné vyjadrenia a postoje lídrov strán Smer a Hlas týkajúce sa ruskej vojny proti Ukrajine, migrácie, právneho štátu a komunity LGTBIQ vyvolávajú vážne obavy a nemajú miesto v progresívnej rodine,“ uvádzalo sa v októbri 2023 v tlačovej správe skupiny.

SkryťVypnúť reklamu

Problémy Smeru v europarlamente sú dlhodobé

Nestalo sa to prvýkrát v krátkej histórii členstva Slovenska v EÚ. Ako si všíma Index autoritárskeho populizmu 2024, ktorý v apríli tohto roku zverejnil švédsky think tank Timbro v spolupráci so strešnou organizáciou viacerých európskych think tankov EPICENTER:

„V roku 2006 Smer vyhral voľby a vytvoril vládu spolu s HZDS a SNS, čo opäť zhoršilo medzinárodné vzťahy krajiny a viedlo k pozastaveniu členstva Smeru v Strane európskych socialistov.“

PES v tom čase argumentovala okrem iného tzv. Berlínskou deklaráciou z roku 2001, podľa ktorej nie je prípustná spolupráca so stranou podnecujúcou rasové, etnické či náboženské napätie. V slovenských médiách sa aj v októbri 2006, aj v októbri 2023 správy o pozastavení členstva Smeru-SD v PES objavili, ale nevenovala sa im väčšia pozornosť.

SkryťVypnúť reklamu

Prečo je to však dôležité?

Európske politické strany sú priestorom, kde sa spájajú podobne hodnotovo orientované strany. Kresťanskí demokrati, konzervatívci a ľudovci v Európskej ľudovej strane (EPP – European Peoples Party), liberáli a progresívci v Renew Europe, konzervatívci, reformisti a eurorealisti v Strane európskych konzervatívcov a reformistov (ECR – European Conservatives and Reformists) a socialisti a sociálni demokrati v PES, resp. skupine S&D v EP (úplný názov skupiny je Progresívna aliancia socialistov a demokratov).

Tieto združenia sú priestorom, kde politické strany z jednotlivých členských krajín dokážu získavať spojencov pre hlasovania v Európskom parlamente, ktoré sú pre dané strany dôležité. Napríklad, ak sú tieto strany vo vláde a potrebujú v EP presadiť body svojho vládneho programu. Keďže tieto európske politické strany združujú programovo blízke strany, hľadanie spojencov a podpory je ľahšie, ako hľadať spojencov naprieč politickým spektrom.

SkryťVypnúť reklamu

Aj preto sa napríklad Orbán so svojím Fideszom tak dlho držal zubami-nechtami v skupine EPP, až kým členovia nestratili trpezlivosť s Orbánovými protidemokratickými krokmi a vyhláseniami (napríklad, že ide budovať neliberálnu demokraciu) a rozhodli sa Fidesz z EPP vylúčiť. Orbán ich pre istotu predbehol a Fidesz odišiel sám.

S krajnou pravicou sa do vlády nechodí

Autor štúdie Index autoritárskeho populizmu 2024 si všíma:

„Korene strany v slovenskej sociálnej demokracii v kombinácii s jej nacionalizmom ju najlepšie charakterizujú ako ľavicovo-populistickú a národno-konzervatívnu stranu. V ekonomických otázkach je ľavicová, v sociálnych otázkach konzervatívna a v posledných rokoch sa stala euroskeptickou, pričom Fico je blízkym spojencom Maďarska v Bruseli.“

SkryťVypnúť reklamu

Paradoxne, Robert Fico zo strany, ktorá sa prezentuje ako sociálno-demokratická a bola a vlastne stále je členom PES, keďže z PES a skupiny S&D ju nevylúčili, len jej pozastavili členstvo, má najbližšie k Orbánovi, ktorého Fidesz bol členom EPP, z ktorého odišiel, lebo ostatní členovia EPP mali pocit, že táto strana sa posunula ku krajnej pravici.

Navyše, vládnu koalíciu vytvoril Fico a jeho Smer-SD už tretíkrát s nacionalistickou SNS. Lenže to sa medzi skutočnými sociálnymi demokratmi v Európe nenosí. V minulosti sa viaceré európske demokratické strany na pravej aj ľavej strane politického spektra dohodli, že nebudú spolupracovať s extrémistickými stranami. Tento prístup sa niekedy označuje ako vytvorenie „cordon sanitaire“, aj keď pôvodný význam tohto francúzskeho výrazu označoval niečo iné.

SkryťVypnúť reklamu

V nedávnej minulosti viaceré demokratické krajiny tento prístup opustili a kresťanskí demokrati alebo konzervatívci spolupracovali s krajne pravicovými stranami, dokonca ich pozvali do vlády a, naopak, socialisti a sociálni demokrati v niekoľkých prípadoch spolupracovali s komunistickými stranami (alebo bývalými komunistami, ktorí sa premenovali na demokratických socialistov).

Lenže spolupráca ľavicovej strany s nacionalistami, ktorí sú považovaní za krajnú pravicu (aj keď mnohí politickí ekonómovia by s týmto zaradením nesúhlasili, keďže nacionalisti majú často ľavicový ekonomický program), je pre väčšinu, ak nie pre všetky európske socialistické a sociálno-demokratické strany tabu. Tabu, ktoré Fico a jeho Smer porušili.

Hlas bude chcieť v PES nahradiť Smer

Praktické dôsledky pozastavenia členstva Smeru-SD v PES sa môžu ukázať čoskoro, keď sa do EP dostane návrh na hlasovanie, napríklad o pozastavení eurofondov pre Slovensko následkom zníženia trestov za korupciu a skrátenia premlčacích lehôt. Alebo pre zrušenie špeciálnej prokuratúry a presunutie bývalých špeciálnych prokurátorov na netrestné úseky.

SkryťVypnúť reklamu

Poslanci zo skupiny S&D nebudú mať motiváciu podporiť kolegov zo Smeru. A poslanci EPP alebo Renew Europe nebudú mať dôvod. Orbán môže Ficovi pomôcť na Európskej rade, ale poslanci Fideszu v EP nebudú stačiť.

Navyše, po eurovoľbách sa bude zostavovať nová Európska komisia a kandidát slovenskej vlády na európskeho komisára, či už to bude súčasný výkonný podpredseda EK Maroš Šefčovič alebo ktokoľvek iný, bude to mať pri „grilovaní“ v EP ťažšie, ak nebude mať podporu žiadnej z vplyvných politických skupín.

Mimochodom, Hlas-SD tento problém so Stranou európskych socialistov zatiaľ nemá, keďže nie je členom PES a má iba štatút pozorovateľa. Lenže v nadchádzajúcich voľbách do EP má Hlas reálnu šancu na zisk minimálne dvoch europoslancov a pravdepodobne sa bude uchádzať o členstvo v PES a skupine S&D. A bude mať rovnaký problém ako Smer-SD.

SkryťVypnúť reklamu

Preto očakávam, že po tom, ako sa Smeru a Hlasu podarilo zrušiť špeciálnu prokuratúru a získať vo voľbách post prezidenta, budú hľadať náhradu za problematického koaličného partnera, ktorý pre nich splnil svoju „historickú úlohu“ a momentálne je väčšou záťažou ako prínosom. Súčasné „tokanie“ Smeru s KDH naznačuje, že sa to blíži, tak, ako sa blížia voľby do Európskeho parlamentu. Bez eurofondov totiž čakajú vládu ťažké časy.

Výsledky Eurovolieb 2024

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Komentáre

Komerčné články

  1. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  2. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  6. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  7. Spoločnosti BILLA záleží na zdravých očiach detí
  8. BENU otvorila v Košiciach lekáreň aj v Auparku
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 10 746
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 949
  3. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 6 444
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 427
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 190
  6. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 6 034
  7. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 111
  8. Za 2 dni si vybralo dovolenku viac než 2000 Slovákov 4 594
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Peter Schutz

Nadšenie v Pekingu z Muskových čistiek nebude malé


1

Kreslí Rosie Naive Art.


Rosie Babicová 1
Tridsaťpäťročný veterán Rustam Altyjev vo februári tohto roka opití umlátil kladivom ženu (86 rokov) a jej syxna (52) v dedinke v Permskom kraji.

Ruskí navrátlici z frontu vraždia, mučia a týrajú. Beztrestne. Veď sú hrdinovia.


4
Peter Tkačenko.

Peter Tkačenko odpovedá na komentár Jakuba Fila.


5
  1. Adriana Boysová: Život po živote
  2. Štefan Šturdzík: Čachtický hrad.
  3. Daniel Bíro: Umelá inteligencia začína byť súčasťou našich životov v čoraz väčšej miere. Kde sa s ňou môžeme stretnúť?
  4. Viktor Pamula: Prvý apríl ? Ibažeby nie
  5. Ján Škerko: Fico a Trump: Ako sa z náruče stalo clo
  6. Martin Pilnik: Naozaj obhajujete právo zločincov na najvyššiu politickú a morálnu funkciu v štáte? Naozaj?
  7. Jolana Čuláková: Zlyháva štát, médiá, politici aj odborníci. Tragické udalosti tak smerujú viac k zlu a nenávisti ako k dobru a spolupráci
  8. Ondřej Havelka: Rastafariánství v plné nahotě
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 53 233
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 090
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 25 986
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 16 083
  5. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 9 773
  6. Ján Valchár: Domáca sviňa za milión Eur a ako nesexovať päťkrát denne 8 326
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 6 771
  8. Ján Šeďo: Opozícia sa "pridáva aj nepridáva" k protestom, v zákulisí niečo "buble". 6 347
  1. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  2. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  3. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  4. Radko Mačuha: Čo je zvrátenejšie, vracať na plátno, alebo posielať mládež na smrť ?
  5. Radko Mačuha: Premiér Fico v Amerike nevybavil nič.
  6. Tupou Ceruzou: Doživotná renta
  7. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom
  8. Radko Mačuha: J&T postavte planetárium M.R. Štefánika.
SkryťZatvoriť reklamu