Autorka je redaktorkou českého Deníka N
Vojnu je možné prehrať aj inde, než na fronte. Ak Rusko prehrá zápas o Ukrajinu, nebude to pre nedostatok vojakov, zbraní či munície. Ale z rovnakých dôvodov, prečo po dlhom a bolestnom boji uznal porážku Sovietsky zväz ako zločinný, nebezpečný pre okolie i vlastných občanov a neschopný prežiť.
Lenže rozpad Sovietskeho zväzu trval dlho. Dnes sú iné časy. Zrýchlené, globálne, pretkané komunikačnými sieťami, ktoré spolu s tonami klamstiev prepúšťajú aj pravdu. A kto ich vie rozlíšiť, je pre štát ako Rusko nebezpečný.
Existuje preto nádej, že sa projekt „veľké imperiálne Rusko“ odoberie na večnosť skôr, ako tam pošle zvyšok sveta. A že prežije Rusko možno totalitné, nedemokratické, ale v medzinárodne uznaných hraniciach.
V Kremli by sa mali zamyslieť nad tým, ako dopadli ich predchodcovia, ktorí rozťahovali územie a nevšimli si, ako doma klesá kvalita života, až kým prišli do kritického bodu. Ako ďaleko je od neho Moskva dnes?
Započúvala som sa do ruských podcastov, začítala do regionálnych médií a účtov na najpopulárnejšej ruskojazyčnej sieti telegram. Každé mesto, každá obec má svoj komunikačný kanál. Tam sa o Rusku a jeho budúcnosti dozviete najviac.