Autor je spisovateľ a teológ
Výsledkom „tisícročnej snahy“ o vlastný štát bol v roku 1938 vznik „autonómneho“ klérofašistického Slovenska , závislého od svojho lénneho pána Adolfa Hitlera. Slovenský štát nevznikol proti vôli hitlerovského Nemecka, ale s jeho plnou vojenskou a politickou podporou a navždy zdiskreditoval ľudácku ideológiu založenú na zrade štefánikovskej republiky.
Napriek tejto skúsenosti a tragickému vyústeniu frašky, ktorá stála desaťtisíce životov, sa v slovenskej spoločnosti autonomizmus ľudáckeho strihu nestratil, prežil komunistickú diktatúru a vrátil sa v novej podobe.
Ak stojíte proti svetu, určite ste génius
My sa budeme rozhodovať suverénne, my robíme suverénnu zahraničnú politiku. Suverénne nevieme povedať, či Rusko niekoho bombardovalo alebo bombarduje, suverénne sme proti protokolom a overeným postupom svetového spoločenstva v prípade liečby alebo boja proti pandémii, suverénne si myslíme, že Rusko chce rokovať o mieri, aj keď to nikdy nepovedalo, ale my to tak suverénne cítime.
A suverénne robíme Slovensku hanbu pred celým svetom, keď v medicíne založenej na vedeckých poznatkoch uprednostňujeme čarodejníckeho narcisa, ktorého sme vyslali, aby za nás hlasoval a v Ženeve oznámil naše suverénne rozhodnutie stáť proti celému svetu.
Historický ľudácky autonomizmus ako vzbura proti európskemu mieru, príklon a predklon pred Adolfom Hitlerom, odmietanie reality by – nebyť Povstania a exilovej vlády – priviedlo Slovensko na stranu porazených krajín Osi.
Súčasný suverenizmus nie je len módnym prvkom európskych nacionalistov, ale pokusom o politiku, ktorá nemá žiadnu zodpovednosť za svet, v ktorom žijeme. Politiku, ktorej jediným prejavom je rozmaznanosť a pýcha jej protagonistov, presvedčených, že ak stojíte proti celému svetu, ste určite Einstein.
Mravný a politický suverén Ján Pavol II.
Moderný slovenský suverenizmus má niekoľko zdrojov. Zatiaľ čo najvýznamnejším zostáva ľudácky autonomizmus so všetkými tragickými dôsledkami, rovnako dôležitou inšpiráciou je mýtus o energetickej a hospodárskej sebestačnosti sovietskeho alebo severokórejského typu.
Mýtus o národnej sebestačnosti plne integrovanej stredoeurópskej krajiny s otvorenou ekonomikou, žijúcej fakticky zo zahraničných investícií a z európskeho rozpočtu, sa opiera predovšetkým o retro predstavu o lacnom či rovno bezplatnom ruskom plyne a rope, bez ktorého by sme zomreli. Lenže sme nezomreli.