Autor je bývalý politik a veľvyslanec v Česku
Keď som sa na sociálnych sieťach vyjadril, že Smer definitívne zhodil sociálnodemokratickú masku, staronová europoslankyňa za Smer Katarína Roth Neveďalová mi v relácii Komentáre na RTVS odkázala, že by som sa „už mal konečne prestať vyjadrovať“.
Moju povinnosť mlčať odôvodnila tým, že som „získal aj vďaka Smeru veľa pozícií“, že som bol „veľvyslancom na tých najrenomovanejších miestach“.
Kto má iný názor, nech čuší
Nie je to prvý takýto odkaz z kruhov Smeru. Ako aj tie ostatné je charakteristický tým, že namiesto vecnej polemiky s mojimi názormi sa obmedzuje na osobný útok.
Pani poslankyňa ukázala, ako si predstavuje demokraciu, slobodu slova a toľko jej kolegami zo Smeru zdôrazňované „právo na názor“.
Dalo by sa to vyjadriť asi takto: „My smeráci takéto právo máme a všetci ho musia v EÚ rešpektovať, aj keď to je názor absolútne menšinový a delíme sa oň iba s vládou Viktora Orbána a niektorými krajne pravicovými stranami. A tí, ktorí majú iný názor ako my, nech čušia, lebo ich onálepkujeme ako vojnových štváčov.“
Pravda, s výnimkou europoslankyne Moniky Beňovej. Začiatkom roku 2023 odpovedala na otázku moderátora relácie Na telo TV Markíza o dodávkach zbraní na Ukrajinu takto: „Krajiny, ktoré majú veľa výzbroje, dobrú výzbroj, modernú výzbroj, mali hneď v úvode Ukrajine tieto zbrane dodať a dnes by sme sa už tešili, že je po vojne.“
A na ďalšiu otázku moderátora: „Nemáte problém posielať muníciu na Ukrajinu?“ reprezentantka Smeru vo frakcii Progresívnej aliancie a demokratov v Európskom parlamente odpovedala tiež jednoznačne: „Ak bude zabezpečená obranyschopnosť našej armády, tak nemám.“
Vzhľadom na „mierovú“ rétoriku Smeru, ktorej zmyslom bolo nedodávaním zbraní brániacej sa Ukrajine dotlačiť ju k tomu, aby sa vzdala ruskému agresorovi, človek by po takejto názorovej heréze čakal, že pani Beňová v Smere skončí. Ona sa však s odôvodnením člena predsedníctva Smeru Roberta Kaliňáka, že pani Beňová sa nemýli, ale má „iný názor“, znovu stala líderkou Smeru do eurovolieb.
Bez problémov obhajovala odmietanie vojenskej pomoci Ukrajine a bola tvárou na bilbordoch „Za mierovú Európu“. Na rokovaniach s frakciou S&D chce požadovať, aby rešpektovala „mierovú politiku“ Smeru.
Prepadol by som sa od hanby
Po nedávnej cenzúre v Pravde som dostal verejný odkaz, že sa mám „prestať vyjadrovať“ k vývoju strany stále nosiacej prídomok sociálna demokracia. Už predtým ma však straníci Smeru viackrát na facebooku vyzývali, aby som chodil na ryby, lúštil krížovky, čušal, neotravoval a v pokoji dožil. To dokumentuje ich vrelý vzťah k seniorom a ich šedinám, k ich občianskym a politickým právam.
Kritizoval som aj Matovičovu a Hegerovu vládu. Kritizoval som aj Roberta Fica, ale tiež nikdy osobne, len jeho kroky, postupy a hrubé dehumanizujúce vyjadrenia na adresu politických oponentov a novinárov. Pri kritike politiky tej či onej vlády či nejakej strany som bol vecný, nikdy som neútočil „ad hominem“, ako je to dnes aj u špičkových politikov Smeru zvykom.
Okrem tejto pozornosti voči mojej maličkosti, ktorú mi venovali ľudia zo Smeru na sociálnych sieťach, v roku 2022 som dostal pozvania vystúpiť na mítingoch Smeru. Zdvorilo som odmietol. A som tomu úprimne rád.
Prepadol by som sa od hanby, keby som mal po boku špičiek Smeru stáť napríklad 1. mája 2022 na smutne známom mítingu v Nitre, ktorý vyhodil do vzduchu základné hodnoty politickej kultúry a obyčajnej ľudskej slušnosti.
V mene nejakej pofidérnej lojality by som sa dnes musel tváriť, že sa vtedy vlastne nič vážne nestalo. Lenže stalo sa. Základnou hodnotou sociálnej demokracie je totiž úcta k ľudskej dôstojnosti. Ľuboš Blaha vtedy za asistencie vedenia Smeru burcoval dav, aby ponížil ľudskú dôstojnosť ženy a zároveň hlavy štátu.
Nikdy som nebol členom Smeru, ani som o členstvo nežiadal. Ponuku stať sa veľvyslancom som chápal ako dôveru v moje politické skúsenosti, aby som poslúžil Slovensku v čase, keď sa naše vzťahy s Maďarskom nachádzali azda v najhoršej etape svojej novembrovej histórie.
Neslúžil som Smeru, ale Slovenskej republike, jej prezidentovi a vláde. Platil ma štát, a nie strana Smer. Vyslanie som nebral ako trafiku.
Logika gangu
Pani Roth Neveďalová uvažuje podľa logiky gangu: dali sme ti kedysi nejakú pozíciu, tak nám musíš do smrti slúžiť a nesmieš si dovoliť nás kritizovať, akokoľvek by sme sa vzdialili od hodnôt a cieľov, ktoré sme pôvodne deklarovali.
Keď som ako predseda SDĽ v roku 1992 na odporučenie Ľubomíra Fogaša presvedčil východoslovenskú krajskú organizáciu SDĽ, aby mladého talentovaného bratislavského právnika Roberta Fica dali na kandidátku do Slovenskej národnej rady vo východoslovenskom volebnom kraji, kde sme mali šancu na dvojnásobný výsledok oproti iným krajom, ani vo sne mi nenapadlo, že ten človek mi musí byť nadosmrti lojálny, hoci by sa v priebehu rokov čokoľvek stalo.
Nikdy som Ficovi nevykrikoval, že zradil SDĽ, keď z nej v roku 1999, v najťažších časoch, keď niesla historickú zodpovednosť za budúcnosť Slovenska, odišiel. Rešpektoval som, že ako slobodný človek si založil stranu Smer.
Dnes mi však zásadne prekáža spolupráca sociálnej demokracie s krajnou pravicou. Pre mňa ako človeka so sociálnodemokratickým zmýšľaním a antifašistu je to neprekročiteľná červená čiara. Zmeny v ideologickom a politickom profile Smeru si všimli aj mnohí slovenskí a zahraniční politológovia a politickí komentátori, nielen ja.
Bola závažným dôvodom vzniku strany Hlas–SD.
Jej zakladateľ Peter Pellegrini niekedy začiatkom roku 2023 povedal, že Smer sa posunul viac do extrémneho prostredia, je ukričaný a začal byť viac hnedý ako červení sociálni demokrati.
Keď Andrej Danko pri podpise memoranda o vytvorení koalície vyhlásil, že vláda má byť národná, sociálna a kresťanská, čo je staré ľudácke heslo, predsedovia Smeru a Hlasu, strán s prídomkom sociálna demokracia, sa vtedy proti tomu neohradili. Smer je s touto definíciu evidentne uzrozumený. Keď vlastný poslanec za Smer Tibor Gašpar označil svoju stranu za národno-konzervatívnu, vykričal, že kráľ je nahý.
Pomáhal som klásť základy ponovembrovej slovenskej sociálnej demokracie. SDĽ som v roku 1996 dotiahol k plnému medzinárodnému uznaniu v Socialistickej internacionále a potom aj v Strane európskych socialistov.
Aj vďaka tomu sa stala súčasťou dvoch prointegračných vlád širokej koalície. Preto som eminentne zainteresovaný na tom, ako sa vyvíja Slovenská republika a čo sa deje s hodnotami sociálnej demokracie, s ich interpretáciou a uplatňovaním v politickej praxi.