SME

Konšpirácie o atentáte sú stále len konšpirácie. Prečo sme náchylní im veriť a ako sa brániť

Konšpiráciu na blogu si prečítalo 400-tisíc ľudí. Stiahli sme ho a prosíme o opatrnosť.

Vo vládnej limuzíne predseda vlády Robert Fico po streľbe na výjazdovom rokovaní vlády v Handlovej. Vo vládnej limuzíne predseda vlády Robert Fico po streľbe na výjazdovom rokovaní vlády v Handlovej. (Zdroj: TASR)

„Čo sa stalo na Námestí baníkov v Handlovej naozaj?“ znela druhá časť názvu sugestívneho blogu, ktorý cez víkend vyšiel v blogovej sekcii denníka SME. Za necelých 48 hodín si naň kliklo takmer 400-tisíc ľudí.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Rozhodli sme sa tento blog stiahnuť. Odhliadnuc od toho, že pracoval s nepravdivými a neoveriteľnými informáciami, ktoré sú samy osebe porušením blogera, dôvod je jednoduchší.

Nie je v úmysle SME šíriť konšpirácie. Ani o covide, ani o očkovaní a ani o atentáte na Roberta Fica.

Ľudská myseľ a mozog sú náchylné podliehať konšpiráciám. A je úplne jedno, že ste doteraz nepodľahli konšpiráciám o svetovom sprisahaní, saharskom piesku plnom ťažkých kovov, iluminátmi riadenej pandémii či kontrole ľudí pomocou očkovania.

SkryťVypnúť reklamu

Práve teraz a práve pri atentáte na Roberta Fica sa to môže stať aj nám. Vláda namiesto toho, aby sa tomu pokúsila zamedziť tým, že informácie o zdravotnom stave premiéra by poskytovali lekári, nie minister obrany, vznik takýchto konšpirácií podporuje.

Prečo sme náchylní veriť

Či už ide o hľadanie obrazov v oblakoch, rozoznávanie tvárí v zhlukoch rôznych náhodných predmetov, alebo predpoklad, že ak trikrát po sebe na minci padla hlava, ďalší bude určite znak.

Náš mozog hľadá takmer vo všetkom vzorce. Ešte pred zhruba 500 generáciami žili naši predkovia v malých skupinách lovcov a zberačov. „Naše prežitie čiastočne záviselo od našej schopnosti rozpoznať a zmierniť rôzne hrozby,“ píše psychiater Richard A. Friedman vo svojom texte Prečo sú ľudia zraniteľní pred konšpiračnými teóriami.

SkryťVypnúť reklamu

Schopnosť predstaviť si a predvídať rôzne hrozby, a preto byť podozrievavý voči ostatným bola evolučnou výhodou. Jednoducho sme sa vyvinuli tak, aby sme rýchlo odhalili vzorce a pochopili, ako môžu udalosti v našom svete navzájom kauzálne súvisieť.

Táto vlastnosť, ktorá nášmu druhu počas väčšiny jeho existencie pomáhala prežiť, sa v komplikovanom a informačne presýtenom svete stáva príťažou. V snahe rýchlo pochopiť svet a vyhnúť sa riziku sa však dopúšťame zásadnej chyby.

„Vidíme súvislosti medzi udalosťami, aj keď žiadne neexistujú. Pre druh, ktorý sa tak snaží spájať body a dávať zmysel svetu, je toto prostredie bohaté na informácie úrodnou pôdou na zmätok a konšpiračné teórie,“ vysvetľuje Friedman.

V skutočnosti existuje názov pre tento jav: apofénia. Ide o tendenciu vnímať zmysluplné spojenie v rámci náhodných situácií. Inými slovami, náhodne zoberiete prvky, ktoré sú blízko seba, a vidíte medzi nimi zmysluplné a účelné prepojenie.

SkryťVypnúť reklamu

Autori konšpirácií k tomu kladú množstvo otázok a selektívne vyberajú zväčša youtubové zdroje, ktoré sa im hodia do argumentácie. Kto sú ľudia v okuliaroch, ktorí stáli na námestí už hodiny pred atentátom? Prečo na jednom zábere je zbraň bližšie k plotu ako na druhom? Prečo po útoku nevidno krv? Prečo nevidieť na videu svetelný efekt po strele?

Opäť platí, že pri transparentnej komunikácii zo strany vlády alebo napríklad pri pozvaní medzinárodnej vyšetrovacej skupiny by tieto otázky boli zodpovedané už v zárodkoch.

Chyby myslenia

Slovensko patrí medzi najzakonšpirovanejšie krajiny v Európskej únii. Viac ako polovica obyvateľov krajiny verila podľa stredoeurópskeho výskumu agentúry MNFORCE minimálne jednej z troch konšpirácií o covide. Pritom však až 69 percent obyvateľov Slovenska v inom prieskume agentúry NMS Market Research tvrdilo, že vie rozoznať konšpirácie.

SkryťVypnúť reklamu

Prečo sa teraz zrazu pochybnostiam o atentáte na Roberta Fica darí najmä v častiach spoločnosti, ktorá nespochybňovala covid, očkovanie ani neverí iným konšpiráciám?

Náš mozog a myslenie totiž podlieha aj ďalším chybám. Jednou z nich je takzvané konfirmačné skreslenie – sme náchylnejší veriť tvrdeniam, ktoré zapadajú do nášho hodnotového a myšlienkového sveta.

Ak si myslíme, že niekto je z nejakého dôvodu zlý človek, je pre nás jednoduchšie uveriť, že je súčasťou nejakého väčšieho sprisahania, a pripisujeme jeho konaniu a priori negatívne významy alebo motivácie. Bez ohľadu na to, aká je skutočnosť.

Ak Bill Gates investoval do očkovacích programov v Afrike, určite chce ovládnuť mikročipmi všetky slovanské národy. Alebo jednoducho, ak sa niekomu nepáči konanie Roberta Fica, je oveľa otvorenejší informáciám, ktoré ho vykresľujú v negatívnom svetle. Napríklad aj o vymyslenom atentáte.

SkryťVypnúť reklamu

Do hry vstupuje aj efekt stáda. Kým myšlienke o fingovanom atentáte verí iba hŕstka ľudí, ak sa však o nej hovorí na uliciach, v kaviarňach či v médiách, ľahko jej podľahnú ďalší.

Pomocné britvy

Neznamená to však, že zakaždým, keď spájame zdanlivo náhodné body, podliehame chybám myslenia. Samozrejme, je správne a nevyhnutné klásť si otázky.

Čím je však tvrdenie výnimočnejšie, tým výnimočnejšie musia byť dôkazy, ktoré ho podporujú, znie takzvaná Saganova britva nazvaná po známom astronómovi Carlovi Saganovi.

Ak existujú informácie a dôkazy o nejakej skutočnosti, nemalo by stačiť na ich spochybnenie iba bombastické vyhlásenie alebo názor. Na to, aby sme mohli tvrdiť, že atentát sa nestal, alebo verejne spochybňovať ustálenú verziu jeho priebehu, len otázky bez odpovedí a dôkazov nestačia.

SkryťVypnúť reklamu

Práve rôzne argumentačné britvy sa môžu stať základným návodom, ako sa brániť konšpiračnému mysleniu.

V prípade atentátu na Roberta Fica je dobré si opakovať Occamovu britvu. „Ak existujú na nejaký jav viaceré vysvetlenia, je lepšie uprednostniť to najmenej zložité.“

Sprisahanie so zapojením desiatok ľudí, politikov, ochrankárov, lekárov aj prítomných znie vzrušujúco a zaujímavo. Naozaj je možné niečo také pripraviť tak, aby niekto zo zainteresovaných neprehovoril?

V takýchto emočne vypätých situáciách je dobre sa spoľahnúť aj na Hitchensovu britvu – tvrdenia bez dôkazov je možné bez dôkazov aj odmietnuť.

Komunikačné zlyhanie

Konšpiračné teórie sú strhujúce, pretože poskytujú vysvetlenia pre mätúce, emocionálne a nejednoznačné udalosti, najmä ak sa oficiálne vysvetlenia zdajú nedostatočné.

SkryťVypnúť reklamu

Rovnako ako zmätočné, nejasné a chaotické informovanie prispelo k šíreniu konšpirácií počas pandémie covidu, je problémom aj nedostatočné informovanie po atentáte, nekomunikácia lekárov a informačné embargo na celý prípad zo strany Generálnej prokuratúry.

Samotní aktéri spôsobom, ako o atentáte informovali a naďalej informujú, prehlbujú nedôveru v doteraz zverejnenú oficiálnu verziu incidentu.

Jasné, transparentné a zrozumiteľné informovanie v časoch kríz je zo strany zodpovedných nevyhnutné. Pretože len vďaka nemu sa dokáže neutralizovať živná pôda na šírenie konšpirácií.

To, že tak nerobia, však automaticky neznamená, že sú súčasťou sprisahania.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Komentáre

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  2. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  7. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  8. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 13 203
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 966
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 487
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 680
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 596
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 128
  7. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 536
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 3 592
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Beata Balogová.

Ako budú reagovať Smer a Hlas na správu o policajnom násilí?


1
Nataša Holinová

Nech si občan vyberie políciu aj sudcu. Pri urne.


2

Kreslí Mikuláš Sliacky.


3
Peter Tkačenko.

„Vylezte mi so svojimi zákonmi na hrb,“ odkazuje podpredseda vlády.


9
  1. Radoslav Medzihradský: Dva týždne v raji, teda v Háji
  2. Štefan Šturdzík: Robo
  3. Júlia Piraňa Mikolášiková: O oživenej pamäti kajúcnika od sýkorovcov
  4. Ján Šeďo: "Nie si vhodný pre prácu s robotníckou triedou", vyhodili ho !
  5. Vladimír Krátky: Kelňa Lupták - verzia 2 ?
  6. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  7. Adriana Karvaiová: Sedem dôvodov, prečo sa nestať muzikoterapeutom
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 53 644
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 327
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 162
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 034
  5. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 10 316
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 9 523
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 8 863
  8. Ján Valchár: Domáca sviňa za milión Eur a ako nesexovať päťkrát denne 5 970
  1. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  2. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  3. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  4. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  5. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  6. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  7. Radko Mačuha: Čo je zvrátenejšie, vracať na plátno, alebo posielať mládež na smrť ?
  8. Radko Mačuha: Premiér Fico v Amerike nevybavil nič.
SkryťZatvoriť reklamu