Simona Petrík je poslankyňa NR SR a podpredsedníčka Progresívneho Slovenska
Ingrid Kosová je poslankyňa NR SR za Progresívne Slovensko
Minister práce Erik Tomáš rád robí ramená. Vystatuje sa, ako pracuje v prospech ľudí a ako chce „zatočiť s nezamestnanosťou“. S najnovšou iniciatívou proti dlhodobo nezamestnaným nerobí ani jedno.
Namiesto skutočných riešení len prehlbuje predsudky o lenivých ľuďoch, ktorí sa vraj vyhýbajú práci a zneužívajú sociálne dávky.
Minister, ktorý nevie
Minister práce predstavil opatrenie, podľa ktorého ten, čo odmietne „primeranú“ pracovnú ponuku, stratí nárok na sociálnu dávku. Ako sám hovorí, „diabol je schovaný v detailoch“ a tie ešte predstavené nie sú.
Už teraz však vieme, že v lepšom prípade pôjde o bezzubý výkrik do tmy, v horšom prípade o neefektívnu politiku s krutými sociálnymi následkami.
Bez ohľadu na výslednú podobu opatrenia už dnes svojím nepripraveným návrhom zbytočne vytvára paniku, posilňuje škodlivé predsudky a straší najzraniteľnejších ľudí.
Minister neprezradil, ako by odoberanie dávok mohlo fungovať. Základným problémom je, že poberatelia dávok žijú na miestach, kde pracovné miesta jednoducho nie sú.
Napríklad v okresoch Rimavská Sobota či Revúca bolo v máji na jedno voľné pracovné miesto zhruba 20 nezamestnaných. V okrese Kežmarok ich bolo dokonca 44. Ide pritom o tri okresy, kde je podiel poberateľov dávok najvyšší.
Ako sa teda bude posudzovať primeranosť ponúknutého pracovného miesta napríklad pre rodičov detí? Sú prijateľné týždňovky, nočná práca? Čo fyzicky náročná práca pre ľudí vo veku 55 rokov? Bude uchádzač alebo uchádzačka musieť prijať hneď prvú ponúknutú prácu alebo si bude môcť vybrať? Koľko poberateľov či poberateliek dávok vôbec v súčasnosti odmieta primerané pracovné ponuky?
Minister Tomáš odpovede zatiaľ nepozná.
Na koho budú mať opatrenia dosah?
Ak sa „primeranosť“ pracovnej ponuky nastaví férovo a rozumne, minister predstaví bezzubé opatrenie. To nás len vráti k spomínanej skutočnosti, že v regiónoch, kde je vysoká koncentrácia poberateľov dávok, práca jednoducho nie je.
Ak bude primeranosť pracovného miesta nastavená „voľne“ a rodičov malých detí bude úrad práce posielať napríklad na týždňovky, pôjde o neefektívne a kruté opatrenie – od koalície, ktorá má plné ústa budovania sociálneho štátu.
V takom svete sa totiž môže stať, že ženám po päťdesiatke, rodičom maloletých detí alebo zdravotne znevýhodneným ľuďom dávky vezmú. Ide o skupiny, ktoré už teraz žijú v existenčných problémoch a najviac zodpovedajú štruktúre nezamestnaných z apríla 2024.
Odobratie dávky, ktorá nepokrýva ani základné životné potreby (84,90 eura pre jednotlivca či 220,70 eur pre dvojicu s jedným až štyrmi deťmi), môže pre mnohých znamenať doslova boj o život. Navyše odobratie dávky neohrozí len poberateľa alebo poberateľku, doplatí na to aj jeho či jej rodina. Vrátane maloletých detí, ktoré si nevybrali, do akej rodiny sa narodia.
O týchto skutočnostiach sa však z úst takzvaného sociálneho demokrata nedozviete nič. Vyjadrenie ministra je bezduchým populizmom a útokom na dôstojnosť ľudí, ktorí sa v dôsledku diskriminácie točia v začarovanom kruhu chudoby, čomu sa štát len pasívne prizerá.
Vyjadrenia na margo Rómov a Rómiek v kontexte tlačovej konferencie vyznievajú dehonestujúco. Prehlbujú už aj tak hlboko zakorenené presvedčenie majority o rómskej komunite, ktorá vraj nechce pracovať a zneužíva sociálne dávky. Neponúka systémovú pomoc ani opatrenia zamerané na príčiny a pôvod nezamestnanosti.
Riešenia sú inde
Po naozajstnej diskusii o tom, ako vytvárať možnosti pre znevýhodnené skupiny ľudí pracovať v riadnych pracovných pomeroch – vrátane tých, ktorí majú sociálne, zdravotné alebo iné znevýhodnenie –, odborníci volajú už roky.
Namiesto strašenia a zbytočných neférových narážok na marginalizované komunity poďme diskutovať, ako sa dá inšpirovať modelmi, ktoré už fungujú.
Už teraz mnohé neziskové organizácie zapájajú ľudí z marginalizovaných komunít na trh práce vďaka riadnym pracovným pomerom. Lebo dlhodobé riešenie neprinesú sezónne alebo dočasné projekty, ktoré minister prezentoval ako príklady dobrej vôle vlády zamestnávať Rómov.
Riešme problém komplexne, odstraňujme pretrvávajúcu segregáciu, nevyhovujúce podmienky bývania bez prístupu k pitnej vode, nízku kvalitu vzdelávania spojenú s predčasným odchodom zo škôl, neefektívne rekvalifikácie a diskrimináciu na trhu práce.
Diskutujme aj o posilnení sociálneho podnikania v kontexte nedávnych zistení NKÚ. Práve v tejto oblasti štát zlyháva. Pozrime sa na nelegálnu prácu a prečo niektorí zamestnávatelia uprednostňujú fušky namiesto riadnych úväzkov.
Odmietame šírenie mýtov o rómskej menšine
Riešme skutočné problémy spojené so zamestnanosťou na Slovensku, ktorými sú regionálne nerovnosti, kvalita pracovných miest a odmeňovanie, štruktúra pracovného trhu, odliv pracovnej sily.
Potenciálnych zamestnancov odrádzajú zlé pracovné podmienky, vysoké daňovo-odvodové zaťaženie, prebujnená administratíva či nekvalitné alebo v praxi nepoužiteľné rekvalifikačné kurzy.
Dvanásť rokov vlád Smeru neprinieslo žiadnu zásadnú reformu úradov práce, ktoré aktuálne neslúžia svojmu účelu a neponúkajú adekvátnu podporu.
V Progresívnom Slovensku sme na diskusiu o problémoch i riešeniach pripravení. Etnicizáciu chudoby a šírenie škodlivých mýtov o rómskej menšine však odmietame.