Autor je analytikom Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika
Pred tým, ako bola Ursula von der Leyenová opätovne zvolená za predsedníčku Európskej komisie (EK), predniesla v Európskom parlamente (EP) prejav, ktorý bol akýmsi jej programovým vyhlásením.
Analytici ho budú v nasledovných dňoch analyzovať, komentári komentovať a politici vychvaľovať alebo haniť.
Už na prvé počutie však bolo jasné, čo je hlavným posolstvom jej prejavu a že Slovensko sa môže považovať za jedného z hlavných adresátov tohto posolstva.
„Demokracia je naším spoločným bohatstvom. Je to fórum, na ktorom môžeme vyjadriť naše rozdiely a nezhody. Je rovnako dôležitá ako krehká. Veľmi dlho sme ju považovali za samozrejmosť. Stali sme sa pohodlnými demokratmi. Dnes sú však naše demokracie ohrozené,“ povedala v prejave von der Leyenová.
„Rusko už viac ako dva roky neúnavne vedie vojnu na európskej pôde, na Ukrajine. V celej EÚ a v našich inštitúciách naše (tajné, pozn. autora) služby a novinári - ktorých prácu by som tu chcela oceniť - odhaľujú prípady špionáže, kybernetických útokov, korupcie a dezinformácií zo strany zahraničných aktérov, najmä Rusov a Číňanov. Úroveň hrozieb a hybridných útokov nebola taká vysoká už celé desaťročia.“
Nuž tak, kým vládni politici na Slovensku o novinároch hovoria ako o hyenách a prostitútkach, Ursula von der Leyenová sa im poďakovala za záslužnú prácu pri ochrane demokracie.
Kým staronová predsedníčka EK hovorí o špionáži a šírení dezinformácií Ruskom a Čínou, u nás sa dezinformátori dostali do najvyšších ústavných funkcií a s radosťou prijímajú pozvania na recepcie na ruskej ambasáde.
Kým von der Leyenová hovorí, že v Komisii si tieto hrozby veľmi dobre uvedomujú a už niekoľko rokov prijímajú zodpovedné opatrenia, že bola vykonaná rozsiahla analýza a v úzkej spolupráci s členskými štátmi (zrejme nie všetkými) boli zavedené prvé účinné nástroje, slovenskí vládni predstavitelia tieto hrozby bagatelizujú. Možno preto, že oni sami sú jednou z týchto hrozieb.
„Musíme zabrániť nepriateľským zahraničným aktérom, aby zasahovali do našich demokratických procesov, podkopávali ich a v konečnom dôsledku ich zničili. Na to musíme prijať rázne opatrenia na európskej úrovni“, povedala predsedníčka Európskej komisie a dodala, že Komisia navrhne vytvorenie „Európskeho štítu demokracie“.
„EÚ potrebuje vlastnú špecializovanú štruktúru na boj proti zahraničnej informačnej manipulácii a zasahovaniu. Bude združovať všetky odborné znalosti, prepájať sa a koordinovať s existujúcimi vnútroštátnymi agentúrami. Je potrebné posilniť spravodajské a detekčné kapacity, ako aj schopnosť konať a ukladať sankcie. Štít zohľadní odporúčania z práce osobitných výborov pre zahraničné zasahovanie, aby lepšie chránil naše demokracie.
Podľa nej je naliehavé poskytnúť Európskej únii „výkonné nástroje kybernetickej obrany, zaviesť transparentnosť zahraničného financovania nášho verejného života ako spoločné pravidlo, ale aj zaručiť spoľahlivý informačný rámec. Na tento účel musí EÚ podporovať nezávislú tlač.“
Tiež zdôraznila, že občianska spoločnosť musí byť lepšie podporovaná a chránená. „Zintenzívnime našu prácu na obrane všetkých častí našej demokracie. Budeme chrániť naše slobodné médiá a občiansku spoločnosť.“
Predpokladám, že predkladateľom návrhu zákona o premene verejnoprávnej slovenskej televízie na vládnu televíziu, ako aj predkladateľom návrhu zákona o zahraničných agentoch (mimovládnych organizáciách) sa pri čítaní týchto riadkov zježili chlpy, keďže si uvedomujú, že idú v protismere k tomu, čo bude Európska únia v najbližších rokoch považovať za svoju prioritu.
No ešte väčšiu paniku v nich zrejme vyvolajú nasledujúce slová von der Leyenovej:
„Právny štát a boj proti korupcii budú v centre našej práce. Posilníme všetky naše nástroje a zintenzívnime ich presadzovanie. ... A v našom rozpočte sa budeme držať veľmi jasnej zásady. Dodržiavanie zásad právneho štátu je nevyhnutnou podmienkou na (čerpanie) fondov EÚ. V tomto rozpočte, aj v budúcnosti, s uplatňovaním mechanizmu podmienenosti. O tom sa nedá vyjednávať. Pretože to je základom nášho európskeho spôsobu života.“
Môžeme teda očakávať, že nová Európska komisia bude v tomto smere oveľa tvrdšia a nebude naďalej tolerovať porušovanie toho, čo od Slovenska a ďalších kandidátskych krajín vyžadovala Európska únia v rámci Kodanských kritérií. Teda, že podmienkou členstva v EÚ je to, aby kandidátska krajina dosiahla stabilitu inštitúcií garantujúcich demokraciu, vládu zákona, ľudské práva a rešpekt a ochranu menšín.
V celom prejave Ursuly von der Leyenovej som nenašiel ani jednu zmienku o budovaní „čoraz užšej Únie“ (ever closer union), čo bola v minulosti povinná jazda každého predsedu Európskej komisie. Namiesto toho sa v jej prejave niekoľkokrát, v rôznych podobách, skloňovala obrana európskej demokracie a právneho štátu.
Niet sa čo čudovať, že poslanci Smeru, Hlasu a Hnutia Republika nehlasovali za zvolenie von der Leyenovej do funkcie predsedníčky Európskej komisie.