Tlačové konferencie Smeru a Hlasu po atentáte na premiéra sa stávajú verejnými súdnymi pojednávaniami. Vystupujú na nich ľudia, ktorí sú podozriví z trestných činov ako marenie spravodlivosti, korupcia, pranie špinavých peňazí, zneužívanie právomocí verejného činiteľa.
Niektorí už boli obvinení zbavení, ale iné konania ešte stále prebiehajú.
V očiach verejnosti dnes sami nahrádzajú svedkov aj sudcov. Jeden z najohavnejších činov v demokracii, atentát na premiéra, má byť ich oslobodzujúci rozsudok.
Tragédiu Roberta Fica používajú na to, aby sa pred verejnosťou očistili, a zároveň prepísali odhalenia, ktoré sa dostali na verejnosť po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Presvedčenie verejnosti, že spoločnosť sa ocitla na križovatke a rozhoduje sa, akým smerom sa krajina vyberie, dnes interpretujú ako nenávisť, ktorá vyústila do pokusu o atentát.
Chcú však osedlať podobnú emóciu, aby mohli cválať do minulosti.
V prvých dňoch po streľbe, keď premiér bojoval o svoj život, bolo možné obviňovanie opozície a novinárov z podnecovania s veľkou dávkou veľkorysosti pripísať šoku, neistote alebo strachu o premiérov život.
Dnes je to však premyslená stratégia na upevnenie moci a eliminovanie politickej opozície. Zároveň je to aj zastrašovanie vyšetrovateľov, prokurátorov a sudcov, ktorí by chceli dotiahnuť ich prípady.
Atentát na premiéra mení mnoho vecí, ale nemôže meniť proces spravodlivosti. Oslobodzujúci alebo odsudzujúci rozsudok nemôže byť vyslovený na tlačovkách. Nemôžu sa priatelia Smeru zviezť na chrbte chorého premiéra, až do stanice odpustenia všetkých previnení.
Atentát neprepisuje fakty minulosti, len umocňuje interpretácie, ktoré momentálne Smer podsúva verejnosti. Napríklad, že odteraz každá tlačová konferencia opozičných strán je šírenie nenávisti.
Atentáty na politikov často umocňujú rozdelenie spoločnosti a politici ich používajú ako ospravedlnenie pre legislatívne kroky, ktoré by pred atentátom väčšia časť verejnosti považovala za neakceptovateľné.
Nejasná komunikácia vlády otvára dvere konšpiráciám a následkom môže byť narastajúca nedôvera v inštitúcie, keďže sa ich snažia nahradiť jednotliví aktéri, ktorí komunikujú o útoku na vládneho predstaviteľa.
Posledné tlačové konferencie Smeru a Hlasu naznačujú, že takýto vývoj hrozí aj na Slovensku. Prebieha boj o interpretáciu viny a trestu za atentát, ktorý môže ovplyvniť výsledky volieb nielen do Európskeho parlamentu.