Autor je analytikom Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika
Víťazom volieb do Európskeho parlamentu sa na Slovensku stalo Progresívne Slovensko (PS). A nielen preto, že získalo o jeden mandát viac ako Smer-SD, ale aj preto, že je členom liberálno-progresívnej skupiny Renew Europe, ktorá spolu s ľudovcami (EPP) a socialistami (S&D) bude mať zrejme naďalej väčšinu v Európskom parlamente (EP).
Ódor môže byť predsedom
Nenaplní sa teda očakávanie ministra zahraničných vecí Juraja Blanára, že sa skončí „pofidérna éra Ursuly von der Leyenovej“. Ursulu von der Leyenovú totiž v minulom volebnom období EP do funkcie predsedníčky EK navrhla skupina EPP, ktorá po týchto voľbách bude mať zrejme viac europoslancov ako v minulom volebnom období. Šťuka Blanár možno na najbližšej Rade ministrov zahraničných vecí bude musieť svojim kolegom vysvetľovať, čo na pôsobení Ursuly von der Leyenovej bolo pofidérne.
PS má vzhľadom na svoj výsledok veľkú šancu na nejaký významný post v EP. Ľudovít Ódor ako bývalý predseda vlády a bývalý viceguvernér NBS by mohol byť podpredsedom EP alebo minimálne predsedom niektorého z najvýznamnejších výborov EP, napríklad výboru pre rozpočet. A vylúčiť nemôžeme ani možnosť, že by sa dokonca stal predsedom EP.
Na druhej strane Smer-SD má stále pozastavené členstvo v Strane európskych socialistov (PES) a jeho europoslanci boli vylúčení zo skupiny Progresívnej aliancie socialistov a demokratov (S&D) po tom, ako Smer na jeseň minulého roku vytvoril koalíciu s SNS. Kamarátiť sa s nacionalistami sa medzi eurosocialistami (minimálne tými západoeurópskymi) nenosí.
S príchodom ľudí ako Ľuboš Blaha a Judita Laššáková do EP je šanca na to, že S&D prijme poslancov Smeru naspäť, minimálna. Smer sa tak bude môcť uchádzať o členstvo u komunistov (GUE/NGL). Blaha by tam zapadol k ľuďom ako Michael Wallace a Clare Daly.
Aj eurokomunisti však možno budú mať problém s tým, že novozvolená europoslankyňa Laššáková bola v nedávnej minulosti asistentkou europoslanca Radačovského, zvoleného do EP v minulých voľbách na kandidátke hnutia Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko. A spolupracovala s hajlujúcim Danielom Bombicom.
Posledná možnosť je, že europoslanci Smeru ostanú nezaradení a bez akéhokoľvek vplyvu na to, čo sa v EP deje. Ešte aj KDH prostredníctvom jednej europoslankyne bude mať ako člen EPP väčší vplyv. Smeráci budú v EP marginálnou obskúrnou skupinkou. Treba objektívne povedať, že nie jedinou.
Ľuboš Blaha si môže spievať Internacionálu
Ešte predtým, ako boli zverejnené oficiálne výsledky volieb, dostali sa do médií „neoficiálne výsledky“, ktoré hovorili o víťazstve Progresívneho Slovenska. Tento výsledok okomentovali takmer navlas rovnako tri rôzne subjekty, ktoré sa na voľbách zúčastnili.
Hnutie Slovensko, ktoré získalo iba necelé dve percentá hlasov a žiadny post europoslanca, označilo výsledky eurovolieb slovami, že ide o „Pyrrhovo víťazstvo“ PS. Že je to pre PS Pyrrhovo víťazstvo, povedal aj predseda strany Demokrati Jaroslav Naď. A do tretice, podpredseda Smeru a novozvolený poslanec EP Ľuboš Blaha o víťazstve PS na sociálnej sieti napísal, že ide o Pyrrhovo víťazstvo, keďže iné liberálne strany sa do europarlamentu nedostali.
Autor týchto riadkov nevolil ani Progresívne Slovensko, ani Hnutie Slovensko, ani stranu Demokrati a ani Smer-SD. Môže preto nezaujato skonštatovať, že v prípade PS rozhodne nejde o Pyrrhovo víťazstvo.
PS si okrem pozície najsilnejšej opozičnej strany v NR SR po posledných parlamentných voľbách zaistilo aj pozíciu silnej strany vo vplyvnej politickej rodine v EP, bez ohľadu na to, ako silno bude Ľuboš Blaha zatínať päsť a ako hlasno bude vo vestibule Európskeho parlamentu spievať Internacionálu. Koniec koncov, to bude jediné, čo bude môcť Ľuboš Blaha v Európskom parlamente úspešne najbližších päť rokov robiť. Navyše v silnej konkurencii iných európskych salónnych revolucionárov.