Panika týždňa podľa Petra Tkačenka
Volebný zákon.
Keď sa Matúš Šutaj Eštok s Milanom Majerským v televíznej debate zhodli, že by bolo dobré „nejako“ zmeniť volebný zákon, veľká časť verejnosti už začala omdlievať z chystaného „Orbánovho volebného zákona“, ku ktorému priloží ruku KDH.
Lenže títo kritici by v drvivej väčšine Orbánov volebný zákon ani nevedeli opísať. Potom, nikde nie je napísané, že náš terajší systém je jediný demokratický a prípustný, to by museli byť zorbanizovaní všetci a všade.
Po tretie, ťažko nájsť na Slovensku človeka, ktorý by mal ambíciu, kompetenciu a ešte aj politickú silu „Orbánov systém“ presadiť. Nezabudnime, že parlamentné strany sa stali parlamentnými na základe jestvujúceho systému.
Na potrebe zmeniť ho sa od roku 1998 zhodol všelikto so všelikým, akurát si tú zmenu každý predstavoval inak, a tak sa zvolil „nulový variant“ nechať všetko tak, ako je. To je aj teraz vysoko najpravdepodobnejší variant.
Mediálne okienko Beaty Balogovej
Novinárska cena od Rusov.
Jednoznačná zhoda medzi Kremľom a vládnou koalíciou v posudzovaní „nebezpečnosti“ médií je už oficiálna.
Rusko zakázalo svojim občanom prístup k 81 európskym médiám po tom, ako ich obvinilo, že systematicky rozosievajú „nepresné“ informácie o „špeciálnej vojenskej operácii“, ako Putin nazýva napadnutie svojho suseda, Ukrajiny.
Zo Slovenska sa na zozname ocitol denník SME a Denník N, médiá, ktoré Robert Fico a jeho spojenci rutinne označujú za protislovenské, protinárodné a podporované Georgeom Sorosom. Kremeľ pravdepodobne nepotreboval obsahovú analýzu slobodných médií pre svoje rozhodnutie, stačilo sledovať oficiálnu komunikáciu svojich spojencov na Slovensku.
Mnohé zakázané médiá, ktoré dlhodobo pokrývajú vojnu na Ukrajine, sa so svojím zaradením do putinovského zoznamu pochválili, akoby Rusko odovzdávalo špeciálne novinárske ceny. Ruský zoznam nepriateľov je odpoveďou na zákaz niektorých ruských propagandistických kanálov ako Voice of Europe alebo Ria Novosti, ktoré podporovali agresiu proti Ukrajine.
Dávať na jednu úroveň propagandistov s médiami ako Politico, Le Monde, Der Spiegel, Die Zeit, EU Observer, La Republica, El País, ORF alebo Česká televízia, žiaľ, už nie je len kremeľskou praxou.
Možno aj ďalšie médiá požiadajú Putina, aby ich dal na zoznam. Kto by z novinárov nechcel byť v takej skvelej mediálnej spoločnosti?
Veselá spomienka Nataše Holinovej
Tibor Gašpar sa zrejme už diví dôchodcom.
Peter Pellegrini sa pobral do Prahy a okoloidúce okolnosti tej hanby sú známe: predstavitelia strany Smer, sami nevinní ako celá čeľaď ľaliovitých, mu to síce vôbec nechceli pokaziť, ale neovládli sa. A okrem iného nabrýzgali českej polícii, že nestíha schvaľovanie atentátu na Roberta Fica.
A propos, česká polícia dala najavo, že to nie je z dôvodu súhlasu s ohavným činom, ale jednoducho nestíha. Tibor Gašpar sa však nazdal, že polícia „politizuje“.
O drzosti, ktorá musí byť prítomná pri takomto komentovaní diania v susednej krajine, škoda hovoriť. Tibor Gašpar však privodil veselú spomienku.