Autor je spisovateľ a teológ
Historik Ernst Kantorowicz v prelomovej práci Dve telá kráľa dokázal, akým spôsobom vyžarovalo telo suveréna dva druhy vplyvov. Jeden je fyzický a súvisí s biologickým charakterom ľudskej antropológie – Peter Pellegrini je podľa jeho spolupracovníkov priateľský a zábavný spoločník, človek oddaný práci.
V týchto hodnoteniach sa prejavuje pozorovanie spojené s jeho predprezidentským obdobím. Zároveň navodzuje istotu očakávania, že mnohé z jeho verejných aj neverejných vlastností budú pokračovať v jeho druhom, politickom tele prezidenta.
Politická inštitúcia v ľudskom tele
Politické telo suveréna má pôvod v náboženskom chápaní feudálnych panovníkov. Egyptológ Jan Assmann zdôrazňoval slnečný pôvod egyptských dynastií. Významné európske rody odvodzovali svoje mimoriadne postavenie od mytologických postáv. Luxemburgovci si v stredoveku zakladali na legende o tom, že ich predkom je víla Meluzína, menelikovská dynastia v Etiópii zase odvodzovala svoj pôvod od kráľa Šalamúna a princeznej zo Sáby.
Potreba určiť a pomenovať nadprirodzený a neskôr božský alebo prorocký pôvod politického tela panovníka je motivovaná potrebou povýšiť a zaznamenať premenu bežného fyzického tela s bežnými charakterovými a biologickými vlastnosťami na politickú inštitúciu v ľudskom tele.
Feudálna predstava o osobe a tele suveréna ostáva v politických rituáloch prítomná aj v krajinách s prísnou republikánskou a laickou ceremoniálnosťou.
Prezident Macron pri prvom zvolení nehovorí, že je novým jeruzalemským kráľom, no na symbolickom mieste druhého kráľovského paláca v Louvri sa večer nechá privítať palmovými listami, pripomínajúc tak vykupiteľský príchod Ježiša Nazaretského do Jeruzalema.
Prezidentka Zuzana Čaputová sa počas inaugurácie prejde bratislavským Starým Mestom po trase, ktorá kopíruje korunovačnú cestu našich panovníčok a panovníkov.