Autor je prekladateľ a publicista
Nedávno som čítal knihu Súdržnosť na Slovensku, ktorú by ste si mali prečítať aj vy. Ide o zborník, ktorý vydal DEKK Inštitút. Rôzni autori a autorky sa v ňom pozerajú na sociálnu súdržnosť na Slovensku a kladú si otázku, prečo na tom je tak, ako je.
Samozrejme, existujú aj nuansy, ale vo svojej podstate je to až triviálne jednoduché: ak chceme udržať demokratický systém, kľúčová je dôvera v inštitúcie. Ak táto dôvera chýba, občania sú pasívni, lebo nadobudnú presvedčenie, že „to nemá zmysel“. Veci verejné ich prestanú zaujímať a začnú hľadať alternatívy k demokratickému zriadeniu.
Mimochodom, v tejto súvislosti stojí za pozornosť aj výborný výskum antisystémových nálad na Slovensku, ktorý rovnako realizoval DEKK Inštitút. Za antisystém sa v ňom považuje subjektívne presvedčenie, že systému, v ktorom človek žije, nezáleží na jeho blahu alebo mu dokonca zámerne ubližuje.
Zlou správou je, že s týmto tvrdením sa úplne alebo do nejakej miery stotožňuje 49,7 percenta respondentov. Dobrá správa je, že je to omnoho komplikovanejšie, ako by ste si mysleli. Keď si ten výskum pozriete, budete prekvapení.
Keď takmer nikto neverí vláde
Dôvera v inštitúcie predstavuje jeden z kľúčových pilierov fungujúcej demokracie. Ktoré inštitúcie sú najviditeľnejšie? Ktoré inštitúcie stoja nad všetkými ostatnými? Prezident, vláda, parlament.
Nuž, len pred niečo vyše rokom, 25. februára 2023, dôverovalo vtedajšej nefunkčnej vláde Eduarda Hegera iba štrnásť percent občanov. Podľa eurobarometra z konca marca minulého roku dôverovalo vláde tiež štrnásť percent občanov (a rovnakú dôveru mal aj parlament).
Sú to katastrofálne čísla. Znamenajú, že vláde nedôveroval už naozaj takmer nikto. Povedané inak: absolútna väčšina občanov bola presvedčená, že vláda nekoná pre ich dobro alebo dokonca zámerne koná proti nemu.
Tam niekde sa ukrýva časť odpovede na otázku, prečo parlamentné voľby dopadli tak, ako dopadli, a prečo aj strany, ktoré na vládach participovali, dopadli tak, ako dopadli. Ľudia im jednoducho neverili.