Áno, opäť uznávame, Boris Susko nemohol zdržiavať zverejnenie nálezu Ústavného súdu vo veci depenalizácie trestnej činnosti, keď bol predsa vyhotovený až v piatok.
Je to zaujímavé čítanie a už naozaj otvára priestor na zdržiavanie zverejnenia nálezu, aby k nemu nedošlo pred zverejnením „opravnej“ novely z minulého týždňa.
Pokiaľ ide o obsah nálezu, Ústavný súd v ňom pregnantne vyvracia tvrdenia koalície o víťazstve sto k nule. Najmä otvorene konštatuje, že na skrátené konanie neexistoval zákonný dôvod, a teda vláda postavila iniciatívu na lživom základe.
Osobitne potešujúce je, akými slovami súd odmietol argumentáciu dovolávajúcu sa ochrany ľudských práv, ktoré boli podľa vlády porušované vyšetrovaním trestných činov spriaznených osôb. Pretože ak došlo k chybám ako napríklad neodôvodnená väzba (a niekedy došlo), zafungovali poistky, ktoré na to máme.
Inými slovami, dodáva komentátor, keby malo byť reakciou na nájdenie nedostatkov zrušenie inštitúcie, museli by sme zrušiť celú republiku.
Iná vec je, že súd tieto klamstvá zdržanlivo neoznačil za dostatočný dôvod na protiústavnosť. To je pre koalíciu vecne víťazstvo, ale keby mala trochu chochmesu, tak by sa ako Chalupkov Riman-cár z takého víťazstva hanbila radovať. Poslanci a členovia vlády prisahali, že budú zákony uvádzať do života, nie lámať ich tak akurát, aby im to ešte prešlo.
To je užitočné napríklad pre Veroniku Remišovú, ktorá nevidí zmysel v návrhu KDH dávať poistky proti skrátenému legislatívnemu konaniu do ústavy, keď už sú v zákone. Nuž, lebo Ústavný súd proaktívne vraví, že porušenie ústavy zo strany parlamentu bude brať vážnejšie než šliapanie po „obyčajnom“ zákone.
(Niekto by povedal, že Remišová sa takej poistke vzpiera, lebo v koalícii presadila desiatky podobne opodstatnených skrátených konaní a nechce sa o takú možnosť pripraviť. Taký myšlienkový konštrukt však na ňu vyzerá trochu komplikovane a potom, azda ani sama nepredpokladá, že ešte bude v nejakej koalícii.)
No a keďže ideme do finále, bude zaujímavé sledovať, ako vláda technicky vybaví koncovku. Ide o komplikovaný pletenec, ale skráťme to tak, že vláda potrebuje, aby nález súdu nebol zverejnený skôr než novela novely, inak by Slovensku hrozili vážne hospodárske škody (k tejto zodpovednosti sa prihlásil sám občan Susko).
Ibaže kým novela novely ešte leží u prezidenta, nález je od piatka k dispozícii a vyžadovalo by si zvláštnu zhodu okolností, aby napriek tomu nebol zverejnený skôr.
Nie sú na to vypísané kurzy, ale keby boli, dala by sa staviť aj vyššia ako zanedbateľná suma, že vďaka synergii paláca a ministerstva spravodlivosti také okolnosti nastanú. Ak nie, opäť sa nájde dôvod na ospravedlnenie ministrovi.