Autor je spisovateľ a teológ
Konštrukcia je jednoduchá. Ako z Ruska. Alebo z Bieloruska. Alebo zo Severnej Kórey. Muž, dnes hospitalizovaný na psychiatrii, vystrelil na premiéra. On však len stlačil spúšť. Skutočným strelcom sú novinári. A ľudia na námestiach.
Keď strieľal Anders Breivik, ktorý sa občas ocitol aj v luteránskom kostole, nikto v Nórsku nehovoril, že za masovú vraždu ľavicovej mládeže môže nórska luteránska cirkev. Pritom existujú fotografie, ako sedí v kostolnej lavici.
Keď útočil terorista Timothy McVeigh, nikto v Spojených štátoch netvrdil, že za jeho radikalizáciu môžu predavači veľkých dodávok, takých, akou sa doviezol do sídla federálnych úradov v Oklahoma City, kde pri bombovom atentáte zabil stošesťdesiatosem ľudí.
Zlí novinári, ktorí ani diaľnicu nevedia dostavať
Na Slovensku od pokusu o vraždu premiéra počúvame, že za spoločenskú atmosféru sú zodpovední novinári, nie reči o protislovenských prostitútkach, nie rež a rúbaj do krve, nie fotky s neonacistami, nie chorál o prezidentke, americkej kurve.
Hybridná občianska vojna, rozpútaná po atentáte niektorými politikmi, sa vymkla prijateľnému rámcu civilizovanej európskej diskusie a dostala sa do prostredia východoeurópskych diktatúr. Jedni navrhujú cenzúru na úrovni Teheránu, ďalší chcú zaviesť opatrenia, na ktoré by pristal aj Islamský štát, ďalší žiadajú pre médiá symbolické gulagy.