Autorka je výskumníčka Amnesty International Slovensko
Každoročne, keď si pripomíname otrasné udalosti z 19. júna 2013 v Moldave nad Bodvou, sme konfrontovaní nielen s brutalitou štátom schváleného násilia, ale aj s pretrvávajúcim inštitucionálnym rasizmom. Zásah, pri ktorom viac ako 60 policajtov vtrhlo do rómskej komunity, zanechal fyzické a psychické jazvy na nevinných obyvateľoch a obyvateľkách.
Ak chceme skutočne pochopiť, čo sa vlastne stalo v ten deň, treba vnímať postavenie Rómov a Rómok v kontexte všadeprítomnej systémovej rasovej diskriminácie. Uvedomiť si, že konanie policajtov počas razie v Moldave nad Bodvou odráža hlboký problém posudzovania ľudí na základe etnickej príslušnosti (rasového profilovania) a inštitucionalizovanej predpojatosti v práci polície.
V rasizovanej spoločnosti sú Rómovia a Rómky neustále upodozrievaní a v predstavivosti polície až pričasto nálepkovaní ako osoby podozrivé z porušovania zákona. A nielen v predstavivosti.
Násilný policajný útok v Moldave nad Bodvou je odrazom kriminalizácie a dlhodobej dehumanizácie rómskej komunity ako celku. Zasahujúci policajti konali tak, ako konali, lebo mohli. Násilie na dospelých aj na deťoch bolo schválené štátom a následne aj normalizované.

Zodpovednosť za tento ohavný akt nenesie nikto. Systémová zaujatosť orgánov činných v trestnom konaní sa ukázala ešte vypuklejšie, keď obete, ktoré sa odvážili prehovoriť, čelili obžalobám a hrozbe uväznenia.
Za jedenásť rokov od razie sa v legislatíve a praxi zmenilo len málo. Orgány činné v trestnom konaní na Slovensku naďalej pracujú s implicitnými predsudkami a často nevnímajú rómske komunity ako občanov a občianky, ktoré treba chrániť.
Dodnes, a poukázal na to aj Európsky súd pre ľudské práva, nedošlo k účinnému vyšetreniu násilného policajného zásahu v Moldave nad Bodvou. Rasový motív konania nik neprešetril. Na Slovensku nemáme nezávislý orgán vyšetrujúci pochybenia polície.
Útvar vyšetrujúci vlastných kolegov, ktorého vedenie je prepojené na ministra vnútra, nemôže a zo svojej podstaty nedokáže viesť transparentné, nezávislé a objektívne vyšetrovanie. Zmena je nevyhnutná.