SME

Od konca druhej svetovej vojny bola mladosť synonymom pre ľavicové postoje. Čo sa stalo?

Zase sme pri mladíckej túžbe zmeniť svet.

28-ročný Jordan Bardella z krajne pravicového Národného združenia Marine Le Penovej siaha vo francúzskych predčasných voľbách na post premiéra.28-ročný Jordan Bardella z krajne pravicového Národného združenia Marine Le Penovej siaha vo francúzskych predčasných voľbách na post premiéra. (Zdroj: TASR/AP)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Autor je holandský spisovateľ, žije v USA.

Prečo toľkých mladých ľudí priťahuje politika krajnej pravice? Prieskumy ukazujú, že Národné združenie Marine Le Penovej podporuje 36 percent Francúzov vo veku 18 až 24 rokov a približne 31 percent mladých v Holandsku podporuje Geerta Wildersa a jeho nacionalistickú, protiimigračnú Stranu za slobodu.

Podobne v Spojených štátoch nedávny prieskum zistil, že 26 percent Američanov vo veku 18 až 29 rokov uprednostňuje bývalého prezidenta Donalda Trumpa pred úradujúcim prezidentom Joeom Bidenom.

SkryťVypnúť reklamu

Tieto čísla síce neodrážajú názory väčšiny mladých ľudí. Ale napriek tomu sú zarážajúce a do istej miery protichodné s tým, čo by sme očakávali. Veď prinajmenšom štyri desaťročia od skončenia druhej svetovej vojny bola mladosť synonymom pre ľavicové postoje, túžbu zmeniť svet k lepšiemu a boj za otvorenú, rozmanitú a rovnostársku spoločnosť, kde fašizmus nemôže nikdy znovu povstať.

Extrémna pravica bola, naopak, spájaná s neupravenými staršími mužmi, z ktorých išiel zatuchnutý pach hnedých alebo čiernych košieľ, ktoré možno predtým nosili.

Meniť sa to začalo v 90. rokoch. Mnoho starých extrémistov vtedy už bolo mŕtvych a strany mierne naľavo od stredu strácali svoj mladícky idealizmus. Sovietsky zväz prehral studenú vojnu a s tým mohla vyprchať aj časť nadšenia pre kolektívne zlepšenia.

SkryťVypnúť reklamu

Populisti vyplnili politické vákuum

Konzervatívne aj stredoľavicové strany sa zároveň dostali pod vplyv neoliberalizmu. Bol to Peter Mandelson, hovorca britskej Labouristickej strany vtedajšieho premiéra Tonyho Blaira, ktorý v roku 1998 povedal slávne slová o tom, že bude celkom pokojný, keď ľudia obscénne zbohatnú, pokiaľ budú platiť dane.

Mandelsonove slová, ktoré neskôr oľutoval, odrážali širšiu politickú zmenu. Stredoľavicové strany sa čoraz viac spájali s mestskými elitami, ktoré profitovali z globalizovanej ekonomiky, v ktorej prisťahovalci boli lacnou pracovnou silou a dobre vzdelaní kozmopoliti mohli hľadať finančný zisk alebo intelektuálnu stimuláciu, kdekoľvek si želali.

Týmto elitám sa ako „ľuďom odnikadiaľ“ posmievajú tí, ktorí sa cítia globalizáciou ignorovaní, opovrhovaní a zanechaní svojmu osudu.

SkryťVypnúť reklamu

Mnoho z týchto nespokojných voličov predtým podporovalo ľavicové strany s historickými väzbami na odborové hnutie - ako sú v Spojenom kráľovstve Labouristická strana a v Spojených štátoch Demokratická strana. Zrazu sa však cítili vylúčení aj konzervatívcami zameranými na biznis, aj stredoľavicovými stranami premenenými neoliberalizmom.

Politické vákuum, ktoré takto vzniklo, sa poponáhľala vyplniť nová generácia pravicových populistov. Sľúbili, že budú bojovať za znevýhodnených proti skorumpovanej globalistickej elite, ktorá údajne umožnila prisťahovalcom, aby domácim robotníkom zobrali prácu.

Najjasnejšími príkladmi takéhoto nového druhu politikov sú (už mŕtvy) rakúsky radikál Jörg Haider, líder Švédskych demokratov Jimmie Åkesson, talianska premiérka Giorgia Meloniová a jej zástupca Matteo Salvini.

SkryťVypnúť reklamu

Títo elegáni v slušivých oblekoch a kostýmoch s talentom zabávať podnecujú hnev a odpor. Niektorí dokonca koketujú s fašistickými a nacistickými symbolmi a posúvajú hranice povojnových tabu.

Hoci je Trump výrazne starší, je z rovnakého súdka. Osobne nemusel napísať odkaz na „Reich“, ktorý sa objavil vo videu, čo nedávno zdieľal. Už dávno sa však chopil rétoriky pravicových radikálov ponúkajúc fantáziu o veľkej Amerike minulosti a sľubujúc ochranu pred prisťahovalcami, ktorí znečisťujú „krv našej krajiny“.

Čo bolo progresívne, je dnes konzervatívne

Takéto sľuby musia niektorých mladých ľudí zaujať z rovnakých dôvodov, pre ktoré kedysi mladých priťahovali ľavicové ideály. Napríklad jeden 18-ročný Nemec nedávno pre Financial Times povedal, že vo voľbách do Európskeho parlamentu bude hlasovať za Alternatívu pre Nemecko (AfD), pretože táto krajne pravicová strana ponúka „jasný rozchod s pochmúrnou prítomnosťou a žiarivú víziu budúcnosti“.

SkryťVypnúť reklamu

Presvedčiví pravicoví extrémisti môžu tiež pritiahnuť mladých mužov, ktorí si myslia, že je cool porušovať súčasné spoločenské tabu týkajúce sa mužskej dominancie a privilégií.

Ale to nemá nič spoločné s konzervativizmom. Lídri krajnej pravice, ako sú Trump, Wilders a Salvini, nie sú konzervatívci. Ich primárnym cieľom je rozvrat a ničenie.

Skutočný konzervativizmus je teraz skôr na opačnej strane. Proti rastúcej vlne radikálneho populizmu sa stavajú politickí veteráni, ako je Joe Biden, ktorí sa snažia zachovať osvedčené inštitúcie liberálnej demokracie: nezávislosť súdnictva, slobodné médiá a spravodlivé voľby.

Budovanie alebo oprava týchto inštitúcií po katastrofách druhej svetovej vojny boli kedysi progresívnym projektom. Dnes je ochrana týchto inštitúcií pred tými, ktorí ich chcú zničiť a využiť každú príležitosť na útok na sudcov, zákonodarcov a občanov, ktorí ich podporujú, doslova konzervatívnym úsilím.

SkryťVypnúť reklamu

Znova o mladíckej túžbe zmeniť svet

Pre mladých ľudí vzrušených vyhliadkou na radikálnu zmenu môže 81-ročný Biden pôsobiť ako prežitok minulosti držiaci sa zastaraného systému.

Niekto by mohol tvrdiť, že je lepšie robiť postupné demokratické zmeny ako rozbíjať existujúci poriadok. Ja som o tom presvedčený. Ale takéto tvrdenie má len malú šancu, že pritiahne nedočkavých mladých ľudí naspäť k osvedčeným stredoľavicovým stranám.

Bidenov predchodca Barack Obama to na chvíľu dokázal urobiť. Napokon však sklamal mnohých svojich mladších podporovateľov tým, že nebol dosť radikálny.

Trump v skutočnosti nemusí presvedčiť veľa mladých ľudí, aby zaňho hlasovali. Stačí, ak dosť z nich odmietne hlasovať za Bidena - či už preto, že je príliš starý, príliš konzervatívny, alebo príliš proizraelský. Vtedy môže Trump vyhrať novembrové americké prezidentské voľby.

SkryťVypnúť reklamu

A ak bude zvolený, bude pokračovať v ničení noriem a inštitúcií, ktoré umožňujú život demokracie. Budúce generácie budú potom musieť tvrdo pracovať, aby napravili tieto škody. Ale možno práve to bude nový impulz pre mladícku túžbu zmeniť svet na lepšie miesto na život.

Jediné, v čo môžeme dúfať, je, že títo mladí uspejú.

(c) Project syndicate

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Komentáre

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  4. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  6. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  7. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  8. Spoločnosti BILLA záleží na zdravých očiach detí
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 10 997
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 950
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 6 823
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 445
  5. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 6 344
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 251
  7. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 116
  8. Za 2 dni si vybralo dovolenku viac než 2000 Slovákov 4 434
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Rudolf Huliak a nový minister životného prostredia Tomáš Taraba.

Firma, ktorú vedie brat Rudolfa Huliaka, nezískala milióny z plánu obnovy.


9
Advokát David Lindtner na súde zastupoval aj stíhaného extrémistu Daniela Bombica.

Bývalý člen sýkorovcov na súde vypovedal o údajnom podplácaní.


8
Roman Antal pri predstavovaní projektu Veža snov na Štrbskom Plese v roku 2019.

Roman Antal uteká pred veriteľmi.


2
Peter Tkačenko.

Peter Tkačenko odpovedá na komentár Jakuba Fila.


15

Neprehliadnite tiež

Peter Schutz

Nadšenie v Pekingu z Muskových čistiek nebude malé


3

Kreslí Rosie Naive Art.


Rosie Babicová 1
Tridsaťpäťročný veterán Rustam Altyjev vo februári tohto roka opití umlátil kladivom ženu (86 rokov) a jej syxna (52) v dedinke v Permskom kraji.

Ruskí navrátlici z frontu vraždia, mučia a týrajú. Beztrestne. Veď sú hrdinovia.


7
Peter Tkačenko.

Peter Tkačenko odpovedá na komentár Jakuba Fila.


15
  1. Elena Antalová: Peter Tkačenko, blahoželám
  2. Pavol Burda: Populizmus – novodobý druh politickej slintačky
  3. Vladimír Bojničan: Bratia, už nás nezastavia – výzva všetkým, ktorým to ešte myslí!
  4. Ivan Mlynár: Koniec zaháľky, cena ktorú platíme za Ficove lži je luxusnou pascou.
  5. Anton Kaiser: 100 rokov organizovanej turistiky XXXVIII.
  6. Adriana Boysová: Život po živote
  7. Štefan Šturdzík: Čachtický hrad.
  8. Daniel Bíro: Umelá inteligencia začína byť súčasťou našich životov v čoraz väčšej miere. Kde sa s ňou môžeme stretnúť?
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 53 261
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 105
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 001
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 17 521
  5. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 9 901
  6. Ján Valchár: Domáca sviňa za milión Eur a ako nesexovať päťkrát denne 8 356
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 7 375
  8. Miroslav Ferkl: Atentátnik Fico s vedrom 5 752
  1. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  2. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  3. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  4. Radko Mačuha: Čo je zvrátenejšie, vracať na plátno, alebo posielať mládež na smrť ?
  5. Radko Mačuha: Premiér Fico v Amerike nevybavil nič.
  6. Tupou Ceruzou: Doživotná renta
  7. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom
  8. Radko Mačuha: J&T postavte planetárium M.R. Štefánika.
SkryťZatvoriť reklamu