SME

Komisia Súdnej rady prešetruje sudcov, ktorí požiadali o ochranu

Natíska sa otázka, prečo supluje orgány činné v trestnom konaní.

Predsedníčka špeciálnej komisie Marcela Kosová.Predsedníčka špeciálnej komisie Marcela Kosová. (Zdroj: FOTO SME - JOZEF JAKUBČO)

Autorka je emeritná sudkyňa a bývalá členka Súdnej rady

Na stránke ministerstva spravodlivosti je informácia z 1. februára 2024 pod názvom Ministerstvo zverejnilo fakty o únose spravodlivosti. Táto informácia upozornila verejnosť na publikáciu Prehľad porušení princípov právneho štátu v rokoch 2020 – 2023, ktorou ministerstvo spolu s Úradom vlády vysvetľuje plánované zmeny v trestnej politike štátu. Minister spravodlivosti Boris Susko zdôraznil, že v publikácii nie sú žiadne hodnotiace úsudky, len fakty.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Po zverejnení publikácie sa začiatkom februára 2024 dvaja sudcovia Špecializovaného trestného súdu, ktorí sú v nej uvedení, obrátili na Súdnu radu so žiadosťou o prijatie stanoviska k jej obsahu a posúdenie, či vyjadrenia ministerstva spravodlivosti a Úradu vlády nezasahujú do nezávislého postavenia sudcov.

V jednom z týchto podnetov sudkyňa opísala konkrétne časti publikácie, v ktorých sa zamlčali podstatné fakty o jej rozhodnutiach, a vníma to ako zásah do jej profesijnej integrity.

Lovenie dôkazov

Na marcovom zasadnutí Súdnej rady jej členovia Lucia Berdisová a Andrej Majerník navrhli k obsahu publikácie prijať uznesenie, že niektoré výroky typu „Odposluchy dokazujú aj to, že existovali „určité dohody“ medzi prokurátormi ÚŠP a vybranými sudcami ŠTS“ či „Pri takomto verejnom, mediálnom a politickom tlaku bolo preto „výhodnejšie“ rozhodovať a konať tak, ako si prajú najhlasnejší kritici – médiá a politici“, neprípustne zasahujú do nezávislosti súdnej moci.

SkryťVypnúť reklamu

Znižujú jej rešpekt a dôveru a vytvárajú atmosféru priaznivú na personalizované útoky proti sudcom. Takéto výroky nespĺňajú štandardy legitímnej kritiky súdnej moci, osobitne zo strany orgánov verejnej moci.

O prijatí tohto uznesenia Súdna rada nehlasovala, pretože ešte pred hlasovaním o tomto návrhu odhlasovala iný návrh uznesenia, ktorý počas zasadnutia navrhla (v tom čase) členka Súdnej rady Marcela Kosová. Týmto uznesením Súdna rada zriadila „ad hoc komisiu“, ktorej úlohou bude overiť informácie obsiahnuté vo zverejnenej publikácii vo vzťahu k sudcom a justícii.

Inými slovami, komisia má vyšetriť, či výroky o sudcoch v publikácii vydanej orgánmi výkonnej moci (ktoré by v prípade potvrdenia boli trestnými činmi) sú naozaj pravdivé. Neobstáli námietky v diskusii k tomuto uzneseniu, že ak určité tvrdenia zverejní orgán verejnej moci a tvrdí, že ide o fakty, preberá v plnom rozsahu zodpovednosť za ich pravdivosť a všetky následky spojené s tým, ak sa pravdivosť tvrdení nepotvrdí.

SkryťVypnúť reklamu

A tak sa zo sudcov žiadajúcich ochranu pred zásahmi do ich nezávislosti stali podozrivé osoby, ktorých Súdna rada v súčasnosti vyšetruje spolu s ďalšími sudcami, ktorí sú v publikácii spomínaní. Túto paradoxnú situáciu možno pripodobniť k slovám fishing expedition – lovenie dôkazov.

Z obsahu publikácie vyplýva, že sa opiera hlavne o odposluchy policajtov NAKA, označovaných ako „čurillovci “. Odposluchy sú však predmetom ústavných sťažností dotknutých policajtov, ktoré v roku 2021 podal na Ústavný súd ich spoločný právny zástupca.

Ústavný súd dosiaľ o sťažnostiach nerozhodol, a tak nie je možné vyhodnotiť ani to, či odposluchy sú legitímne dôkazy, alebo porušujú ústavné práva sťažovateľov a sú neprípustné. Keby Ústavný súd dospel k tomu, že neprípustné sú, tvrdenia v publikácii orgánov verejnej moci nemajú skutkový základ. Rovnako ako zisťovanie Súdnej rady, či obsah odposluchov nezakladá podozrenie z trestných činov, resp. disciplinárnych previnení voči konkrétnym sudcom.

SkryťVypnúť reklamu

Prečo to Súdna rada robí?

Týždenník PLUS 7 dní v článku Dohody so sudcami okrem iného napísal, že doteraz nevedno, ako komisia Súdnej rady pristúpi k preverovaniu jednotlivých podozrení. Dostupné nahrávky totiž zachytávajú niekoľko miestností v režime 24 hodín, sedem dní v týždni, a len v prípade Jána Čurillu ide o 69 dní nahrávok, t. j. 1657 hodín.

Keby sa vynechali časti, keď bola kancelária prázdna, šlo by o 759 hodín nahrávok. A k tomu treba priradiť ďalšie odpočúvané kancelárie a jedno auto. Pri všetkej úcte k členom Súdnej rady, ktorí sú v zriadenej komisii, preveriť takýto rozsah dôkazného materiálu je práca pre celý vyšetrovací tím policajtov so všetkými kompetenciami a potrebným technickým vybavením a servisom, a nie pre päťčlennú komisiu Súdnej rady.

SkryťVypnúť reklamu

Prvé výsledky práce komisie mala jej predsedníčka Marcela Kosová oznámiť na májovom zasadnutí Súdnej rady. Zasadnutie k tomuto bodu však bolo s vylúčením verejnosti, takže zatiaľ nemá možnosť dozvedieť sa, akým spôsobom preverujú pravdivosť obsahu publikácie a aké sú čiastkové výsledky.

Natíska sa však otázka, prečo to Súdna rada vlastne robí? Prečo supluje orgány činné v trestnom konaní, resp. paralelne vyšetruje rovnaké podozrenia? Veď keby sa skutočne potvrdila existencia dohôd medzi prokurátormi a sudcami o trestnom stíhaní konkrétnych obvinených osôb alebo rozhodovanie sudcov podľa toho, čo sa pozdáva ako najlepšie médiám či politikom, išlo by nesporne o trestné činy zneužívania právomoci verejného činiteľa.

A, naopak, keby Súdna rada zistila, že tvrdenia o takýchto skutkoch v publikácii ministerstva spravodlivosti a Úradu vlády nie sú podložené a pravdivé, mala by byť vyvodená trestná zodpovednosť voči nim. Na preverovanie podozrení z trestných činov však Súdna rada nemá zákonnú kompetenciu.

SkryťVypnúť reklamu

Naozaj zvláštna komisia

A v hre je aj ďalšia zásadná skutočnosť. Ako sa môžu cítiť sudcovia pociťujúci vážne zásahy do ich profesionálnej integrity a dobrého mena zo strany najvyšších orgánov výkonnej moci po tom, ako sa obrátili na najvyšší orgán sudcovskej legitimity so žiadosťou o ochranu, a dozvedeli sa len to, že Súdna rada vyšetrí, či predsa len oni nespáchali trestné činy? Prípadne aspoň disciplinárne previnenia. Namiesto toho, aby si Súdna rada potrebné dôkazy vyžiadala od tých, ktorí sú za obsah publikácie a tvrdenia faktov zodpovední.

Nuž, aspoň za mňa, ide skutočne o zvláštnu komisiu Súdnej rady.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Komentáre

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  2. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  7. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  8. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 91 196
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 775
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 464
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 457
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 5 841
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 555
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 249
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 595
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Kontajnerový terminál na kanáli v Hangzhou vo východnej Číne.

Číne zdvihol Trump clá na 125 percent.


ČTK a 1 ďalší 82
Robert Fico počas rokovania v parlamente v novembri 2021.

Koalícia navrhla odškodnenie, ktoré bude štát stáť viac ako päť miliónov eur.


102
Ukrajinskí vojaci pri obsluhe raketometu v Záporožskej oblasti.

Peking musí byť opatrný, tvrdí expert.


Peter Tkačenko.

Bödör prišiel na ÚV, aby si na to zvykol on aj my.


15

Neprehliadnite tiež

Predseda Hlasu Matúš Šutaj Eštok.

Doba sa obracia do zvráteností a mne je z toho zle.


Jaroslav Spišiak 4

Kreslí Rosie Naive Art.


Rosie Babicová
Peter Schutz

Celosvetový chaos spôsobili voliči jedinej superveľmoci.


5
Nataša Holinová

Prečo sa Smer zlostí na Šutaja Eštoka?


7
SkryťZatvoriť reklamu