Predstavte si, že by robotníkom zamestnávatelia okrem odvodov a 19-percentnej dane stŕhali zo mzdy ešte ďalšie dve percentá do Investorského fondu. Fond ako verejnoprávna inštitúcia by z týchto peňazí podporoval prílev nových investícií do krajiny.
Alebo inak. Všetci zamestnanci v poľnohospodárstve a potravinárstve by okrem daní a odvodov ešte povinne platili dve percentá príjmu do Agrofondu, ktorý by tieto peniaze používal na odškodňovanie farmárov postihnutých nepriazňou počasia.
Alebo ešte inak. Predstavte si, že by autori umeleckých diel museli okrem daní platiť ešte navyše dve percentá do špeciálneho verejnoprávneho fondu, ktorého úlohou by bola podpora umeleckej tvorby.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Absurdné? Že na podobné verejnoprospešné projekty sa predsa skladáme svojimi daňami? Bohužiaľ, z uvedených príkladov je ten posledný pravdivý. Každý občan Slovenska, ktorý svojím talentom vytvorí nejaké dielo, musí zaplatiť nielen daň z príjmu, ale aj dvojpercentný "obolus" do umeleckého fondu. Ten má potom vyzbierané peniaze použiť na podporu samotných umelcov. Vziať rovnako všetkým a rozdeliť vybraným...
Umelecké fondy predstavujú najhorší možný model podpory umelcov. Bolo by viac než patričné, aby sa o peniaze na podporu uchádzal minister kultúry pri rozdeľovaní balíka na prioritné projekty. Namiesto toho sa však u nás ticho toleruje existencia dodatočnej dane, ktorá je navyše o to krutejšia, že neberie ohľad na vynaložené výdavky. V extrémnom prípade sa tak môže stať, že ak umelec predá za 100-tisíc korún dielo, na ktorého vznik musel vynaložiť 98-tisíc, po zaplatení do fondu mu neostane nič.