Autor je filozof a správca Nadácie otvorenej spoločnosti
Na obranu názoru, že „pandémia na Slovensku nebola“, splnomocnenec Peter Kotlár zapochyboval aj o pôvode koronavírusu. „Je možné, že sa dopracujeme k tomu, že niekto vyrábal vírus. Je tu taká pravdepodobnosť,“ povedal.
A má pravdu, lebo taká pravdepodobnosť naozaj existuje, hoci podľa Svetovej zdravotníckej organizácie je extrémne nízka. No zároveň existuje pravdepodobnosť, že sa to tak skoro, a možno už nikdy, s úplnou istotou nedozvieme.
Otázka o pôvode koronavírusu sa objavila okamžite po začiatku pandémie a otvorili ju silné hlasy. V apríli 2020 zarezonoval rozsiahly populárno-vedecký text od experta na génovú terapiu Yuriho Deigina, v ktorom nabádal verejnosť, aby „nekupovala“ čínsku propagandu kategoricky popierajúcu verziu, že vírus unikol z laboratória vo Wu-chane.
V júni 2020 získal tábor pochybovačov prominentnú posilu v osobe Richarda Dearlova, ktorý verziu o pravdepodobnom úniku z laboratória podporil z pozície autority bývalého šéfa britskej rozviedky MI-6. V roku 2021 do debaty prispel prestížny Bulettin of atomic scientists so záverom, že na definitívny konsenzus chýbajú presvedčivé dôkazy.