Streľba na prezidentského kandidáta Donalda Trumpa je to najhoršie, čo sa mohlo americkej demokracii stať pred prezidentskými voľbami. Alebo kedykoľvek.
My na Slovensku vieme, o čom hovoríme, keď vyjadrujeme obavy. Politické násilie zasahuje celú spoločnosť a všetci krvácajú, nielen postrelený politik.
Útok na Trumpa bude pravdepodobne ďalej bičovať a vyostrovať vášne a rozdeľovať polarizovanú spoločnosť. Vytlačí na okraj témy, o ktorých by sa prezidentskí kandidáti mali rozprávať, emócie prehlušia argumenty.

Lebo medzi prvými obeťami fyzických útokov na verejných predstaviteľov sú často fakty, vecné argumenty a, žiaľ, aj verejný záujem.
Niet pochýb, že keď americký prezident Joe Biden, ktorý čelí čoraz silnejším tlakom, aby sa stiahol z kampane, vyhlásil, že je rád, že Trump je v bezpečí a v poriadku, myslel to absolútne vážne. Guľka útočníka ho politicky zasiahla vážnejšie než samotného Trumpa.
Donald Trump, ktorý našťastie utrpel len ľahké zranenia, nebude váhať a tento útok využije na oslabenie kritikov.
Prejavy solidarity sú pri takých útokoch autentické. Nikto príčetný si nemôže priať vraždu Trumpa. Dnes to chápe už aj väčšia časť Slovenska, keďže pre nás je tento pokus o atentát oveľa viac než len šokujúca medzinárodná správa.
Máme skúsenosť, ako atentát na premiéra Roberta Fica viacerí vládni predstavitelia využili na ďalšie útoky proti nezávislým médiám a opozícii. Naznačovali, že nesú vinu za útok na Fica. Volali po spoločenskom zmierení, ale napĺňali ho verbálnymi útokmi.

Je veľavravné, že Robert Fico namiesto štátnického prejavu poslal recept pre Trumpa, ako interpretovať útok a ako ho využiť proti nezávislým médiám: „Keby útočník na D. Trumpa vedel po slovensky, stačilo by mu prečítať Denník N, Sme alebo Aktuality, aby dostal chuť ,urobiť poriadok‘ s neposlušným bývalým prezidentom USA. Scenár ako cez kopirák.“ Mohol vyjadriť ľútosť, mohol vyjadriť nádej, že americká demokracia sa z útoku zotaví. Ale neprekročil svoj tieň. Neprekročí ho ani Donald Trump.
Trump často hovoril o tom, ako naňho útočí Demokratická strana a jej spriaznené médiá, aby ho očiernili a dostali do väzenia. V minulosti čelil aj impeachmentom, procesom odvolania z funkcie, ktoré tiež nazýval útokom na svoju osobu.
Politici už odsúdili nenávistné odkazy na sociálnych sieťach. Netrvalo dlho a konšpiračné teórie a dezinformácie začali bublať. Podľa NBC News veta „útok bol zaranžovaný“ explodovala a bola použitá vo viac ako 228-tisíc postoch. Niektorí obviňovali aktivistov Antifa hnutia, iní zas schvaľovali útok.
Dnes ráno tieto správy nie sú našim čitateľom vzdialené, ale prežívame trpké déjà vu a úprimne želáme Američanom, aby sa z tohto útoku čím skôr zotavili.