SME

Prečo Strana európskych socialistov pozastavila členstvo Smeru a prečo to nie je zanedbateľná udalosť

Fico a Smer porušili tabu.

Minister zahraničných vecí Juraj Blanár a premiér Robert Fico.Minister zahraničných vecí Juraj Blanár a premiér Robert Fico. (Zdroj: SITA/Úrad vlády SR)

Autor je analytikom Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika

V októbri 2023 Strana európskych socialistov (PES – Party of European Socialists) pozastavila členstvo strane Smer-SD. „K tomuto kroku sme pristúpili po tom, ako sa líder Smeru-SD Robert Fico jasne odklonil od hodnôt rodiny PES. A tiež v dôsledku obáv, ktoré vznikli po ohlásení koaličnej vlády Smeru-SD, Hlasu-SD a radikálnej pravicovej strany,“ uviedla PES v tlačovej správe.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Následne skupina socialistov a sociálnych demokratov v Európskom parlamente pozastavila členstvo troch europoslancov Smeru aj v skupine S&D . „Nedávne verejné vyjadrenia a postoje lídrov strán Smer a Hlas týkajúce sa ruskej vojny proti Ukrajine, migrácie, právneho štátu a komunity LGTBIQ vyvolávajú vážne obavy a nemajú miesto v progresívnej rodine,“ uvádzalo sa v októbri 2023 v tlačovej správe skupiny.

SkryťVypnúť reklamu

Problémy Smeru v europarlamente sú dlhodobé

Nestalo sa to prvýkrát v krátkej histórii členstva Slovenska v EÚ. Ako si všíma Index autoritárskeho populizmu 2024, ktorý v apríli tohto roku zverejnil švédsky think tank Timbro v spolupráci so strešnou organizáciou viacerých európskych think tankov EPICENTER:

„V roku 2006 Smer vyhral voľby a vytvoril vládu spolu s HZDS a SNS, čo opäť zhoršilo medzinárodné vzťahy krajiny a viedlo k pozastaveniu členstva Smeru v Strane európskych socialistov.“

PES v tom čase argumentovala okrem iného tzv. Berlínskou deklaráciou z roku 2001, podľa ktorej nie je prípustná spolupráca so stranou podnecujúcou rasové, etnické či náboženské napätie. V slovenských médiách sa aj v októbri 2006, aj v októbri 2023 správy o pozastavení členstva Smeru-SD v PES objavili, ale nevenovala sa im väčšia pozornosť.

SkryťVypnúť reklamu

Prečo je to však dôležité?

Európske politické strany sú priestorom, kde sa spájajú podobne hodnotovo orientované strany. Kresťanskí demokrati, konzervatívci a ľudovci v Európskej ľudovej strane (EPP – European Peoples Party), liberáli a progresívci v Renew Europe, konzervatívci, reformisti a eurorealisti v Strane európskych konzervatívcov a reformistov (ECR – European Conservatives and Reformists) a socialisti a sociálni demokrati v PES, resp. skupine S&D v EP (úplný názov skupiny je Progresívna aliancia socialistov a demokratov).

Tieto združenia sú priestorom, kde politické strany z jednotlivých členských krajín dokážu získavať spojencov pre hlasovania v Európskom parlamente, ktoré sú pre dané strany dôležité. Napríklad, ak sú tieto strany vo vláde a potrebujú v EP presadiť body svojho vládneho programu. Keďže tieto európske politické strany združujú programovo blízke strany, hľadanie spojencov a podpory je ľahšie, ako hľadať spojencov naprieč politickým spektrom.

SkryťVypnúť reklamu

Aj preto sa napríklad Orbán so svojím Fideszom tak dlho držal zubami-nechtami v skupine EPP, až kým členovia nestratili trpezlivosť s Orbánovými protidemokratickými krokmi a vyhláseniami (napríklad, že ide budovať neliberálnu demokraciu) a rozhodli sa Fidesz z EPP vylúčiť. Orbán ich pre istotu predbehol a Fidesz odišiel sám.

S krajnou pravicou sa do vlády nechodí

Autor štúdie Index autoritárskeho populizmu 2024 si všíma:

„Korene strany v slovenskej sociálnej demokracii v kombinácii s jej nacionalizmom ju najlepšie charakterizujú ako ľavicovo-populistickú a národno-konzervatívnu stranu. V ekonomických otázkach je ľavicová, v sociálnych otázkach konzervatívna a v posledných rokoch sa stala euroskeptickou, pričom Fico je blízkym spojencom Maďarska v Bruseli.“

SkryťVypnúť reklamu

Paradoxne, Robert Fico zo strany, ktorá sa prezentuje ako sociálno-demokratická a bola a vlastne stále je členom PES, keďže z PES a skupiny S&D ju nevylúčili, len jej pozastavili členstvo, má najbližšie k Orbánovi, ktorého Fidesz bol členom EPP, z ktorého odišiel, lebo ostatní členovia EPP mali pocit, že táto strana sa posunula ku krajnej pravici.

Navyše, vládnu koalíciu vytvoril Fico a jeho Smer-SD už tretíkrát s nacionalistickou SNS. Lenže to sa medzi skutočnými sociálnymi demokratmi v Európe nenosí. V minulosti sa viaceré európske demokratické strany na pravej aj ľavej strane politického spektra dohodli, že nebudú spolupracovať s extrémistickými stranami. Tento prístup sa niekedy označuje ako vytvorenie „cordon sanitaire“, aj keď pôvodný význam tohto francúzskeho výrazu označoval niečo iné.

SkryťVypnúť reklamu

V nedávnej minulosti viaceré demokratické krajiny tento prístup opustili a kresťanskí demokrati alebo konzervatívci spolupracovali s krajne pravicovými stranami, dokonca ich pozvali do vlády a, naopak, socialisti a sociálni demokrati v niekoľkých prípadoch spolupracovali s komunistickými stranami (alebo bývalými komunistami, ktorí sa premenovali na demokratických socialistov).

Lenže spolupráca ľavicovej strany s nacionalistami, ktorí sú považovaní za krajnú pravicu (aj keď mnohí politickí ekonómovia by s týmto zaradením nesúhlasili, keďže nacionalisti majú často ľavicový ekonomický program), je pre väčšinu, ak nie pre všetky európske socialistické a sociálno-demokratické strany tabu. Tabu, ktoré Fico a jeho Smer porušili.

Hlas bude chcieť v PES nahradiť Smer

Praktické dôsledky pozastavenia členstva Smeru-SD v PES sa môžu ukázať čoskoro, keď sa do EP dostane návrh na hlasovanie, napríklad o pozastavení eurofondov pre Slovensko následkom zníženia trestov za korupciu a skrátenia premlčacích lehôt. Alebo pre zrušenie špeciálnej prokuratúry a presunutie bývalých špeciálnych prokurátorov na netrestné úseky.

SkryťVypnúť reklamu

Poslanci zo skupiny S&D nebudú mať motiváciu podporiť kolegov zo Smeru. A poslanci EPP alebo Renew Europe nebudú mať dôvod. Orbán môže Ficovi pomôcť na Európskej rade, ale poslanci Fideszu v EP nebudú stačiť.

Navyše, po eurovoľbách sa bude zostavovať nová Európska komisia a kandidát slovenskej vlády na európskeho komisára, či už to bude súčasný výkonný podpredseda EK Maroš Šefčovič alebo ktokoľvek iný, bude to mať pri „grilovaní“ v EP ťažšie, ak nebude mať podporu žiadnej z vplyvných politických skupín.

Mimochodom, Hlas-SD tento problém so Stranou európskych socialistov zatiaľ nemá, keďže nie je členom PES a má iba štatút pozorovateľa. Lenže v nadchádzajúcich voľbách do EP má Hlas reálnu šancu na zisk minimálne dvoch europoslancov a pravdepodobne sa bude uchádzať o členstvo v PES a skupine S&D. A bude mať rovnaký problém ako Smer-SD.

SkryťVypnúť reklamu

Preto očakávam, že po tom, ako sa Smeru a Hlasu podarilo zrušiť špeciálnu prokuratúru a získať vo voľbách post prezidenta, budú hľadať náhradu za problematického koaličného partnera, ktorý pre nich splnil svoju „historickú úlohu“ a momentálne je väčšou záťažou ako prínosom. Súčasné „tokanie“ Smeru s KDH naznačuje, že sa to blíži, tak, ako sa blížia voľby do Európskeho parlamentu. Bez eurofondov totiž čakajú vládu ťažké časy.

Výsledky Eurovolieb 2024

Robert Fico

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Komentáre

Komerčné články

  1. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  2. Probiotiká nie sú len na trávenie
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  4. Probiotiká nie sú len na trávenie
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  8. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 296
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 463
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 684
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 514
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 985
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 2 088
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 782
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 1 569
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Kreslí Mikuláš Sliacky.


2
Nataša Holinová

Súdy môžu očakávať ďalšie útoky vládnej moci.


8
Jakub Filo

Zoberme si na pomoc paradox tolerancie.


12
Peter Tkačenko.

Prezident môže ukázať, že mu aspoň na niečom záleží.


4
  1. Juraj Ondruška: Rozhovor pre TV Bratislava Staré letisko Vajnory opäť v ohrození: Vajnoráci povedali NIE – budú ich znova ignorovať?
  2. Jozef Pivarník: Oslobodenie Európy: Spojenci verzus Sovieti – mýtus a realita
  3. Marek Mačuha: Prečo sa Fico ide opäť klaňať Putinovi
  4. Ján Šeďo: "Milostpane, tak nám zatvorili arcivévodu Bombica"!
  5. Jolana Čuláková: Bombic mi robí stále väčšiu radosť. V Nitre ho hnali dáždnikmi a sudca ho dnes poslal do chládku
  6. Martina Paulenová: Pravidlá sú na to, aby sa porušovali
  7. Milan Srnka: Minister zimného spánku Huliak nám ukázal, ako nemiešať politiku s hokejom
  8. Viktor Pamula: Ako predseda Jednoty Dôchodcov Slovenska do Spišskej prišiel
  1. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry minulo 170 000 eur na neexistujúce múzeum 31 272
  2. Věra Tepličková: Zdá sa, že Slovensko zasa príde o jednu úžasnú, krásnu a múdru ženu 25 041
  3. Karol Galek: Ficova pomsta – drahé energie pre voličov opozície? 19 109
  4. Jozef Ivan: Nasledujúcimi riadkami asi rozprúdim diskusiu, ale o to mi ide 10 355
  5. Michael Achberger: Jogurty pod lupou: Pravda, ktorú vám výrobcovia radšej nepovedia 9 417
  6. Miroslav Ferkl: Ficove priznanie 7 456
  7. Ján Šeďo: Tatranské železnice opätovne prekvapujú, alebo ani nie ? 5 792
  8. Jolana Čuláková: V sobotu zabalzamované telo uložili do hrobu a v nedeľu muž nevstal z mŕtvych 5 402
  1. Radko Mačuha: Nie, Putin nás neoslobodil.
  2. Marcel Rebro: Robert Fico: do Londýna neletím, lebo na britského premiéra nemám čas!
  3. Karol Galek: Ficova pomsta – drahé energie pre voličov opozície?
  4. Věra Tepličková: Logika nepustí alebo Prečo je Eštok ministrom vnútra?
  5. Věra Tepličková: Je čas na kázne
  6. Pavel Macko: Analýza: Je na dosah trvalý a spravodlivý mier?
  7. Věra Tepličková: Kvíz: Ako poznáte naše koaličné politické špičky (súčasné i bývalé)?
  8. Jiří Ščobák: Diverzifikovať môžeme podnety, aktivity, informácie, zručnosti, zážitky, prácu, identitu, investície, riziká, vedomosti a aj prácu na fyzičke
SkryťZatvoriť reklamu