Autokrati ako Viktor Orbán nazývajú Európsku úniu Bruselom. Chcú navodiť dojem, že hovoria o hŕstke byrokratov, ktorí nanucujú svoju predstavu o slobode a demokracii členským štátom Únie.
Tých, ktorí nechcú prijímať utečencov alebo vyučovať zmenu pohlavia podľa plánu Georga Sorosa, trestajú odňatím európskych fondov. Na ne majú Bohom dané právo aj krajiny, ktoré rozkladajú základné hodnoty Únie, samozrejme.
Hovoria, že Únia je slabá, lebo sa oslabuje v nepodstatných bojoch, napríklad za práva menšín. Hovoria, že vedia, ako ju posilniť, ale roky ju rozkladajú zvnútra. Je to tak z jedného dôvodu: ich systém vládnutia je postavený na porušovaní základných hodnôt Únie – transparentnosti, právneho štátu, boja proti korupcii, rovnosti šancí, slobody slova a slobody médií, ochrany menšín a prírody a čulej občianskej spoločnosti.
Kandidáti Smeru chcú bojovať proti vojnovým štváčom, sankciám pre Rusko, proti európskemu návrhu na zníženie emisií, ale nadovšetko proti progresívnym liberálom.
Odmietajú, aby eurofondy boli naviazané na nejaké ideológie, čo vlastne znamená, že Smer nechce, aby Únia mala akékoľvek páky na obhajobu svojich vlastných hodnôt.
SNS chce viac Slovenska a menej Bruselu. Pôsobenie Andreja Danka a nominantov strany vo vláde dáva jasnú predstavu, čo to reálne pre kvalitu demokracie na Slovensku znamená. Dnes sú kampane týchto strán ťažko odlíšiteľné od extrémistov.
Vo voľbách do Európskeho parlamentu aj voliči na Slovensku rozhodujú o tom, aký vplyv na Úniu získajú rozkladači európskych hodnôt a únoscovia demokracie. To, že viaceré kroky vládnej koalície – zmena Trestného zákona a útoky na slobodné médiá – vyvolávali znepokojenie predstaviteľov Únie, sa nemení ani po atentáte na premiéra Roberta Fica.
Európska únia vznikla aj preto, aby nenávistné ideológie neunášali jednotlivé štáty, aby vplyv autokracií neohrozoval demokraciu, aby občianske slobody neboli selektívne len pre voličov jednej strany. Aby sa zdroje, na ktoré sa skladajú členovia Únie cez svoje dane, nerozdeľovali miestnym oligarchom.
Zhodli sa na tom všetky krajiny, ktoré do Únie vstupovali. Aj Slovensko. Ak dnes niekto chce Úniu, ktorá by sa podobala skôr Rusku, bude ju postupne rozkladať. A takých by sme nemali do Európskeho parlamentu posielať.
Výsledky Eurovolieb 2024

- Oficiálne výsledky eurovolieb 2024
- Kompletný zoznam zvolených europoslancov
- Pozrite si volebné mapy
- Ktorí kandidáti dostali najviac preferenčných hlasov?
- Eurovoľby 2024 minúta po minúte
- Osem záverov z eurovolieb: Proeurópski voliči vzdorujú
- Komentár: PS vyhralo voľby napriek Ficovmu prejav
- Eurovoľby zmenia aj slovenský parlament